"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Para Kazanma Yolları ( Pasif Gelir)

Yıllarca başkalarını daha fazla zengin etmek için çalıştım. Çalışma saatlerim, haftanın 6 günü 08:00 – 18:00’di. Yolda geçen süreyi saymıyorum. Karımı ya da oğlumu neredeyse hiç görmedim. İşten eve döndüğümde oğlum kısa süre sonra uyuyordu.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu beni berbat hissettirdi. Kelimenin tam anlamıyla sadece ailemle vakit geçirmek için Pazar vardı ve o zaman bile tek yapmak istediğim biraz daha uyumak oluyordu.

Hayatımı büyük ölçüde değiştirmek zorunda olduğumu biliyordum. Daha fazla özgürlüğe ihtiyacım vardı, bu yüzden internetten para kazanma fikri bana çok çekici geldi. Ancak internetten para kazanma sistemi (paisf gelir) oluşturmanın tek yolu, ilk aşamada çok çalışmak zorundasınız.

Seçtiğim internetten para kazanma yöntemi, bir blog açmak, Google üzerinden trafik çekmek ve daha sonra blogdan para kazanmaktı. Bunu başarmak uzun zamanımı aldı ama para gelmeye başladığında işimden ayrıldım. Ve  yaşam kalitem arttı..

Ne kadar kazanabilirsiniz?

Birden çok gelir kaynağı yaratmak ve sonuçta pasif gelir elde etmek kısa vadeli bir internetten para kazanma stratejisi değildir. Uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor.

10 yıl önce İlk blog yazmaya başladığım dönem çok kazandığımı söyleyemem ama şu anda ayda 35.000 TL’den fazla kazanıyorum. Bugün olduğum yere ulaşmam 10 yıl aldı.

Türkçe blog yazarak satış ortaklığından bu kadar para kazanabilmenin çok nadir olduğunu lütfen unutmayın. Kendimi zirvede görmüyorum, ancak Türk satış ortakları arasında en iyilerden biriyim. Bu gelir, sahip olduğum birden fazla web sitesinden geliyor.

Ancak satış ortaklığı pazarlaması internetten para kazanmanın tek yolu değildir. İnternetten para kazanan insanların büyük çoğunluğu bunu genellikle çok sayıda gelir kaynağından elde eder.

Bu kılavuzda, internetten para kazanmanın (pasif gelir) yollarından bahsedeceğim.

Pasif gelir nedir?

Pasif gelir, yalnızca bir kez yaptığınız işler için defalarca ödeme yapılan yerdir.

‘’Blog nasıl açılır’’ konulu bir e-kitap yazıp 50 TL karşılığında web sitenizin kitlesine satmak, buna bir örnek olabilir.

Bu e-kitabı yazarak 250 saatlik bir zaman yatırımı yapmış olursunuz, ancak yakında kaldığı sürece size para kazandırır. Ayda sadece 100 adet satış yapsanız 5.000 TL pasif gelir elde edersiniz.

250 saatlik zaman yatırımı = aylık 5.000 TL

İnternetten Para Kazanma Fikirleri:

Okumaya başlamadan önce sadece sıkı çalışmanın ve kalıcılığın önemini tekrarlamak istiyorum. İnternetten para kazanmak, bunun için çalışmak zorunda olmadığınız anlamına gelmez.

Bu fikirlerin çoğu için çok çabalamak lazım. İnternetten para kazanmak, ancak başlangıçta sıkı çalışırsanız işe yarar. Sizin için doğru internetten para kazanma yolunu seçmelisiniz, çünkü başlangıçta gelir kaynağınızın akması için zaman ve çaba harcayacaksınız.

Daha önce de belirttiğim gibi zamanınız size para olarak dönecektir.

Pasif gelir satış ortaklığı faaliyetlerinde daha yaygındır. Bu kılavuzda çok fazla satış ortaklığından çok konuşacağız, çünkü çok şey bildiğim bir şey. Ayrıca, gelir elde etme fırsatları olağanüstü.

Bu internetten para kazanma fikirleri %100 yasaldır. Hepsi uyurken para kazanmanın bir yolunu sunmanın yanı sıra kişiliğinize, tutkularınıza, deneyiminize veya beceri setinize uyan bir şey olma potansiyeline sahiptir.

Tüm pasif gelir akışları bu iki unsurdan birine veya her ikisine de yatırım yapmanızı gerektirir.

1) Zaman yatırımı

2) Parasal yatırım

Bizim amacımız zaman yatırımı yapmak, yani ikinci seçenek bizi ilgilendirmiyor. Tabii ki bazı fikirler için 300- 500 TL gibi bir sermaye gerekebilir ama daha fazlasına gerek yok.

Hadi hemen başlayalım.

1. Blog açın

Blog açmak genellikle insanların internetten para kazanmaya çalışırken yaptıkları ilk şeylerden biridir. Bunun nedeni blogların kullanım amaclarının çok esnek olmasıdır. Çoğu kişi blogları web günlüğü olarak düşünürken, İnternetin ilk filizlerinden bu yana biraz gelişti. Bugün, bloglar tek başına gelir elde edebilecek önemli pazarlama araçlarıdır.

Blog oluşturmak nispeten basittir. Tek ihtiyacınız olan WordPress gibi bir blog platformu ve Hosting ve domain. Bir blog açmanın maliyeti, sahip olduğunuz belirli domain uzantısına ve ana Hosting hizmetine bağlı olarak biraz değişir.

Ancak, ayda sadece 15 TL’ye yeni bir blog açabilirsiniz. Web sitenizi kurduktan sonra içerik üretmeye ve kitlenizi çekmeye başlayabilirsiniz.

Kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için sizi takip eden ve görüşünüze güvenen bir kitle bulmanız gerekir. Basit konular hakkında binlerce blog var. Başarılı olmanın anahtarı uygun bir niş bulmaktır.

Blog dünyası geniş ve rekabetçidir. Dolayısıyla, elinizde daha az rekabetli bir niş varsa, gelir elde etme olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, okuyucularınızı etkileşimde tutmak için düzenli olarak yüksek kaliteli içerik üretmeniz gerekir.

Blogdan nasıl para kazanılır?

Blogların pasif gelir elde etmesinin birçok yolu vardır. En kazançlı olanlardan biri satış ortaklığı pazarlamasıdır. Satış ortaklığı pazarlamasıyla esas olarak kitlenize ürün tanıtıyorsunuz. Okuyucularınızdan biri blogunuzdaki bir promosyon aracılığıyla bir ürün satın alırsa bir komisyon alırsınız.

Satış ortaklığı pazarlamasından yararlanmak için blogunuzu bir promosyon makinesine dönüştürmeniz gerekmez. Aslında, bunu yapmak sadece okuyucularınızı kaçırır.

İçeriğinizi kolayca ortaklık bağlantıları içerecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, çok çeşitli ortaklık programları sayesinde asla güvenmediğiniz ürünleri tanıtmak zorunda kalmayacaksınız. Sevdiğiniz ve dürüstçe kitlenize önerebileceğiniz ürünlere bağlı kalabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz bir diğer gelir kaynağı da reklam alanıdır. Google AdSense ve alternatifleri, blogunuza dijital reklamlar yerleştirmeniz için size ödeme yapar. Genellikle, reklam geliri her 1000 gösterim için veya tıklama başına ödenir. Blogunuzda önemli miktarda trafik varsa, reklamlar karlı bir seçenek olabilir.

Tabii ki blogunuzu ürünleri doğrudan okuyucularınıza satmak için de kullanabilirsiniz. Birçok internet girişimcisi, kılavuzlar, e-Kitaplar, online kurslar ve eğitim videoları gibi dijital ürünler satmayı tercih ediyor.

Blogunuzla ne yapmaya karar verirseniz verin para kazanmayı unutmayın. Blogunuz büyüdükçe ve bir kitleyi çektiğinde gelir potansiyeliniz onunla birlikte büyüyecektir.

2. e-Kitap yazın

Doğru konuyu hedeflerseniz e-kitaplar çok kazançlı olur. Bir e-kitap yazmak söz konusu olduğunda en önemli ipucu, kurgudan uzak durmak ve okuyucularınıza değerli bir kaynak sağlamaktır. Bir roman veya hikaye yazmaya çalışmayın.

Kurgu dışı olmak zorunda. “Nasıl yapılır” tarzında kitaplar çok kazandır. Ve bunların 50.000 kelime veya 500 sayfa olması gerekmez. Çoğu çok kısa ve nettir. Kendi kendine yayınlama kolay bir iştir ve yazarlara, yayıncı bulmaya çalışmaktan farklı bir pazar yolu sunar. Kitabınızı kendiniz yayınlayabileceğiniz yerler sınırsız.

Pasif gelir potansiyeli

Kendi kitaplarını kendileri yayınlayan ve her ay kitaplarının dijital ve fiziksel satışlarından 5 bin TL ile 25 bin TL arası kazanç elde eden insanları tanıyorum.

3. Sesli kitap oluşturun

Bir e-Kitap yazdıysanız, neden bu içeriği satmak için başka bir format denemiyorsunuz? Yapması kolay. Tamam, sesli kitap yapımında biraz daha fazla iş var, ancak tam anlamıyla tüm projeyi dış kaynaklardan kayıt uzmanlarına yaptırabilirsiniz.

Bu tür işler için freelance iş platformlarını kullanıyorum. Bu şekilde yaparsanız ses dosyalarınızı kaydetmeniz ve biçimlendirmeniz gereken özel ekipmanı satın almak veya kiralamak zorunda kalmazsınız.

4. Evinizdeki boş odayı kiralayın

Kolay para kazanmanın en iyi yollarından biri de evinizdeki bir veya daha fazla odayı kiralamaktır.

Çoğu insan Airbnb’yi duymuş olmalı. Kiracı bulmak için web sitesinde evinizdeki alanın reklamını yapıyorsunuz. Her iki taraf da bir anlaşmaya varırsa sadece birisinin geceyi evinizde geçirmesine izin verdiğiniz için ödeme alırsınız.

Genellikle Airbnb’yi kullanmak isteyeler tüm mülkü kiralamak zorunda olduklaarını düşünür. Bu doğru değil. Bazı durumlarda, bir oda, bir çatı katı ve hatta bir garaj dahil olmak üzere mülkünüzün hemen hemen herhangi bir bölümünü kiralayabilirsiniz.

Yasalara dikkat edin, çünkü bazı durumlarda yasa dışı olabilir veya bir otel işletmek olarak sınıflandırılabilir ve sizi para cezalarına, cezai işlemlere veya ekstra vergilere maruz bırakabilir.

Pasif gelir potansiyeli

Evinizi kiralamak için gecelik fiyatlar, büyüklüğüne, konumun cazibesine ve olanaklara bağlı olarak 50 TL kadar düşük veya 1.000 TL kadar yüksek olabilir. Ve bir gece 50 TL bir servet gibi gelmeyebilir, ancak bu kolayca ayda 1.000 TL veya daha fazla olabilir.

Hepsi Airbnb’deki birkaç düğmeyi tıklatmaktan ve her misafir ayrıldıktan sonra biraz temizlik yapmaktan ibaret.

Airbnb genellikle kısa süreli kiralamalarla uğraşırlar, yani evinizde en fazla birkaç gün veya bir hafta kalacaklar. Ancak daha istikrarlı bir pasif gelir elde etmenin harika bir yolu, ister aylık, ister yıllık bazda olsun, uzun vadeli kiracılara bir oda kiralamaktır.

Kısa süreli kiralamalarda, yasalar sizi bir otel veya pansiyon olarak sınıflandırabilir, ancak uzun süreli kiralamalarda ev sahibi olarak sınıflandırılırsınız.

Sağlamanız gereken hizmetler, yasalar ve haklar da dahil olmak üzere, ev sahibi olmakla ilgili tüm geçerli yönetmelikleri bildiğinizden emin olun.

5. Satış ortaklığı yapın

Satış ortaklığı, blog yazarlarının ve içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmasının en yaygın yollarından biridir. Esas olarak satış ortaklığı pazarlamasının arkasındaki fikir, belirli ürünleri kitlenize tanıtmak için etkinizi kullanmanızdır.

Birisi bu ürünü tavsiyeniz ve satış ortaklığı bağlantınıza tıklayarak satın alırsa, şirket bu satışın belirli bir miktarını komisyon olarak size ödeyecektir.

Satış ortaklığı tüm dünyası oldukça yaygındır. Birçok işletme, ürünlerini satmak için satış ortaklarını kullanır, bu nedenle kitlenize gerçekten önermek istediğiniz ürünleri bulmakta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Doğrudan bir şirketle ortaklık kurabilir veya bir satış ortağı platformu aracılığıyla çalışabilirsiniz. Platformlar çok çeşitli şirket ve ürünlerle bağlantı kurmanıza olanak tanır, böylece olanaklarınızı artırır.

Kitlenizi bulmak

Satış ortaklığı pazarlamasında başarılı olmanın anahtarı, size güvenen bir kitleye sahip olmaktır. Bloglar, satış ortaklığı için kullnılan en yaygın yollardan biridir.

Nişinizi bulabilir, bir kitleyi çekebilir ve faydalı bulacakları ürünleri önerebilirsiniz. Yeni ortakların yaptığı büyük bir hata, herhangi bir ürünü zorlamaktır.

Ne yazık ki, her ürün aynı değildir. Kitlenizin görüş ve önerilerinize olan güvenini sarsmamak için inandığınız ürünleri tanıtmanız önemlidir.

Satış ortaklığı nasıl çalışır?

Blogunuzu ayarladıktan ve hazır hale getirdikten sonra ortaklık bağlantıları aracılığıyla ürünleri tanıtmaya başlayabilirsiniz. Bir şirket veya ortaklık ağıyla çalışmaya karar verirseniz, genellikle okuyucularınıza verebileceğiniz doğrudan bir bağlantı alırsınız.

Bu bağlantı şirketin web sitesine veya N11 gibi daha büyük bir pazara yönlendirecektir. Okuyucularınız bu bağlantıyı tıklayıp bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, o satış için otomatik olarak komisyon alırsınız.

Bazı şirketler, satın alma işleminin nereden geldiğini takip edebilmeleri için benzersiz promosyon kodları da kullanır.

Satış ortaklığı pasif gelir potansiyeli

Satış ortaklığı pazarlamasında ne kadar kazanabileceğiniz, komisyon oranına, ürünlerin satış fiyatına ve yaptığınız satış sayısına bağlıdır. Komisyon oranları şirketten şirkete önemli ölçüde değişiklik gösterir.

Tipik olarak satılması biraz daha kolay olan ürünler için daha düşük oranlar kullanılır. Ürünün düşük bir fiyat etiketi veya yüksek talebi olabilir.

Daha yüksek komisyonlar bunun tersidir. Daha büyük bir etiket fiyatına sahip olabilir, bu da daha az satışa neden olur. Ancak, daha yüksek komisyon oranıyla, yaptığınız satışlardan daha fazla para kazanacaksınız.

Satış başına ne kadar kazanabileceğinizi bulmak oldukça kolaydır.

Örneğin, yüzde 10 komisyon oranıyla 500 TL fiyatlı bir ürünü tanıttığınızı varsayalım. 500 TL’nin yüzde 10’u 50 TL. Yani, satış başına 50 TL kazanacaksınız.

Promosyon ve satış ortağı bağlantınız aracılığıyla 10 satış elde yaparsanız, yalnızca bu tek ürün için günde 500 TL kazanabilirsiniz. Söylemeye gerek yok, satış ortaklığı oldukça kazançlı bir çaba olabilir.

Satış ortaklığı için hızlı bir başlangıç kılavuzu

-Hedeflenecek nişinizi bulun: Sizi ilgilendiren bir şey veya araştırıp yazabileceğiniz bir konu bulun. Lütfen bu nişte uzman olmanız gerektiğini düşünmeyin.

-Blog açın: WordPress alt yapısını kullanarak açmanızı tavsiye ederim.

-İçerik oluşturmaya ve yazmaya başlayın: Satışortaklığı pazarlamasındaki fikir, okuyucuların bir sorununu çözmesine yardımcı olmaktır. Okuyucularınıza yardımcı olacak içerik oluşturun.

-Bir kitle oluşturun: Düşündüğünüz kadar zor değil, sadece SEO stratejilerine odaklanın.

-İçeriğinizden para kazanın: Bunu reklamlar, satış ortaklığı pazarlaması veya ürünlerle yapabilirsiniz.

6. Bir blog satın alın

İnternet var olduğu sürece, insanlar bloglarından veya kişisel web sitelerinden para kazanacaklar. Ama bu günlerde sıfırdan bir blog açmak, çok sayıda harika içerik üretmek ve bununla internetten para kazanmak için SEO uygulamak çok göz korkutucu bir görevdir.

İyi haber şu ki, daha kolay bir yol var; başka birinin zaten kurulmuş olan blogunu satın almak.

İlgi eksikliği, kariyer değişikliği veya diğer faktörler nedeniyle orada web sitelerini satmak isteyen başarılı blog sahipleri var.

R10, başarılı bloglar da dahil olmak üzere web sitesi satmak veya satın almakla ilgilenen kişiler için iyi bir forum. Satın almadan önce aylık sayfa görüntüleme sayısı, trafik kaynakları, geçmiş performans ve diğer önemli göstergeler dahil olmak üzere ilgili tüm istatistikleri incelediğinizden emin olun.

Bir web sitesi satın aldıktan sonra, reklam yerleşimi ve web sitesine ait tüm fikri mülkiyet dahil olmak üzere tam kontrole sahip olursunuz. Blog zaten para kazanıyorsa, mevcut reklamları ve satış ortaklığı bağlantılarını kendi bağlantılarınız ile değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

7. Online kurs oluşturun

Hiç belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istediniz mi? Muhtemelen belirli bir konuda bir eğitici video veya kurs bulmak için İnternette arama yaptınız.

İyi haber şu ki, herkes kolayca ve hızlı bir şekilde online bir kurs oluşturabilir. Ve online kurs oluşturmak ve satmak için en popüler yerlerden biri Udemy.

İnsanların sizden öğrenmek için ödemeye ne kadar istekli olacağına şaşırabilirsiniz. Müzik dersleri, yabancı dil eğitimi, pazarlama, programlama, tasarım, yemek pişirme veya el sanatları olsun, yetenekli olduğunuz her şey internetten para kazanma fırsatına dönüştürülebilir.

Udemy’de şu anda mevcut olan en ilginç niş kurslardan bazıları dalış dersleri, annelik için hazırlık ve çeşitli ‘’nasıl yapılır’’ temalı kurslar

Udemy’nin sezgisel arayüzü bir kurs oluşturmayı ve satmayı gerçekten kolaylaştırır. Bir hesap oluşturmanız ve ardından satışa başlamak için bir kurs oluşturmanız istenir.

Udemy, video, ses, fotoğraf ve diğer medyaları online kursunuza entegre etmenize yardımcı olacak çeşitli araçlara sahiptir. Ayrıca, tüm kurs materyallerinizin barındırılmasını da yapıyor, böylece öğrenciler her zaman anında kullanılabilir.

Udemy, öğretmenlere ücretsiz bir katman da dahil olmak üzere farklı abonelik katmanları sunar. Ücretli katmanlar, ekstra özellikler ve kurslarınızın web sitelerinde daha iyi tanıtımını içerir.

Udemy ayrıca, kurslarınızdan birini başarılı bir şekilde satan herkese küçük bir komisyon ödediğiniz bir ortaklık programı uygulamanıza izin verir. Bu, kursunuzun farkındalığını artırmak ve daha fazla öğrenci çekmek için harika bir yoldur.

8. YouTube kanalı açın

İyi bir kamera ve biraz video düzenleme bilgisiyle bir YouTube kanalıyla önemli bir gelir akışı oluşturabilirsiniz. Birçok kişi bu video paylaşım sitesini videoları izlemek için eğlenceli bir yer olarak görse de, aslında kazançlı bir iş fırsatıdır. Binlerce vlogger, istekli bir kitle için videolar oluşturarak geçimini sağlar.

Video içerik oluşturanlar YouTube’dan reklam geliri yoluyla para kazanır. Sadık bir izleyici kitlesi geliştirmeye başladığınızda, videolarınızdan para kazanılabilir. YouTube’un para kazanma yönergeleri sık sık değişmekle birlikte, bunların karşılanması çok zor değildir.

Şu anda en az 1000 aboneniz veya 4.000 saatlik görüntülenmiş içeriğiniz olmalıdır. Para kazanma özelliği aktif olduktan sonra şirketler içeriğinizin önüne bir reklam yerleştirebilir.

Ürettiğiniz belirli video türlerine bağlı olarak ortaklıklar edinebilir ve satış ortaklığı taktiklerini kullanabilirsiniz. Videolar YouTube’da süresiz olarak kaldığından uzun yıllar boyunca tek bir içerikten gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.

başarılı olmak için derinlemesine bir medya eğitimine ihtiyacınız yoktur. Birçok sıradan internet kullanıcısı platformda başarılı olurken, sizin biraz para kazanmak için aktör olmanıza gerek yok. Vlog, sürdürülebilir bir pasif gelir akışı oluştururken kitlenizi eğlendirmenin kolay bir yoludur.

Ne kadar para kazanabilirsiniz?

YouTube’da kazanabileceğiniz para miktarı tamamen kaç görüntüleme aldığınıza bağlıdır. Reklam geliri genellikle her bin gösterim için ödenir.

BGBM oranı olarak da adlandırılan bu oran yeni Youtuber’lar için genellikle alt uçtan başlar. İlk başladığınızda BGBM oranınızın yaklaşık 2.00 $ olmasını bekleyebilirsiniz. Yani videonuza gelen her 1000 görüntüleme için iki dolar kazanırsınız.

İlk başta çok fazla görünmese de bu miktar hızla artıyor. Bu, özellikle kanalınızda çok sayıda video varsa doğrudur. Videolarınız daha popüler hale geldikçe markalar ve pazarlama ajansları kanalınızda reklam vermek için daha fazla ödeme yapacak.

9. İnternette fotoğraflarınızı satın

Günümüzün dijital dünyasında görseller her şeydir. Yüksek kaliteli fotoğraflar her zaman talep görmektedir. Yaratıcı bir gözünüz varsa fotoğraflarınızı online olarak kolayca satabilirsiniz. Para kazanmaya başlamak için herhangi bir profesyonel ekipmana bile ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan bir kamera veya akıllı telefon.

ShutterStock ve iStockPhoto gibi şirketler tutkulu fotoğrafçıları potansiyel müşterilerle buluşturuyor. Fotoğraflarınız reklam ajansları, haber ajansları, bloglar ve daha fazlası tarafından satın alınabilir.

Nasıl çalışır?

Başlamak oldukça basit. Önce birçok stok fotoğraf sitesinden birinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Genellikle bir hesap oluşturmak ücretsizdir. Bu şirketlerden bazılarınınçeşitli üyelik gereksinimleri olsa da, bunların yerine getirilmesi nispeten kolaydır.

Hemen fotoğraf yüklemeye ve portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz. ShutterStock gibi bazı şirketler hareket halindeyken akıllı telefon fotoğrafları yükleyebilmeniz için bir mobil uygulamaya bile sahiptir.

Stok fotoğrafçılığında başarılı olmanın anahtarı içeriğinizin görülmesini sağlamaktır. Fotoğraflarınızın telif hakkı ve boyut gereksinimlerini karşıladığından emin olduktan sonra, kaliteli bir açıklama yazmanız gerekir.

eçtiğiniz platforma bağlı olarak fotoğraflarınıza belirli anahtar kelimeler ekleyebilir, böylece potansiyel bir müşteri bir sorgu yaptığında ortaya çıkar.

Pasif gelir potansiyeli

Online fotoğraf satmanın en güzel yanı gelirin devamlı olmasıdır. Fotoğrafları çekip platforma gönderdikten sonra işiniz bitti. Bu fotoğraf daha sonra müşteriler tarafından uzun yıllar boyunca defalarca lisanslanabilir.

Gelir potansiyeli söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Çoğu stok fotoğraf platformu fotoğraf her indirildiğinde önceden belirlenmiş bir oran ödeyecektir. Ancak, bu tutar müşterinin yaptığı satın alma türüne göre değişir. Genellikle her indirme için yaklaşık 30 sent kazanmayı bekleyebilirsiniz. Bu oran, popülariteniz arttıkça artabilir.

10. Telif satın alın

Müzik endüstrisi milyarlarca dolarlık bir para kazanma makinesidir. Çoğu kişi bu pastanın bir parçasını almak için bir müzisyen veya şarkı yazarı olmanız gerektiğini düşünürken, durum böyle değil.

Müzik telif hakkı çok kazançlıdır ve onlarca yıl pasif gelir elde getirebilir. Yaratmakta hiç rol almadığınız müziklerin telif hakkını satın alabilirsiniz. Bu telif haklarına sahip olduğunuzda şarkı her çalındığında veya pazarlamada kullanıldığında gelir elde edersiniz.

Nispeten güvenli bir yatırımdır. Çünkü gayrimenkul veya borsa yatırımlarından farklı olarak müzik ekonomiden etkilenmez. Telif hakkı yasaları da oldukça sağlam ve yaratıcıları destekliyor. Sonuç olarak, müzik endüstrisinden para kazanmanın çeşitli yolları vardır.

Royalty Exchange gibi platformlar telif hakkı satın alma işlemini çok basit hale getirir. Bir hak sahibi telif haklarını satışa sunduğunda platform bir açık artırma yapar. Satış şartları her bir açık arttırma için önemli ölçüde değişiyor. Bu size uygun bir yatırım yapma fırsatı verir.

Bir müzik parçasının tüm haklarını satın almak zorunda değilsiniz. Birçok hak sahibi yüzde teklif eder. Bazıları tam telif hakkı kontrolü ve diğer avantajlar sunarak gelir potansiyelinizi daha da ileriye taşımanıza olanak tanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir