"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni İşinizden Nefret Ettiğinizde Yapabileceğiniz 10 Şey

Yeni bir işe başlamadan önce bir işi dikkatlice değerlendirmek için çok çaba göstermenize rağmen, yeni işinizden nefret ettiğiniz durumlar olabilir. Sorun ister ortam ister konumun kendisi olsun, yeni bir işe başladıktan sonra bunun sizin için doğru olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak yeni işinizden tamamen ayrılmaya karar vermeden önce yapmanız gereken bazı şeyler var.

Bu yazıda, “yeni işimden nefret ediyorum” derken atmanız gereken 10 adımı tartışıyoruz.

Yeni işinizden nefret ediyorsanız yapmanız gereken 10 şey

Yeni işinizden ayrılmadan ve başka bir yerde bir iş aramadan önce şu seçenekleri göz önünde bulundurun:

1. Neyin çalışmadığını tam olarak belirleyin

Yapmanız gereken ilk şey, yeni işinizden neden memnun olmadığınızı tam olarak belirlemektir. Yeni bir işe başladığınızda, fazladan bir belirsizlik ve hatta endişe hissetmeniz normaldir. Bu rahatsızlık hisleri genellikle, konumunuza güven kazandıkça kaybolur. Ancak pozisyonun beklediğiniz veya vaat edildiği gibi olmaması da mümkündür. Yeni işinizle ilgili neyden nefret ettiğinizi tam olarak belirleyerek, burada kalıp kalmamanız veya başka bir yerde iş aramaya başlamanız gerektiğini daha iyi değerlendirebilirsiniz.

2. Durumun değişip değişmeyeceğini değerlendirin

Konumunuz hakkında tam olarak neyi sevmediğinizi belirledikten sonra, sonraki adım sorunun geçici mi yoksa ortadan kalkmayan bir şey mi olduğuna karar vermektir. Örneğin, yeni işinizden nefret etmenizin nedeni, rolde hala kendinize güvenmemeniz veya belki de hoşunuza gitmeyen bir proje üzerinde çalışmanız olabilir.

Bu sorunların ikisi de geçicidir. Pozisyonda kalırsanız, kendinize daha çok güvenebilir ve bundan daha çok keyif alabilirsiniz. Sorun belirli bir projeyse, işine devam edersen, projeyi bitirebilir ve daha çok zevk aldığın bir şeye geçebilirsin. Bununla birlikte, bir satış pozisyonundaysanız ve başladıktan sonra satıştan hoşlanmadığınızı fark ederseniz, o zaman pozisyon için uygun olmayan bir konumda olabilirsiniz.

3. Yöneticinizle konuşun

İşinizden nefret ediyorsanız ve sorunun geçici olmadığını fark ederseniz, müdürünüzle konuşmalısınız. Yeni çalışanları işe almak ve eğitmek şirketler için maliyetlidir, bu nedenle doğal olarak yetenekli yeni işe alımları ellerinden geldiğince elde tutmak isterler.

Bu nedenle, işi bırakmadan önce müdürünüzle görüşmeli ve işin hoşunuza gitmeyen yönleri hakkında samimi bir konuşma yapmalısınız. Onlara yaklaştığınızda, rolünüzü ilgi alanlarınıza ve becerilerinize daha iyi uyacak şekilde nasıl uyarlayabileceğinize dair çözümler sunmaya çalışın. Belki ek eğitim ve koçluk ile, pozisyonunuzda daha rahat ve kendinden emin hissedersiniz, bu da pozisyonunuzdan daha iyi keyif almanıza yardımcı olur. Değilse, yöneticinizin sizi tamamen kaybetmekten kaçınmak için şirket içinde nereye taşınabileceği konusunda bir önerisi bile olabilir.

4. İşten ne alabileceğinize odaklanın

Her işin tipik olarak hoş olmayan yönleri vardır; sorun, işe gidip gelme veya sıkıcı sorumluluklar olabilir. Ancak, şirkette kalırsanız pozisyondan neleri alabileceğinizi düşünmek için zaman ayırın. Örneğin, altı ay veya bir yıl içinde sunulan ilerleme fırsatları var mı? Belki de bu iş, şirket içinde ilerleme yolunuzda bir adım olabilir. Durum buysa, işten zevk almadığınızda bile rolde kalmak mantıklı olacaktır.

Konumunuzdaki memnuniyetsizliği telafi edebilecek belirli faydalar olup olmadığını da düşünebilirsiniz. Örneğin, iş evden çalışmanıza ve ailenizle daha fazla zaman geçirmenize izin verebilir. Ayrılmadan önce işinizin tüm yönlerini ve bundan dolayı elde ettiğiniz faydaları dikkatlice düşünün.

5. Kendinize biraz zaman  verin

Bazen çalışanlar, en büyük sorun pozisyonda kendilerini rahat hissetmek için zamanlarının olmaması veya iş arkadaşlarını henüz tanımamaları olduğunda işlerinden nefret ettiklerini hissederler. Kendiniz için, işi elinizden gelen en iyi şekilde öğrenmeyi taahhüt edeceğiniz bir zaman çizelgesi oluşturun.

Bu süre zarfında bir mentor bulun, müdürünüzle düzenli olarak görüşün ve meslektaşlarınızla ilişkiler geliştirin. Bu adımların işiniz hakkında ne düşündüğünüz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Zaman diliminin sonunda, pozisyon hakkında ne hissettiğinizi ve şirkette kalmak veya ayrılmak isteyip istemediğinizi yeniden değerlendirebilirsiniz.

6. Mesleki gelişim fırsatları düşünün

Pozisyonunuzda kalmaya karar verirseniz, ofis dışında mesleki gelişim fırsatları aramayı düşünün. Çevrimiçi bir ders alabilir veya sizi diğer pozisyon türleri için uygun hale getirecek bir sertifika alabilirsiniz. Biraz mesleki gelişimle, kendi şirketinizde daha çok zevk alacağınız daha gelişmiş fırsatlara hak kazanabileceğinizi veya başka bir şirkette istediğiniz bir pozisyona hak kazanabileceğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca, yeni beceriler geliştirmeye ek olarak, daha sonra başka fırsatlara bırakabilecek yeni bağlantılar da geliştirebilirsiniz.

7. Ağ

Nefret ettiğiniz işte kalmak isteyip istemediğinizi hala tartışıyor olsanız bile, ağ kurmaya başlamak için asla çok erken değildir. Çalıştığınız şirketi seviyor ancak işten hoşlanmıyorsanız, diğer departmanlarda fırsat olup olmadığını sorun. İşleri hakkında ne düşündüklerini ve ilgi alanlarınıza ve becerilerinize daha uygun olan mevcut veya yaklaşan açıklıklar olup olmadığını değerlendirmek için farklı departmanlardan insanlarla konuşun.

Kendi şirketinizde kişisel bir ağ geliştirmek, o işte kalmaya ama farklı bir role geçmeye karar verirseniz, harekete geçmenin en iyi yollarından biridir. Şirketin sizin için tamamen uygun olmadığını düşünüyorsanız, eski işinizin uygun olup olmadığını veya uygun olabileceğiniz başka açıklık olup olmadığını öğrenmek için eski işvereninize ulaşmayı düşünebilirsiniz.

8. Riskleri anlayın

Herhangi bir kariyer hamlesi yapmadan önce, riskleri anlamak önemlidir. Nefret ettiğiniz bir işi bırakmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, fakat özgeçmişinizi de etkileyebilir. Çoğu işveren, çok sık iş değişikliği yapan adayın güvenilirliği hakkında endişe duyar.

9. Özgeçmişinizi güncel tutun

Mevcut pozisyonunuzu sevseniz bile bu iyi bir fikirdir. Özgeçmişinizi, en büyük başarılarınız da dahil olmak üzere son pozisyonunuzla ilgili bilgilerle güncelleyin. Mümkün olduğunda ölçülebilir sonuçları dahil edin. Özgeçmişinizi güncel tutarak, talep üzerine başkasına iletmeniz kolay olacaktır. Yeni bir pozisyona başladıktan kısa bir süre sonra bir iş aramaya başlıyorsanız, en son işinizi özgeçmişinizden tamamen çıkarmak en iyisidir, çünkü bir mülakatta işverenlerin endişelerini artırabilir.

10. Bir sonraki adımınızı dikkatlice düşünün

Konumunuza alışmak için bir zaman çizelgesine sahip olmanın önemli olmasının bir nedeni, mevcut konumunuzu ve gelecekteki bir rolde ne isteyeceğinizi çok dikkatli bir şekilde değerlendirmenizi sağlamasıdır. Nefret ettiğiniz bir işi bırakıp, size uygun olmayan başka bir rolü kabul etmenize neden olmasını istemezsiniz. Mevcut rolünüzde kalma kararını vererek ve deneyimden en iyi şekilde yararlanmanın yollarını arayarak, doğru pozisyon kendini gösterene kadar iş aramaya zaman ayırabilirsiniz.

Ayrıca, son aramanızda neyin yanlış gittiğini düşünmek için zaman ayırmalısınız, böylece gelecekte bu durumdan kaçınmanızı sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir işe alma müdürüne şirket kültürü ve yöneticilerin zorluklarla nasıl başa çıktığı hakkında daha fazla soru sormak isteyebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir