"Enter"a basıp içeriğe geçin

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak – Nasıl Satılır?

Fotoğraf dünyası son beş yıldır değişiyor. Bu devrime katkıda bulunan iki ana unsur, akıllı telefonlar ve uygun fiyatlı dijital kameralardır. Akıllı telefon üreticileri, selfie meraklılarını etkilemek için son model telefonlarına çok yüksek çözünürlüklü kameralar eklemeye büyük önem vermektedir.

Hem pahalı hem de ekonomik fiyatlı dijital kameralar, hevesli gezginlerin ve hobi fotoğrafçılarının dayanak noktasıdır. Ayrıca, dünya çapında filmle çalışan manuel kameraları tercih eden küçük bir ordu var.

Artık insanların online fotoğraf satmalarını sağlayan İnternet tabanlı web siteleri var.

Bloglar ve dijital pazarlamacılar tarafından neredeyse her şeyin mükemmel fotoğraflarına büyük bir talep var. Online fotoğraf satarak bu eğilimlerden para kazanabilirsiniz.

Online Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İşte fotoğraflarınızın her birini 100 dolar ve daha fazlası karşılığında satabilmeniz için tüm ipuçlarını içeren eksiksiz bir kılavuz. Size fotoğraflarınızı satabileceğiniz en iyi 10 stok fotoğraf sitesini göstereceğim.

Satılabilir Stok Fotoğraf Türleri

İnternette satılabilir fotoğraf türleri hakkında net bir parametre yoktur. Genel olarak, en yüksek fiyatlara ve en yüksek talebe sahip olan fotoğraflar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Afetler – hava kazaları, karayolu ve demiryolu kazaları, savaşlar, silahlı çatışmalar, terör saldırıları, deprem, tsunami ve seller dahil olmak üzere hem yapay hem de doğal.

Anıtlar – tarihi veya kültürel önemi olan ortak ve bilinmeyen anıtlar.

Doğal Olgu – bulut oluşumları, kuzey Işıkları, yıldırım, kar ve sis gibi.

Doğa – renkli ve çekici çiçekler, ağaçlar, otlar, meyve ve sebzeler, dağlar, ormanlar, dereler ve göller, nehirler, gündoğumu ve günbatımı, adalar, deniz kıyısı ve plajlar ve sayısız diğerleri.

Yiyecekler – havayolları üzerinde servis edilen yemekler, etnik yemekler, meyve ve sebzelerin enfes oymaları, pasta süsleri, dondurma ve çikolata gibi.

Antika – radyolar ve gramofonlar, mobilyalar, pullar, madeni paralar ve diğer koleksiyonlar gibi çok nadir olanlar.

Seyahat – turistik yerleri, otelleri ve locaları, sokakları ve pazarları ve yerel taşımacılığı gösterir.

Haber – mafya, çeteler, mitingler, siyasi liderler, yukarıda bahsedilen felaketler ve bir haber ajansı veya izleyicilerini ilgilendirecek şeyler.

Erotik – kadın ve erkek anatomisinin çeşitli özelliklerini estetik olarak tasvir eden belirli resim türleri.

Hayvanlar – vahşi yaşamın yanı sıra evcil hayvanların mükemmel resimleri için büyük talep vardır. Bazı vahşi yaşam resimleri gerçekten size bir servet kazandırabilir, ancak büyük riskler içerir.

Ünlüler ve modeller – film yıldızlarının, şarkıcıların ve diğer ünlülerin resimleri ve en iyi modeller internette yaygınken, samimi çekimler size harika bir fiyat getirebilir.

Ürünler – dayanıklı ve dayanıklı olmayan ürünlerin fotoğrafları da küçük bir pazara sahiptir.

NOT: Bebeklerin, küçük çocukların fotoğrafları için büyük bir pazar var. Ancak, pedofiller tarafından sömürülebileceğinden, bu tür resimleri satarken çok dikkatli olmanız gerekir.

Online Fotoğraf Sabileceğiniz Alıcılar

Online satıyorsanız, mükemmel resimler için alıcıları bulmak zor değil. Genellikle, fotoğraflarınız için müşteriler şunları içerir:

Gazeteler ve dergiler.
Reklam şirketleri.
Havayolları, ulaşım sağlayıcıları.
Seyahat şirketleri.
Hızlı Tüketim Ürünleri üreticileri.
Sosyal medya kullanan blogcular ve şirketler.
Devlet kurumları.
Siyasi partiler ve örgütler.
TV kanalları ve web siteleri.

Ancak, bu liste hiçbir şekilde kapsamlı değildir. Çeşitli amaçlar için iyi fotoğraflar için oldukça cazip miktarlarda para ödemek isteyen alıcıların bir çok kategorisi vardır.

Fotoğraflarınızı Satmak için Gerekenler

Online fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan bazı temel şeyler vardır. Anlaşılır şekilde, bu bütçenize bağlı olacaktır. İyi haber şu ki, bunu yüksek çözünürlüklü bir dijital kamera ile donatılmış bir akıllı telefon kullanarak da yapabilirsiniz.

Finansman veya bütçe izin verirse,

5 MP veya daha yüksek çözünürlüğe sahip iyi ama ucuz bir dijital kamera.
Yüksek kapasiteli bir hafıza kartı.
İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar.
Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımı.

Yetenek gerekli

Herkes online fotoğraf satarak para kazanabilir. Bu stok fotoğraf işine girmek için herhangi bir özel beceriye ihtiyacınız yoktur . Ancak, birkaç beceri fotoğraflarınızın büyük talep görmesini sağlayacaktır.

Fotoğrafçı gözü – kameranın neler yapabileceğini bilmek.
Anında refleksler – yakladığınız her fırsatı kullanmak.
Estetik duygusu – hangi fotoğrafların daha fazla izleyiciye hitap edeceğini bilmek.

Online Fotoğraf Satmak için Stok Fotoğraf Siteleri

Bir sonraki adım, fotoğraflarınızı online satmak için uygun platformlar bulmaktır. Fotoğraflarınızı satışa sunmak için pek çok stok fotoğraf sitesi var.

Stok fotoğraf siteleri bu fotoğrafları seçtiğiniz türler altında görüntüler. Ziyaretçiye fotoğrafın bir önizlemesini sunar ve ödeme yapan taraf telif hakkına sahip olur. Hiç kimse web sitesi aracılığıyla size ödeme yapmadan fotoğrafları indiremez ve kullanamaz.

Genellikle her web sitesi ücretsiz kayıt olmanızı sağlar. Onlar fotoğraflarınızı görüntüler ve satıldığında, hizmetlerini kullandığınız için sizden bir ücret talep eder. Aşağıda, online fotoğraf satarak para kazanabileceğiniz bazı en iyi web siteleri bulunmaktadır.

1. ShutterStock

Shutterstock, online fotoğraf satmak için belki de dünyanın en büyük web sitesidir. Özelliklerine bağlı olarak, fotoğraf başına en az 100 dolar ile 120 dolar kazanabilirsiniz.

Shutterstock tarafından sunulan çeşitli fiyatlandırma planları vardır. Fotoğraf satmak için en uygun olanı seçebilirsiniz. Şirketin web sitesi katkıda bulunanlara 2019 yılında bir milyar dolara yakın ödeme yaptığını iddia ediyor.

Shutterstock’un bir diğer avantajı, yılın herhangi bir zamanında yüksek talep gören fotoğraflar kategorileri hakkında tavsiyeler vermesidir.

2. Alamy Stock Photo

Online fotoğraf satarak para kazanabileceğiniz bir başka popüler web sitesi Alamy. Bu web sitesi, bireysel koleksiyonculardan haber bölümlerine ve çok uluslu firmalara kadar dünya çapında 100.000’den fazla müşteriye ulaşmaktadır.

Müşteriler, fotoğraflarınıza erişmek için Alamy’den lisans satın alıyor. Fotoğrafınızın satıldığı fiyatın yüzde 50’sini alıyorsunuz. Abone olarak kaydolmak ve fotoğraflarınızı yüklemek Alamy’de oldukça basittir.

3. 500px Prime

Bu web sitesi, dünya çapında yarım milyondan fazla katılımcıya sahiptir. Yine, fotoğraflarınızı satmak için 500px Prime’a katkıda bulunan olarak kaydolmalısınız.

Şirket, fotoğrafçıların satış fiyatının yüzde 70’ini katılımcılara ödediğini iddia ediyor. Katkıda bulunan olarak 500px Prime kullanmak oldukça kolaydır.

4. iStock

Kayıtlı tüm katkıda bulunanlar, fotoğraflarının satıldığı miktarın en az yüzde 15’ini alır. Ancak, müşterilere özel kullanım hakkı vermek, satıldıkları fiyatın yüzde 45’ine kadar kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu web sitesi Getty Images tarafından işletilmektedir. Şirket, fotoğraflarınızı ve satışlarından aldığınız payı fiyatlandırmak için adil bir politikaya sahiptir.

Fotoğraflarınızı fiyatlandırmak için iStock tarafından sunulan çeşitli telif hakkı politikaları arasından seçim yapabilirsiniz.

5. SmugMug

Online fotoğraf satarak para kazanmak için SmugMug Pro’yu da deneyin. SmugMug Pro için katılımcı aboneliği aylık 12,50 dolar ödeyerek satın almanız gerekiyor. Buna karşılık, şirket size fotoğraflarınızın satış fiyatının yüzde 85’ini veriyor.

Sistem oldukça basit. SmugMug Pro’da paylaştığınız her fotoğraf için fiyatınızı belirler ve web sitesi hizmet bedelini üzerine eklersiniz.. Fiyattan hizmet bedelini düşün, geriye kalan sizin net karınız.

6. Getty Images

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için önde gelen bir diğer web sitesi, ABD merkezli ama dünya çapında operasyonları olan Getty Images. Getty Images, alıcı portföyünün bir parçası olarak haber ajansları, büyük şirketler ve reklam firmaları yanı sıra devlet daireleri şeklinde çok büyük müşterilere sahiptir.

Bununla birlikte, Getty Images’a katkıda bulunan olarak katılmak bazı fotoğrafçılar için biraz zor olabilir. Web sitesi, yüksek profilli müşterilerine sunmak için mükemmel ve benzersiz fotoğraflar istiyor. Bu nedenle, bu web sitesine katkıda bulunmak için olağanüstü fotoğrafçılık becerilerine sahip olmanız gerekir.

7. 123RF

Apple, American Express, Google, Amazon, Microsoft, Deloitte ve daha birçoğunu içeren etkileyici bir şirket portföyü ile 123RF, online olarak fotoğraf satarak para kazanabileceğiniz bir web sitesidir.

Fotoğraflar dışında, 123RF aracılığıyla yüksek kaliteli videolar ve ilgili hikayeler de satabilirsiniz. Ödemeler çok kazançlıdır ve genellikle PayPal hesabınız üzerinden yapılır.

Farklı ülkelerden katkıda bulunanlar için diğer ödeme seçenekleri mevcuttur. Katkıda bulunan olarak kaydolmak basittir ve hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.

8. Adobe Stock

Eskiden Fotolia olarak adlandırılan web sitesi şimdi yeni marka kimliği Adobe Stock altında faaliyet gösteriyor. Aslında, popüler yazılım Adobe Acrobat ve Adobe Photoshop’u bünyesinde bulunduran aynı şirket tarafından işletilmektedir.

Mükemmel itibarı sayesinde Adobe Stock, çok yaratıcı fotoğraflar isteyen sayısız müşteriye sahiptir. Şirket, fotoğraflarınızın satış fiyatının yüzde 33’ünü ödüyor.

Ayrıca, video da satabilirsiniz. 18 yaşın üzerindeki herkes Adobe Stock’a katkıda bulunabilir. PayPal veya Skrill aracılığıyla hesabınızda minimum 50 Dolar veya 50 Euro tutarında ödeme talep edebilirsiniz .

9. Adult Stock Photo

Adından da anlaşılacağı gibi AdultStockPhoto, çıplak kadın ve erkeklerin fotoğraflarını satabileceğiniz bir web sitesidir. Web sitesi satılan her resim için en az 100 ABD doları öder.

Ayrıca, site reşit olmayan kişilerin içeriğine erişmesine izin vermez. AdultStockPhoto, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için zengin olmanın en hızlı yoludur.

Web sitesi, çıplak fotoğrafların yanı sıra videolar ve yumuşak ve sert porno satıyor. Web sitesi, çıplak fotoğraf veya porno videosu yayınlanacak modeller için açık rıza talep ediyor.

10. BentBox

BentBox, çıplak fotoğrafları ve yumuşak pornoları online satmanıza izin verir. Tüm çıplak fotoğraf ve porno web sitelerine benzer şekilde, satılan her fotoğraf için oldukça kazançlı ödemeler alırsınız.

Ayrıca, web sitesi katkıda bulunanların fotoğrafları için kitleyi seçmelerine de izin verir. Ve çıplak modelleri korumanın bir parçası olarak, bu fotoğrafları yalnızca belirli amaçlarla kullanmak için lisanslar verebilirsiniz.

Online fotoğraf satmak için bu web sitelerine kaydolmak ücretsizdir. Ancak, stok fotoğraf siteleri üzerinden fotoğraf satarak para kazanmak için şartları ve koşulları dikkatlice okumanızı öneririz.

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf satabileceğiniz herhangi bir web sitesine kaydolurken ‘stok fotoğraf’ terimine birkaç kez rastlayacaksınız. Burada terimi açıklıyoruz.

‘Stok fotoğraf’ terimi, daha önce bahsettiğimiz web siteleri aracılığıyla satışa sunulan amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katkıda bulunduğu bir fotoğraf veritabanı anlamına gelir. Stok fotoğraflar genellikle bu web siteleri tarafından iki kategoride satılmaktadır:

-Telif hakkını elinizde tutuğunuz fotoğraflar.
-Telif hakkını müşteriye verdiğiniz fotoğraflar.

Online fotoğraf satarak daha fazla para kazanmak için bu jargonda biraz daha ayrıntılı olarak duruyoruz.

Telif hakkını elinizde tutuğunuz fotoğraflar

Bu, online fotoğraf satabileceğiniz kategorilerden biridir. Burada, bir müşteri online fotoğraf sattığınız web sitesine bir ücret öder. Müşterilere belirli bir fotoğrafı yalnızca belirli sayıda kullanma hakkı verilir.

Burada, fotoğrafın kullanımı için hiçbir müşteriye telif haklarını vermezsiniz. Aynı fotoğraf birden fazla müşteriye satılabilir. Ancak müşteri istediği zaman kullanma seçeneğini saklı tutar. Ayrıca, telif hakları sizde olduğundan, çeşitli amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Telif hakkını müşteriye verdiğiniz fotoğraflar

Telif hakkını satın alma geleneği, genellikle haber ve reklam veren şirketlerde yaygındır. Burada, fotoğraflarınızı kullanabilecek sektörleri belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca, müşterilerin fotoğrafın kendileri için özel olacağını garanti etmelisiniz.

Ayrıca, fotoğrafın ne kadar süre kullanılacağını belirleme, demografik ve coğrafi sınırlamalar ayarlama seçeneklerini de ayırmış olursunuz. Ayrıca, fotoğrafınızın hangi amaçlarla kullanılacağını tanımlayabilirsiniz.

NOT: Stok fotoğraf şirketleri tarafından bir fotoğrafçı veya web sitesini tanıtmak için sunulan başka bir fotoğraf segmenti daha vardır. Bunlara ücretsiz fotoğraflar denir. Burada herhangi bir ödeme talep etme hakkınız yoktur.

Ayrıca herhangi bir sınırlama yoktur. Bunlar, becerilerinizi göstermek ve diğer fotoğraflarınız için potansiyel alıcıları çekmek için ücretsiz verilir. Onlar sadece becerileriniz için tanıtımlar ve reklamlar olarak hizmet vermektedir.

Sonuç

Online fotoğraf satarak çok para kazanabilirsiniz. Gerçekten de, dünya çapında birçok insan bu ticaret yoluyla küçük servetler elde etti. Profesyonel fotoğrafçılar, maddi kazanımlar dışında becerilerini geliştirme fırsatları da elde ediyorlar.

Günümüzde yaygın olan mobil uygulamalarla, bu işi bir bilgisayara güvenmek zorunda kalmadan dünyanın her yerinden yapabilirsiniz. Akıllı telefonlar için de çeşitli fotoğraf düzenleme yazılımları mevcut ve bir web sitesinde yayınlamadan önce fotoğraf kalitesini artırmanıza izin veriyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir