"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yükselişte Olan İş Fikirleri

Türkiye büyümeye elverişli ekonomisi ile her türlü girişime açık bir pazar. Yeni iş fikirleri olan girişimcileri 2016 yılında çok daha fazla desteklemeyi hedefleyen KOSGEP, hibe desteğini 50 bin Türk Lirasına, 2 yıl sonra faizsiz ödeme seçeneği olan kredi limitini ise 100 bin Türk lirasına çıkardı. Aynı şekilde bankalar yeni girişimleri teşvik etmek amacıyla sadece kredi alanında destek sağlamakla kalmıyor girişimcilik konusunda danışmanlık yapıyor. Uygulamaya geçirmek istediğiniz yeni iş fikirleri bankalar tarafından oluşturulan profesyonel ekip tarafından incelendikten sonra yatırıma uygun bulunduğu takdirde girişimciye her konuda destek veriliyor.

FRANCHISE sektörü tüm dünyada rekor büyüme gösteriyor

Özellikle hizmet sektöründe yaşanan hızlı gelişme FRANCHISE sektörüne pozitif yansıyor. Günümüz şartlarında tüketicinin zamanı oldukça kısıtlı ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan gidermekten yanalar. Tabi ki bunu yaparken çoğu zaman kalite ön planda oluyor.

Tüketiciye karşı kendini ispatlamış olan kaliteli firmalar her zaman daha fazla tercih ediliyor. Bu tür firmalar talebi karşılamak ve pazar payını artırmak için genelde franchising sistemine başvuruyor. Franchise sitemine yatırım yapan girişimci zaten tüketicinin gözdesi olan kaliteli bir firma adına yatırım yapacağı için pazarda yer bulmakta hiç zorluk çekmiyor. Geçmiş yıllar ile kıyaslama yapacak olursak ülkemizde franchise veren markaların sayısında inanılmaz artış olduğunu görüyoruz.

Hazır yemek franchise lideri

İstanbul gibi kalabalık şehirler başta olmak üzere artık dışarıda yemek lüks değil günlük ihtiyaç, hatta sosyal yaşamın bir parçası olarak kabul ediliyor. Geçmişte lider olan yabancı markalar yerine artık tüketici kendi kültürüne daha yakın olan markalı döner gibi ürünleri tercih etmeye başladı. Damak tadı acısından alışkın olduğumuz bu tür ürünler tüketicinin daha fazla ilgisini çekiyor.

Bunun yanında ilk başta yabancı markalar tarafından hayata geçirilen tavuk restoranları en yoğun talep gören restoran zincirleri arasına girmeyi başardı. Ülkenin her bir yanından gelen talebi karşılamak için adeta yarış içine giren bu tavuk restoranı zincirlerine artık yerli markalarında rakip olduğunu görüyoruz. Sonuç olarak yeni iş fikirleri acısından hazır yemek her zaman girişimcinin ilk tercih ettiği sektör olmaya devam ediyor. Bu alandan gelen talep hiçbir zaman son bulmayacağı için önümüzdeki yıllarda restoran zincirleri hızla çoğalmaya devam edecektir.

Stantlar her daim iş yapıyor

Son dönemde yeni iş fikirleri arayanların favorisi olan stant veya kioks’lar artık AVM’lerin en gözde alanlarında yer buluyor. Küçük sermaye ile yatırımcısını iş sahibi yapan bu girişimler yer seçimi iyi yapıldığı takdirde iyi kazanç getiriyor. Bu girişimler her ne kadar basit işler olarak görülse bile AVM’lerde kioks zinciri açarak servet kazanan markalar var.

Bunların bir kısmı franchise sistemini benimsediği için küçük sermaye ile yeni iş fikirleri arayanlara cazip fırsatlar sunuyorlar. Küçük bir stant ne kadar para kazandırabilir ki gibi bir yaklaşım içinde olduğunuzun farkındayım, ancak lokasyon olarak iyi bir seçim yaparsanız masrafları çok düşük olan bu girişimler yüzünüzü güldürebilir.

Popüler olmaya aday iş fikirleri

1. Oto Yıkama

Pek çok insan ilk birikimi ile ev almak yerine en azından ihtiyacını karşılayacak bir otomobil satın alıyor. Ayrıca uzun vadeli ödeme koşulları, düşük faizli krediler ve daha pek çok etken buna alt yapı hazırlıyor. Binek araç sahipleri ortalama olarak 15 günde bir aracını yaklaşık 25 TL ödeyerek yıkatıyor. Ortalıkta dolaşan milyonlarca araca her geçen gün binlercesinin daha eklendiği kesin olduğuna göre oto yıkama sektörünün gelecek vadeden bir girişim olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda marka olmuş pek çok şirket gelen yoğun talebi karşılamak için bayilik sistemi ile ülkenin pek çok bölgesine şube açmaya başladı. Bu şirketler oto yıkamanın yanı sıra, profesyonel bakım ve koruma gibi çeşitli faaliyetlere yer verdikleri için daha çok ilgi görüyor.

2. Kadınlara Özel Spor Salonu

Şehir hayatı insanların hareket kabiliyetini kısıtlıyor. Özellikle ofis ortamında çalışan ve bir yandan güzel görünmek için büyük çaba gösteren bayanlara özel spor salonları son zamanların gözdesi oldu. Zaman sorunu olan çalışan bayanlar spor aktiviteleri için kendilerine özel açılan spor salonlarına büyük ilgi gösteriyor.

3. Kuru Temizleme

Teknolojiye ayak uyduran yeni nesil kuru temizleme şirketleri tüketicinin talebine gerçek anlamda cevap vererek sektörü canlandırmayı başardı. Geçmişte yaşanan kötü deneyimleri bertaraf eden bu yeni nesil kuru temizleme firmaları yenilikçi bakış açıları ile her türlü ihtiyaca cevap verecek kapasiteye sahip.

4. Mobilya

Ülkemizin neredeyse her bölgesinde mobilya üretimi yapan firmalar var, ancak belli başlı markaların pazarın büyük kısmına sahip olduğu kesin. Kalite acısından dünya standartlarını yakalamış olan büyük markaların neredeyse tümü franchise veya bayilik veriyor.

5. Takı ve Aksesuar

Son yıllarda en iyi yükseliş yapan iş fikirleri arasında gösterilen takı ve aksesuar sektörü hızla büyüyor. Geçmişte daha çok ithal ürünlerin yer aldığı sektörde yerli üreticiler boy göstermeye başladı. Ülkemizin her köşesinde çok şık mağazalar açılıyor. Yurt dışından ithal edilen teknolojik donanım sayesinde yerli üretici rekabet gücünü arttırmış durumda. Yerli firmaların sektöre girmesi ile birlikte pazar payını korumak isteyen pek çok ünlü marka franchise bedeli bile talep etmiyor.

6. LED Aydınlatma

Her yıl ortalama %20 büyüme gösteren LED armatür ürünleri hız kesmeden yükselişini sürdürüyor. Aydınlatma sektörüne yenilik getiren LED ürünlerin iki yıl içinde klasik ürünleri tahtından edeceği söz ediliyor. Ülkemizde faaliyet gösteren LED armatür şirketleri ithalatçı ve kendi üretimini yapan firmalar olmak üzere ikiye ayrılıyor. İş kurmak isteyenler LED ürünleri doğrudan ithal edebilir yada yerli firmalardan bayilik veya franchise alabilir.

7. Emlak Zincirleri

Hız kesmeden büyümeye devam eden emlak sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimciler düşük sermeye ile markalı emlakçı olabiliyor. Pazardaki payını arttırmak isteyen markalı emlak firmaları franchise sistemi ile yeni şubeler açmayı hedefliyor.

8. Güvenlik Sistemleri

Her alanda kullanmaya başladığımız elektronik güvenlik sistemleri artık lüks değil ihtiyaç olarak görülüyor. Söktürün son yıllarda göstermiş olduğu hızlı büyümeye ihtiyaç olarak görülmesinin katkısı çok büyük. Bu alanda marka olmuş firmalar bayilik vermek suretiyle yeni şubeler açmayı planlıyor. Yeniliğe açık, teknoloji ile arası iyi olan girişimciler için gelecek vadeden iş fikirleri arasında gözüküyor.

9. Hobi Bahçeciliği

Şehir hayatından bunalan, yeşili ve doğayı seven insanlar bahçe ile ilgilenmekten büyük keyif alıyor. Tabi ki bu tür faaliyetler için birçok donanıma ihtiyaç duyuyorlar. Son yıllarda oldukça popüler olan hobi bahçeciliği için ihtiyaç duyulan ekipmanlar genelde ithal ürünlerdir. Bu tür ekipmanları yurt dışından tedarik ederek ülkemizde satışını yapan firmalar bayilik veriyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir