"Enter"a basıp içeriğe geçin

Özgeçmiş Oluşturmak İçin 10 Adım

İlgi çekici ve görsel olarak çekici bir özgeçmiş oluşturmak zor olabilir, ancak bir özgeçmişe nelerin dahil edileceğini öğrenmek, işe alım yöneticilerini etkileyebilecek ilgi çekici bir özgeçmiş oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, işverenlere pozisyonlarına en uygun olduğunuzu gösterebilecek bir özgeçmiş oluşturmak için 10 pratik adımı açıklayacağız.

Özgeçmiş nasıl oluşturulur?

Özgeçmişinizi oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

1. İletişim bilgilerinizi ekleyin

Özgeçmişinizdeki ilk öğe adınız ve soyadınız, bir telefon numarası ve bir e-posta adresi olmalıdır. Potansiyel işverenlerin size ulaşmak için birden fazla yolu olması için ek iletişim bilgilerini de eklemeyi düşünün. Örneğin, Linkedin sayfanızı veya varsa web sitenizi ekleyebilirsiniz. Tam posta adresi veya yalnızca şehriniz olsun, adresinizi de ekleyebilirsiniz. Birçok şirket, yer değiştirme süresini ve masraflarını azaltmak için yerel çalışanları işe almayı tercih ediyor.

2. Bir özet ve hedef ekleyin

İşverenler özgeçmişinizi incelemek için yalnızca kısa bir süre harcayabileceğinden, olumlu niteliklerinizi kısaca sergilemek istersiniz. Bu ifadeler, sizi çekici bir aday yapan nitelikleri kısa ve öz bir şekilde göstermeli ve aynı zamanda işyerine getirebileceğiniz ilgi çekici ancak profesyonel kişiliği tanımlamalıdır.

Özet beyanınız, iş deneyiminizin kısa bir özetini içermelidir. İşe alma yöneticilerinin daha fazla dikkat çekmek için başvurduğunuz rollerle ilgili iş deneyimine odaklanmaya çalışın.

Bir özgeçmiş hedefi için, başvurduğunuz belirli pozisyonla ilgili olan becerilerinizin ve niteliklerinizin kısa bir özetini ekleyin. Özgeçmişinizdeki her şeyde olduğu gibi, bu beceriler ve nitelikler somut ve mümkün olduğunda ölçülebilir olmalıdır.

3. İş deneyiminizi ekleyin

Özgeçmişinizin iş deneyimi bölümü, önceki pozisyonlarınızın basit bir listesinden daha fazlası olmalıdır. Ayrıca adaylığınızı geliştirmek için iş deneyiminizi etkili bir şekilde tanımlamalıdır. Bu bölümde sağlayacağınız bilgilerin bazıları, iş unvanı, şirket konumu ve istihdam tarihleri ​​gibi açıklayıcıdır. Bu bölümde kendinizi ayırt edebileceğiniz yer, önceki pozisyonlarınızın açıklamalarıdır.

Her pozisyon tanımında, önceki sorumluluklarınızı, kayda değer başarılarınızı ve iş için doğru görünmenizi sağlayacak anahtar kelimeleri açıklamalısınız. Özet beyanınızda veya hedefinizde olduğu gibi, hem sorumluluklarınız hem de başarılarınız hakkında somut olun ve olası işverenle ilgili öğeleri vurgulayın. “Bir ekipte çalıştığınızı” söylemek yerine, “tüketici ihtiyaçlarına göre uyarlanmış 30’dan fazla yazılım güncellemesi geliştirmek için ekip üyeleriyle nasıl koordine olduğunuzu” açıklayın.

Birçok şirket, çok sayıda özgeçmişi sıralamak ve anahtar kelime algoritmalarını kullanarak daha umut verici adayları belirlemek için yazılım kullanır. Özgeçmişinizi iş tanımındaki anahtar kelimelerle tamamlayabilirsiniz. Bir şirket, yüksek bir yatırım getirisi garanti eden ürünler geliştirebilecek birini arıyorsa, önceki iş özetinde “ekibimde yüksek üretkenliği garanti ederek yatırım getirisini sürekli olarak artırdım” şeklinde belirtebilirsiniz.

Ne kadar iş deneyimi dahil edeceğiniz, olası pozisyonunuza bağlı olacaktır. Örneğin, ilk işinizi arıyorsanız, dahil etmek için daha önce herhangi bir mesleki deneyiminiz olmayabilir, ancak ilgili stajları veya gönüllü çalışmaları dahil edebilirsiniz. Orta düzey bir başvuru sahibiyseniz, açık pozisyonla hem ilgili hem de ilgisiz bir deneyim karışımına sahip olabilirsiniz.

4. Eğitiminizi dahil edin

Çoğu iş en azından biraz eğitim gerektirir ve işverenler özgeçmişinizde bu bilgiyi ister. Önce tamamladığınız en yüksek eğitim düzeyini listeleyin, ardından sonraki dereceleri ve diplomaları listeleyin. Ayrıca bu bölüme sahip olduğunuz tüm aktif lisansları veya sertifikaları eklemeyi de seçebilirsiniz. Şu anda tamamladığınız bir derece veya diploma girerken, devam etmeye başladığınız tarihi ekleyin ve bitiş tarihini boş bırakın.

Lise mezunuysanız, bu bilgileri ekleyin. Ancak bir üniversite diplomasına sahipseniz, lise ile ilgili bilgileri eklemenize gerek yoktur. Diplomadaki derecelere ek olarak, varsa akademik ödüller hakkında bilgi ekleyin. Belirli alanda bir uzmanlık için kurs aldıysanız, bu olası pozisyonla ilgili bazı kursları dahil etmek bile uygun olabilir. Tipik olarak, bir işveren özel olarak istemedikçe veya sınıfınızın en iyisi olmadıkça not ortalamanızı eklemeyin.

5. İlgili becerileri listeleyin

Özgeçmişinizin sonuna doğru, pozisyonla ilgili olabilecek ve aday olarak sizi öne çıkaracak beceriler için bir bölüm eklemelisiniz. Becerilerinizi dahil ederken, rolle ilgili hem sert hem de yumuşak becerileri seçin . Yumuşak beceriler, iletişim veya liderlik gibi yetenekler olabilirken, zor beceriler bilgisayar programları veya sektörde bildiğiniz teknik bilgiler olabilir. Ayrıca, bir beceriyi listelerken seviyesini de ekleyebilirsiniz. Örneğin, veri analizini bir beceri olarak eklerseniz, seviyenizi “uzman” dan “orta” ya kadar derecelendirebilirsiniz.

6. Başarılarınızı ve ödüllerinizi açıklayın

Yeteneklerinizin test edildiğini ve zorluklara rağmen başarı yakaladığınızı kanıtlarsanız işverenler daha çok etkilenebilir. Özgeçmişinize ilgili başarılarınızı ve ödüllerinizi özetleyen kısa bir bölüm ekleyerek zaferinizi vurgulayabilirsiniz. Belki önceki işinizde üç kez “Ayın Çalışanı” oldunuz ya da belki de bir çeyrekte ekibinizde en çok satışı gerçekleştirdiğiniz için bir ödül aldınız. Bu ödüller sizi benzer deneyime sahip diğer adaylardan ayırabilir.

7. Bir iş biçimi kullanın

Özgeçmişinizin formatı, bir işverene talimatları takip edip etkili ve kısaca iletişim kurup kuramayacağınızı hızlı bir şekilde söyler. Bir bakıma, özgeçmişinizin formatı, potansiyel bir işveren belgenizin ilk kelimesine bakmadan önce deneyiminizin ilk testidir. Her yazı türünde olduğu gibi, özgeçmişinizin formatı da beklentileri karşılamalıdır. Örneğin, çoğu işveren özgeçmişinizin bir sayfa olmasını bekler.

Profesyonel bir özgeçmiş formatı, genellikle gövde metninden daha büyük bir yazı tipinde adınızın bulunduğu bir başlık ve iletişim bilgilerinizin geri kalanını içerir. İşverenlerin her bölümü net ve hızlı bir şekilde tarayabilmesi için Times New Roman gibi okunması kolay bir yazı tipi ve boşluk içeriği kullanmalısınız. Potansiyel işverenlerin özgeçmişinizi gözden geçirdiklerinde, sık sık olabildiğince çabuk taradıklarını, bu da önemli bilgileri öne çıkarmanız gerektiği anlamına geldiğini unutmayın. Birçok aday, iş pozisyonları ve bölüm başlıkları için kalın metin kullanarak bunu başarır.

8. Anahtar kelimeleri dahil edin

Özgeçmişinizde, başvurduğunuz pozisyonla doğrudan alakalı kelimeler kullanın. Anahtar kelimeler için iş tanımını gözden geçirmeyi ve bunları özgeçmişinize dahil etmeyi düşünün. Örneğin, iş ilanında mükemmel zaman yönetimi becerilerine ihtiyaç duyuluyorsa, zaman yönetimini özgeçmişinizin beceriler bölümünde ve iş geçmişi bölümünde listeleyebilirsiniz. İş ilanındaki anahtar kelimeleri kullanmak, işe alım yöneticisiyle doğrudan ilişki kurmanıza yardımcı olabilir, bu da onların başvuru malzemelerinizin geri kalanını incelemeye devam etme olasılığını artırır.

9. Örnekleri inceleyin

Diğer başarılı özgeçmişleri incelemek, profesyonel bir özgeçmişin biçimine, diline ve bölümlerine aşina olmanıza yardımcı olabilir. Özgeçmiş örnekleri ararken iki farklı yaklaşım benimseyin. İlk olarak, format ve standart bölümler gibi özgeçmişlerin çoğunun paylaştığı genel nitelikleri öğrenmek için örneklere bakın. Ardından, kendi alanınızdaki özgeçmiş örneklerini bulun. Bu örnekler, diğer özgeçmişlerin atladığı isteğe bağlı bölümler içerebilir veya belirli bir dili kullanabilir veya kendi belgenize dahil etmek istediğiniz benzer becerileri içerebilir.

10. Bir şablon seçin

Kesinlikle kendi özgeçmişinizi hazırlayabilirsiniz, ancak bir özgeçmiş şablonu kullanarak özgeçmiş oluşturmak süreci basitleştirir. Bu şablonlar, eksiksiz, profesyonel olarak tasarlanmış bir belge sunarak boşlukları ilgili bilgilerle doldurmanıza olanak tanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir