"Enter"a basıp içeriğe geçin

Satış Alanında Kariyer Yapmak İçin 10 Neden

Satış görevlileri, kariyerlerini kişisel ilgi alanlarına ve ideal yaşam tarzlarına göre geliştirebilir, bu da satış alanında kariyer yapmayı herkes için akıllı ve heyecan verici bir seçenek haline getirebilir. Satış alanında kariyer yapmanın birçok nedeni vardır. Bu yazıda, insanların satış alanında kariyer yapmaya karar vermelerinin en önemli nedenlerinden bazılarını paylaşıyoruz.

Neden satış alanında kariyer yapmalı?

Satış alanında bir kariyer, hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda size heyecan verici ve kazançlı fırsatlar sağlayabilir. Yaratıcı, bilgili, stratejik, bağımsız, kendine güvenen ve motive olmuş kişiler, satış elemanı olarak en çok kazanan olma fırsatına sahiptir. Giriş seviyesi pozisyonlar bile büyümek için birçok fırsat ve rekabetçi bir başlangıç ​​maaşı sağlar ve pratik yapmak isteyen herkes mükemmel bir satış elemanı olabilir. Bu tatmin edici ve ilginç kariyer yolunun, doğru kişiliğe ve tutuma sahip kişiler için aşağıdakiler dahil birçok faydası vardır:

1. Erişilebilirlik

Çoğu satış pozisyonunun giriş engeli düşüktür ve başlamak için özel eğitim veya üniversite eğitimi gerektirmez. Bu, satış alanında kariyeri, kariyerine yeni başlayan veya meslek değiştirmek isteyen insanlar için en erişilebilir mesleklerden biri haline getirir. Satış tutkusu ve müşterileriniz hakkında bilgi edinme taahhüdü, size kazançlı ve ilginç bir kariyere dönüşebilecek giriş seviyesi bir satış pozisyonu kazandırmak için genellikle yeterli olabilir.

2. Kazanma potansiyeli

Satış görevlileri genellikle ne kadar sattıklarına bağlı olarak bir komisyon alır ve bu, çok çalışmaya istekli yetenekli insanlar için yüksek kazanç potansiyeli yaratır. Sınırsız komisyon fırsatlarına sahip pozisyonlar, en iyi satış görevlileri için etkileyici bir maaş sağlar. Birçok satış pozisyonunun da bir taban maaşı vardır, bu nedenle hala satışların temellerini öğrenen insanlar, yüksek miktarda komisyon kazancını nasıl getireceklerini anlayana kadar makul bir maaş alabilirler.

3. İş güvenliği

Satış görevlileri ekonominin önemli bir parçasıdır ve farklı şirketler arasındaki işlerin yanı sıra müşteri satın alımlarını kolaylaştırır. Pek çok farklı işletme türü, sektörleri ne olursa olsun onlara iş güvenliği sağlayan satış elemanlarını istihdam eder. Satış görevlileri genellikle komisyon esasına göre çalıştıkları için, ne kadar çalıştıklarını ve kazandıklarını kontrol edebilirler. Satış görevlileri, yeni potansiyel müşteriler arayarak ve mevcut müşterilere ürünler satarak kazanç fırsatlarını iyileştirebilirler.

4. İş-yaşam dengesi

Satış görevlileri, özellikle belirli bir süre içinde belirli sayıda satış yapmalarını gerektiren bir kota sistemine göre çalışıyorlarsa, genellikle kendi programlarını belirleyebilirler. Bu gereksinimi karşıladıklarında, herhangi bir ek satış sadece ekstra komisyondur ve istedikleri kadar çok veya az çalışabilirler. Satış kariyeri olan pek çok kişi mükemmel bir iş-yaşam dengesine sahiptir çünkü iş programlarını kişisel yaşamları yerine kişisel yaşamları etrafında planlayabilirler.

5. Büyüme potansiyeli

Satış kariyerleri, pazarın ihtiyaçlarına uyacak şekilde becerilerinizi sürekli olarak büyütmenizi ve geliştirmenizi gerektirir. Satış görevlileri için geniş mesleki gelişim fırsatları vardır ve şirketler genellikle satış görevlilerinin ek eğitim almaları için ödeme yaparlar. Giriş seviyesi satış pozisyonları, yeni çalışanları eğiten ve onlara rehberlik eden kıdemli satış görevlilerine dönüşebilir ve hatta tüm departmanları yönetmeye yardımcı olan satış danışmanları olabilir. Güçlü bir iş ahlakına ve satış için kanıtlanmış bir yeteneğe sahip olan herkes, satış alanında büyüyebilir veya diğer pozisyonlarda başarılı olmak için satış bilgilerini kullanabilir.

6. Aktarılabilir beceriler

İşverenler sosyal becerileri özellikle değerli görüyorlar çünkü öğretmeleri daha zor, bu da kariyerlerini değiştirmeye karar verdiklerinde satış becerilerine sahip insanlara bir avantaj sağlıyor. Satış görevlileri, başka herhangi bir mesleğe uygulanabilecek birçok aktarılabilir sosyal beceri öğrenir. Satış, aşağıdakiler gibi oldukça pazarlanabilir sosyal becerileri içerir:

 • Kişiler arası iletişim
 • İkna
 • Aktif dinleme
 • İncelik
 • Yaratıcılık
 • Uyum
 • Güvenilirlik
 • İş etiği

7. Seyahat

Şirketler farklı pazarları keşfettikleri, diğer işletmeler ve müşterilerle ağ kurduğu için seyahat, satış görevlilerinin ayrılmaz bir parçası olabilir. Şirketler, olumlu deneyimler yoluyla müşterilerle ilişkiler kurmak ve sürdürmek için satış görevlilerine güvenir, bu nedenle yeni yerlere seyahat etmek birçok satış işinin yerleşik bir avantajıdır. Seyahat etmekten hoşlanan insanlar, müşterileri ve iş ortaklarını ziyaret ederken bir satış kariyeri aracılığıyla dünyanın farklı bölgelerini görebilirler.

8. Ağ oluşturma

Satış kariyeri, seçebileceğiniz en sosyal mesleklerden biridir ve profesyonel ağınızı büyütmek için harika bir alandır. Satış alanındaki bir iş, farklı alanlarda ağ kurma, iş ilişkilerini yönetme ve iyi bir itibar geliştirme için en iyi uygulamaları öğrenmenize yardımcı olabilir. Satış görevlileri, her durumda potansiyel müşteri arama becerisini geliştirerek, birçok farklı insanla kalıcı bağlantılar kurmalarına olanak tanır. Başkalarıyla çalışmaktan zevk alan kişiler, satış işleri aracılığıyla kalıcı kişisel ve toplumsal ilişkiler kurabilirler.

9. Rekabet

Satışlar kariyeri, rekabetçi ortamlarda başarılı olan insanlar için ilginç ve heyecan verici bir meydan okuma sağlayabilir. Satış departmanlarında en iyi performans gösterenler için ikramiyeler yaygındır ve herkesi elinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik eden eğlenceli bir rekabet ortamı yaratabilir. Büyüme potansiyeli ve çaba ile kazanç arasındaki doğrudan ilişki nedeniyle, satış, kendilerini zorlamayı seven ve sürekli olarak yeni başarı seviyeleri için çabalayan insanlar için harika bir kariyerdir.

10. Çeşitlilik

Satış görevlilerinin çoğu, şirketlerinin çözümlerini bir müşterinin özel durumuna göre özelleştirmek için çalışır, bu nedenle satış görevlileri için her gün muhtemelen farklı olacaktır. Satış alanındaki işler, yaptığınız işin türüne göre çeşitlilik sağlar ve genellikle satış görevlilerinin ülkenin farklı endüstrilerinden ve bölgelerinden müşterilerle etkileşime girmesini gerektirir. Satış görevlileri her gün yeni ve ilginç insanlarla tanışır ve bilgi ve deneyimlerini sürekli olarak yeni durumlara uyarlamak zorundadır, bu da teşvik edici ve ödüllendirici bir çalışma ortamı sağlar.

Nasıl başarılı bir satış elemanı olunur?

Satış alanında bir kariyere başlamakla ilgileniyorsanız, tatmin edici bir pozisyon bulmak ve bir satış elemanı olarak becerilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz birçok strateji vardır. Bazı insanlar satış konusunda doğal olarak yeteneklidir, ancak tatmin edici ve kazançlı bir satış kariyeri oluşturmak için herkes zaman içinde satış becerilerini geliştirebilir. Aşağıdaki adımları izleyerek başarılı bir satış elemanı olma yolunda çalışın:

 • Sizi ilgilendiren bir alan bulun. Pek çok şirketin giriş seviyesi satış pozisyonları vardır, bu yüzden acele etmeyin ve sizi heyecanlandıran bir sektör bulun. Satmak istediğiniz ürün veya hizmetler konusunda tutkulu olduğunuzda, potansiyel müşterilerle konuşurken kendinizi daha motive hissedebilir ve daha ikna edici olabilirsiniz.
 • Ne sattığınızı öğrenin. Müşterilerinizi doğru bir şekilde eğitebilmek ve ürün özelliklerini satış noktası olarak kullanmak için sattığınız ürünlerle ilgili tüm detayları öğrenin. Sattığınız her şey hakkında bilgi sahibi olmak, müşterilerde güven oluşturur ve hangi tür müşterilerin ürünlerinizi en yararlı bulacağını ve satın alma olasılığının daha yüksek olacağını belirlemenize olanak tanır.
 • Müşterilerinizi dinleyin. İhtiyaçlarını belirlemek için aktif dinleme becerilerini kullanarak müşterilerinizle kişisel bir bağlantı kurun. Bu, müşterilerinizle dostane bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir, onları rahatlatabilir ve satış konuşmanızı dinlemeleri için bir neden verebilir. Müşterilerinizi dinlemek, doğru ürünleri önermenize ve satış konuşmanızı kişiselleştirmenize de olanak tanır.
 • Hedefler belirleyin ve ölçün. Her satış döneminde iddialı hedefler geliştirin ve ilerlemenizi ölçün. Gerçekçi bir satış hedefinin ne olduğu hakkında bir fikir edinmek için ekibinizdeki diğer kişilerin satış rakamlarını inceleyin ve yüksek satış rakamlarına ulaşmak için en iyi satış görevlilerine danışın. Satış rakamlarınızı takip edin ve farklı satış stratejilerinin ve diğer değişikliklerin başarınızı nasıl etkileyebileceğini not edin.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir