"Enter"a basıp içeriğe geçin

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? (İşverenleri Etkileyin)

Bir iş arayan kişiye, iş aramanın en zorlu yönlerinin ne olduğunu sorun ve kapak mektubu yazmaktan iş görüşmelerinde görünmeye ve şirketin insan kaynakları veya üst yönetim ekibi üyeleriyle tanışmaya kadar farklı cevaplar duymanız olasıdır.

Hatta bazıları beklemenin en zor kısım olduğunu söyleyebilir, bir sonraki telefon çaldığında bunun işi aldıklarına dair bir bildirim mi olacağını yoksa sadece paralarını kapmaya çalışan bir tele pazarlamacı mı olacağını bilmiyorlar.

Ancak, kendileri için en zor kısmın özgeçmişlerini yazmak olduğunu kolayca cevaplayabilecek birkaç iş arayanla karşılaşabilirsiniz.

Peki, özgeçmiş hakkında ne biliyorsun?

ÖZGEÇMİŞ NEDİR?

Özgeçmiş, iş arayanların kendi becerileri, eğitimleri ve iş deneyimleri hakkında bilgi içeren ve işverenlere veya işe alım yöneticilerine sunduğu bir belgedir.

“Özet” veya “özetlenmiş” anlamına gelen Fransızca résumé teriminden geldi. Bu, özgeçmişlerin neden genellikle kısa ve genellikle madde işareti biçiminde tanımlandığını açıklar: çünkü bunlar özetlerdir.

ÖZGEÇMİŞ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Özgeçmişinizi kendinizin yazılı bir reklamı olarak düşünebilirsiniz. Bir ürün reklamının tüketicilerin dikkatini çekmek için nasıl tasarlandığı gibi, işverenlerin dikkatini çekmesini umduğunuz şeyleri içerir.

Özgeçmiş aracılığıyla, bir çalışan olarak işvereni ikna etmeye çalışıyorsunuz.

Özgeçmiş, iş bulmak amacıyla becerilerinizi, yeteneklerinizi, başarılarınızı ve iş deneyimlerinizi detaylandıran bir özettir.

 • Özgeçmişiniz, sizi potansiyel işvereninize bağlayacak köprüdür. İşveren sizinle şahsen tanışmadan önce, sizinle ilk karşılaşmaları özgeçmişiniz aracılığıyla olur. İşverenler sunulan başvuruları gözden geçirmek için oturduklarında, gözden geçirecekleri ilk şey özgeçmişinizdir. Bu nedenle, özgeçmişiniz aracılığıyla iyi bir ilk izlenim bırakmak zorundasınız.
 • Özgeçmişiniz sizi temsil eder. Özgeçmişiniz, potansiyel işverene yalnızca geçmişiniz, eğitiminiz, deneyiminiz ve becerileriniz hakkında bir fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda kişiliğinizin genel bir temsili olarak da hizmet eder. İşveren açısından bakın. Elinizde gelişigüzel bir araya getirilmiş gibi görünen, tamamen yapılandırılmamış ve çok sayıda yazım ve dil bilgisi hatası içeren bir özgeçmiş varsa, hemen o kişinin de aynı kişilik tipine sahip olduğu sonucuna varacaksınız. Bu arada, iyi yazılmış, iyi yapılandırılmış ve profesyonel görünümlü bir özgeçmiş, onu yazan kişinin aynı zamanda profesyonel olduğu ve iyi bir çalışan olma potansiyeline sahip olduğu izlenimini verir.
 • Özgeçmişiniz, işe alım sürecinde sonraki adımlara hazırlanmak için faydalı bir araç olacaktır. İşe alım uzmanları, özgeçmişinizde yazılanlara dayalı olarak birçok mülakat sorusu geliştirecektir, bu nedenle o belgeye neleri eklediğinize dikkat ederseniz ve buna aşina iseniz, mülakat sırasında sorularını yanıtlamak daha kolay olacaktır.

ÖZGEÇMİŞ TÜRLERİ

Özgeçmiş yazmaya başlamadan önce özgeçmiş hakkında bilmemiz gereken birkaç şey var. Yeni başlayanlar için ne tür bir özgeçmiş yazmalısınız?

1. Kronolojik Özgeçmiş

Bu tür özgeçmişin odak noktası, başvuranın iş geçmişi veya iş deneyimidir, bu nedenle özgeçmişin ana gövdesi budur. Adayın, daha önce çalıştığı çeşitli şirketlerde sahip olduğu tüm pozisyonları gösteren ve her bir pozisyona karşılık gelen sorumluluklarını ve başarılarını özetleyen tüm iş deneyimini içerir.

Kronolojik sıralama tersine çevrilir, yani en yeni bilgiler ilk sırada listelenir ve en eski bilgiler listenin en altında görünür.

2. Fonksiyonel Özgeçmiş

Kronolojik tür deneyime odaklanırken, işlevsel özgeçmiş daha çok becerilere odaklanır. Burada, başvuranın önceki iş deneyimlerinden edindiği aktarılabilir beceriler de dahil olmak üzere sahip olduğu becerilere vurgu yapılır.

Bu, istihdam geçmişlerinde boşlukları olan kişiler için tercih edilen formdur, bu nedenle, çalıştıkları sürenin uzunluğundan ve nerede çalıştıklarından daha fazla beceri ve yeteneklerine daha fazla dikkat çekebilirler.

3. Hibrit Özgeçmiş

İki tür özgeçmişin kilit noktalarını birleştirmek, karma özgeçmiş ile sonuçlanacaktır. Başvuranların becerilerine yoğun bir şekilde odaklanır, ancak iş unvanları, pozisyonlar, istihdam süresi ve benzeri gibi iş deneyimleri hakkında ilgili bilgilerle birlikte sunulur.

Özgeçmiş NASIL YAZILIR?

Artık özgeçmişinizi yazmaya hazırsınız.

Çarkları tamamen döndürmeden ve özgeçmişinizi yazmaya başlamadan önce yapmanız gereken bir adım var. Yani hazırlık aşaması.

I. Özgeçmişinizi yazmaya hazırlanmak

Bir öz değerlendirme yapın.

Yazmaya başladığınızda özgeçmişinize ne koyacağınızı belirlemeniz gerekir. Bu nedenle, bir öz değerlendirme yapmalısınız. Şimdiye kadarki başarılarınızı yazarak başlayın. Kendinizi işle ilgili başarılarla sınırlamayın, çünkü kişisel yaşamınızla ilgili başarıları da dahil edebilirsiniz. Temel olarak, bir şeyler öğrenebildiğiniz veya büyümenize yardımcı olduğu herhangi bir deneyim, öz değerlendirme listenize yazmaya değer.

İşiniz bittiğinde, muhtemelen çok uzun bir listeyle kaldınız. Şimdi bunu daraltmalısın. İşverenin sizinle ilgili algısını etkileyebileceğini bildiğiniz başarıları belirleyin. Açık pozisyonun aradığı şeyle uyumlu olduğunu düşündüğünüz başarılara öncelik verin.

Bu alıştırmanın sonunda, orijinal listenin bir kısmı ile baş başa kalabilirsiniz. Tamam. Amacınız çok uzun bir listeye sahip olmak değil, işveren üzerinde etkisi olacak sağlam ve kompakt bir listeye sahip olmak olmalıdır.

Beceri envanteri yapın.

Bu, işverene sunmanız gereken becerileri belirlemeniz gereken yerdir. Pozisyona ve şirkete tam olarak ne getirdiğinizi bilmeden ileriye doğru ilerlemeniz ve bir özgeçmiş oluşturmanız size bir fayda sağlamayacaktır.

Sahip olduğunuz tüm aktarılabilir becerileri listeleyin. Temel becerilerinizden (yani zaman yönetimi, denetim, problem çözme, insan yönetimi, mentorluk ve koçluk, topluluk önünde konuşma, planlama ve bütçeleme) manuel veya uygulamalı becerilere (örn. montaj, onarım ve sorun giderme, makine çalıştırma, donanım bakımı) başlayın). Dahil edebileceğiniz diğer aktarılabilir beceriler, liderlik becerileri, insan becerileri, veri veya bilgi becerileri, yaratıcı veya sanatsal beceriler ve sözlü veya iletişim becerileridir.

Ardından, sahip olabileceğiniz gizli yetenekleri araştırmalısınız. Önceki iş deneyiminizi gözden geçirerek ve bunları analiz ederek, sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz ve özgeçmişinize dahil etmeyi düşünmediğiniz, ancak kesinlikle olumlu bir katkı olacak bir beceriyi fark edebilirsiniz.

Odaklanmanız gereken bir diğer beceri seti, işle ilgili becerileriniz veya sahip olduğunuz ve özellikle başvurduğunuz iş için geçerli olan becerilerdir. Örneğin, bir sürücü veya şoför, araba kullanabilmek dışında sorun giderme becerilerine sahip olmalıdır. İşle ilgili bu becerileri belirleyerek, özgeçmişinizde hangi becerilerin sunulacağını ve vurgulanacağını seçmeniz daha kolay olacaktır.

II. Özgeçmişinizi Yazmak

Artık özgeçmişinizi yazmaya gerçekten hazırsınız. Özgeçmişinizde yer alması ZORUNLU olan önemli detaylar aşağıdadır.

Bunları özgeçmişinize ekleyin

1. Başvuru sahibinin kişisel bilgileri

 • Adınız: Özgeçmiş aracılığıyla kendinizi işverene tanıtıyorsunuz ve bir girişin temelleri nelerdir? Evet, onlara adını söylemelisin. Adınız özgeçmişinizde net bir şekilde yer almalı ve belgede öne çıkmalı, böylece onu okuyan herkesin dikkatini çeken ilk şey olmalıdır.
 • Adresiniz ve iletişim numaralarınız: Onlara sizinle iletişim kurmaları veya iletişim halinde kalmaları için bir yol verin. Tam adresinizi, iletişim telefon numaralarınızı ve e-posta adresinizi ekleyin. Bunları doğru yazdığınızdan emin olun. Verilen adresler ve iletişim numaraları yanlış veya eksik olduğu için işverenler tarafından kaç başvurunun ayrıldığına inanamayacaksınız. E-posta adresinizi eklerken profesyonel bir iş adresine sahip olmak iyi bir fikir olacaktır. En güvenlisi, adınızdan oluşan bir adrestir. İşe alım yöneticilerinin artık sosyal ağları kolaçan ettiği biliniyor, bu nedenle profil bağlantılarınızı eklemeyi düşünün, özellikle özgeçmişinizde önemli ölçüde profesyonel sosyal medya varlığınız varsa. Ancak bunu yalnızca sosyal medya hesaplarınızda profesyonel gönderiler varsa yapın ve akşam yemeğinde ne yediğiniz veya tatillerde ne yaptığınızla ilgili gönderiler değil.
 • Yaşınız ve boyunuz: Normalde bunlar özgeçmişten çıkarılmalıdır. Ancak, bunları yalnızca işle ilgiliyse dahil edin. Başvuru sahiplerinin ait olması gereken bir yaş aralığı belirtilmişse veya başvuru sahiplerinin en az belirli bir boyda olması isteniyorsa, açıklamak doğrudur.

2. Başvuranın eğitim geçmişi

Başvuranın nitelikli olup olmadığını değerlendirmek için işverenlerin özgeçmişte baktığı ilk şeylerden biri eğitim geçmişidir. Eğitim geçmişinizi ters kronolojik sırayla listeleyin. Aşağıdaki ayrıntıların dahil edildiğinden emin olun:

 • Okulların adı ve bulundukları şehir, kasaba veya şehir
 • Gidilen okullardaki kapsamlı devam tarihleri
 • Okullarda geçirilen veya tamamlanan yıl sayısı
 • Mezun olurken kazanılan dereceler
 • Alınan sertifikalar, lisanslar

3. Başvuru sahibinin deneyimi

Bu, sektörle veya şu anda hedeflediğiniz işle ilgili olsun veya olmasın, iş geçmişinizin ayrıntılarını işverene bildireceğiniz bölümdür.

Bu aynı zamanda en iyi şekilde aşağıdaki ayrıntılarla birlikte ters kronolojik sırada sunulur:

 • İş unvanı veya pozisyonu
 • Pozisyonun veya işin niteliği (sözleşmeli, gönüllü, ücretli veya ücretsiz)
 • İşin yeri veya çalıştığınız yer
 • Her bir işte veya pozisyonda çalışılan kapsayıcı tarihler ve süreler
 • Sahip olunan her pozisyonda gerçekleştirilen ana görev ve sorumluluklar

Ayrıca yan projeleriniz veya yan girişimleriniz varsa, bunları özgeçmişinize dahil etmek isteyebilirsiniz. Evet, başvurduğunuz işle yalnızca dolaylı olarak ilgili olsalar bile. Bunun amacı, işe alım müdürüne iş ahlakınız ve tam zamanlı ücretli işler arasında bile büyüme ve gelişmenizi sürdürmek için zamanınızı nasıl kullandığınız hakkında bir fikir vermektir.

Geçmişte yapmış olabileceğiniz düşük seviyeli işlerden ne haber? Örneğin, Starbucks’ta altı ay barista olarak çalıştıysanız ve şimdi büyük bir şirkette pazarlama pozisyonu için başvuruyorsanız ne olur? Barista pozisyonu, özgeçmişinizi etkilemek için çok önemsiz görünüyor. Fakat, ne kadardı işçi olduğunuzu gösterdiği ve aynı zamanda bugün sahip olduğunuz becerileri nasıl edindiğinizin bir göstergesi olduğu için bu kısa bilgiyi eklemek özgeçmişinize yardımcı olabilir.

4. Başvuru sahibinin becerileri

Beceri envanterinizin sonuçlarının kullanışlı olacağı yer burasıdır. Daha önce tespit edebildiğiniz öncelikli becerileri alaka düzeyine göre ekleyin. Özellikle başvurduğunuz pozisyonla ilgili yetenek ve becerileri vurgulayın.

Becerilerinizi vurgularken spesifik olun. “Mükemmel iletişim becerilerine” sahip olduğunuzu söylemek çok geniş kapsamlıdır. Hangi iletişim becerilerinden bahsediyorsunuz? Sözel becerileriniz? Yazma becerileriniz?

Özgeçmişe dahil edilebilecek isteğe bağlı bilgiler

Özgeçmişinize ekleyebileceğiniz diğer ilgili bilgiler şunları içerir:

 • İş hedefleriniz, genellikle tek bir açıklamada belirtilir. İş hedefinizin veya özgeçmiş hedefinizin, başvurduğunuz işe özel olduğundan emin olun.
 • Alan veya sektördeki çalışmalarınız için alınan ilgili başarılar veya ödüller. Başvurulan işle ilgili başarıları veya ödülleri vurgulayın. Bu, işe alım yöneticilerine sizin rekabetçi ruhunuz hakkında bir fikir verecektir.
 • İşle ilgili olarak sizi olumlu bir şekilde aydınlatacak ilgili ilgi alanları, hobiler veya faaliyetler.
 • Doğrudan işle ilgili olmayan, ancak yabancı dil becerileri gibi büyüme için iyi bir potansiyel sağlayan diğer beceriler
 • İstihdam referansları veya kişisel karakteriniz ve iş ahlakınız hakkında olumlu şeyler söyleyebilecek kişiler. Referanslar iki kategoriye ayrılabilir:
  • Karakter referansı: Kişisel karakterinize kefil olacak ve kim olduğunuz ve iş dışında nasıl olduğunuz hakkında bir şeyler söyleyebilir. Herhangi bir tanıdıkınız olabilir, ancak ailenizin veya arkadaş çevrenizin bir üyesi olmadığından emin olun. Aksi takdirde, siz (ve onlar) güvenilirliğinizi kaybedersiniz.
  • Mesleki referans: Genellikle geçmişte birlikte çalıştığınız, işyerinde nasıl olduğunuzu işverene söyleyebilecek kişidir. İş ahlakınız ve işe karşı tutumunuz hakkında konuşabilir. Güçlü bir profesyonel referansa sahip olmak için, eski bir patron veya amir olması iyi bir fikir olacaktır.

Yine de bazı uzmanlar referanslarınızı özgeçmişinize koymamanızı tavsiye ediyor. Bunun yerine, özgeçmişinize eşlik etmesi için bunları ayrı bir belgede sunmanızı önerirler. Hangisinin daha uygun olduğuna karar vermek size kalmış.

Özgeçmişinizde bunları hariç tutun

Özgeçmişte yeri olmayan ve bu nedenle dahil edilmemesi gereken bazı şeyler vardır. Onlar:

 • Boyunuz, kilonuz ve Sosyal Sigorta numaranız gibi hayati istatistikler (tabii ki iş için bir boy şartı yoksa).
 • Medeni durumunuz, dini inancınız ve cinsel yöneliminiz gibi kişisel ayrıntılar. Yine, işverenler evli olup olmadığınızı bilmek istemeyebilir. Bunlar, yalnızca iş ilanında belirtilmeleri halinde dahil edilecektir.
 • İşle ilgisi olmayan ilgi alanları ve hobiler. Televizyon izlemeyi sevip sevmediğinizi kimse umursamıyor. Tabii ki, bir film yapım şirketinde bir pozisyon için başvuru yapmıyorsanız, bunun bir önemi olabilir.
 • Geçmişte sahip olduğunuz, sonuç vermeyen veya size herhangi bir beceri veya bilgi öğretmeyen görevler. Onlara gösterilecek sonuçlarınız yoksa, deneyiminiz yöneticileri işe almak için önemli olmayacaktır.
 • Okula gittiğinde notların. Çok az şirket bunu önemsiyor. Mezun olmanız bile yeterli. En son okula gitmenizin üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçtiyse, notlarınız artık geçerli değildir. Ancak, son derece yüksek bir not ortalamanız varsa, bunu dahil etmek biraz mantıklı olacaktır.
 • Maaş geçmişiniz. İş deneyiminin, tuttuğunuz diğer tüm işlerde size ne kadar ödendiğini sormadığını unutmayın. İşe alma müdürü veya işveren açıkça istemedikçe bunu listeye eklemeyin.
 • Eski işinizden ayrılmanızın nedeni. Bunlar muhtemelen görüşme sırasında sorulacak, bu yüzden bunları özgeçmişinize eklemeniz için hiçbir neden yok. Bunu yaparsanız, kendiniz için mazeret uyduruyormuş gibi görünebilirsiniz.
 • Senin resmin. Bu günlerde özgeçmişinize kendi fotoğrafınızı eklemek oldukça yapışkan olabilir. Aynı zamanda dikkat dağıtıcıdır. Özgeçmişinizden uzak tutun.

III. Şekillendirme ve biçimlendirme

Başlık

Özgeçmişinizin başlığını nasıl yazmanız veya üzerine ne yazmanız gerektiğine dair belirli bir form veya kural yoktur. Bununla birlikte, profesyonel görünmesini sağlamaya özen göstermelisiniz. Özlü ve doğrudan noktaya, en önemli bilgileri içermelidir.

Yazı tipi boyutu ve yazı tipi stili

Standart, sans-serif yazı tiplerine bağlı kalın. Times New Roman ve Times gibi Serif yazı tipleri zaten modası geçmiş ve hatta profesyonel görünmeyen olarak kabul edilir. Comic Sans’ı özgeçmişinizden ve bu komut dosyası yazı tiplerinden uzak tutun. Özgeçmişinizde bunları kullanmayı düşünmeyin bile.

Arial, genellikle 11 ve 12 punto olarak kullanılan standart yazı tiplerinden biridir. Daha düşük olursa, işe alım müdürünün gözlerini kısarak yazdıklarını okumaya çalıştığını ve çok sinirlendiğinde bir kenara attığını göreceksin.

Ve özgeçmişinizde beş farklı yazı tipi stili kullanmayın. Çok fazla dağınıklık görünmesini sağlar. Bir veya en fazla ikiye bağlı kalın.

Sunum

Gerçekten sizden bahsediyor olsa bile, bunun resmi bir belge olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle, profesyonel göründüğünden emin olun. Diğer yaratıcı belgelerde kullandığınız renkleri ve gösterişli grafikleri unutun. Bir özgeçmişin yakınında olmamalıdırlar. Temiz tutun, canlı tutun, profesyonel tutun.

Özgeçmişinizi şekillendirirken ve biçimlendirirken tutarlılık çok önemlidir. Stiliniz ve biçimlendirmeniz kötüyse, bu sizin hakkınızda iyi bir izlenim bırakmaz.

IV. Özgeçmişinizi bitirmek

Özgeçmişinizi gözden geçirin. Gerekirse defalarca üzerinden geçin. Hatalar ve yazım hataları için başka birinin de incelemesini sağlayın. Ayrıca özgeçmişinizin görsel olarak çekici olup olmadığını veya çok fazla olup olmadığını sormalısınız.

Yapabiliyorsanız ve bunun için paranız varsa, bir profesyonelin bunu gözden geçirmesinde yanlış bir şey yoktur. Kaçırdığınız bazı şeyleri bulabilir ve hatta nasıl geliştirebileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilir.

ÖZGEÇMİŞ YAZMA İPUÇLARI VE NOTLAR

Şirketin adını yanlış anlamamaya özen gösterin.

Bu büyük bir anlaşma kırıcı. Adı yanlış anlarsanız, işe alım müdürü özgeçmişinizin geri kalanını gözden geçirme zahmetine bile girmez. Hangi şirkete başvurduğunuzu kontrol etmek için zaman bile ayırmıyorsanız, hiç kimse bu tür bir çalışanın kendileriyle çalışmasını istemez.

Doğru uzunlukta tutun.

Özgeçmişin ne kadar uzun veya kısa olması gerektiğine dair belirli bir kısıtlama yoktur, ancak tipik özgeçmiş bir sayfadan üç sayfaya kadar kısa olabilir. Ancak uzmanlar, en fazla iki sayfa olacak şekilde kısa ve öz tutmanızı tavsiye ediyor. Yapabiliyorsanız, tek bir sayfada tutmaya çalışmalısınız.

Özgeçmişinizi her uygulama için özelleştirin.

“Herkese uyan tek beden” yaklaşımından kaçının, çünkü bu uzun vadede size sorun çıkarabilir. Aynı anda üç şirkete başvurabilirsiniz. Devam edip üçüne de aynı özgeçmişi mi gönderiyorsunuz? Yapabilirsiniz, ancak özelleştirme eksikliği özgeçmişinizi göz ardı edilme veya tamamen geçiştirme riskine sokabilir.

Genel olarak sınıflandırılmaktan kaçının. Özgeçmişte yer alan bilgilerin, başvurduğunuz belirli iş ile ilişkilendirildiğinden veya eşleştirildiğinden emin olun.

Uzun bilgi bloklarını daha küçük parçalara ayırın.

Özgeçmişlerin, özellikle liste veya ayrıntılarda, madde işaretli olarak sunulmasının tercih edilmesinin bir nedeni vardır. Çünkü bu şekilde okumaları daha kolay. Çok büyük metin blokları veya paragrafları varsa, onlara bakmak bile yorucu olur.

İşverenler kendilerini özgeçmiş yığınları arasında dolaşırken bulacaklar ve eğer büyük bir metin bloğu görürlerse, onu okumamayı tercih edebilirler ve onu (ve başvuru sahibini) görmezden gelebilirler. Çözüm, bu büyük metin bloklarını daha küçük, okunabilir ve daha kullanıcı dostu parçalara bölmektir. Daha kolay ve daha hızlı okumayı kolaylaştırmak için mümkün olduğunca her ayrı bölüm için ayrı başlıklar atamaya çalışın.

Düzeltme ve tekrar düzeltme.

Basit bir yazım denetimi yapmak yeterli olmayacaktır çünkü bu uygulamalar bile kusursuz değildir. Düzeltme becerilerinize ve tarafsızlığınıza güvenmiyorsanız, başka birinin incelemesini sağlayın. Ödeyebiliyorsanız, profesyonel bir özgeçmiş yazarı tarafından gözden geçirin. En küçük yazım hatası veya dilbilgisi hatası bile size bir iş görüşmesine mal olabilir.

Şirkete onlar için neler yapabileceğinizi bildirin.

Şirket tarafından işe alınırsanız ne alacağınıza dair net bir resminiz var. Senin için ne yapacaklarını biliyorsun, ama onlar için ne yapabilirsin? İşverenin ilgilendiği şey budur, bu yüzden yalnızca kendinize odaklanmak yerine bunun hakkında konuşun.

Sadece gerçekleri sağlayın, uydurma değil.

İşverenler dürüst çalışanlar ister ve özgeçmişinize eklediğiniz şeyler hakkında yalan söylerseniz, bu bir anlaşma kırıcıdır. Hatta sadece başvurduğunuz şirkette değil, tüm sektörde kara listeye alınma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Dürüst ol; başvurunuzda ve özgeçmişinizde yalan söylemeyin.

Eylem fiillerini mümkün olduğu kadar kullanın.

Örneğin “Envanter sayımlarını yapmaktan sorumlusunuz” yazmak yerine “Periyodik envanter sayımları yapıldı” şeklinde yazmanız daha belirleyici olacaktır. İşverenler, ne yapmanız gerektiği veya hangi görevleri yerine getirmeniz gerektiği hakkında okumak istemiyorlar. Gerçekte ne yaptığınızı ve gerçekte gerçekleştirdiğiniz görevleri bilmek isterler .

Özgeçmişiniz boyunca olumlu bir ton alın.

O işte neden bu kadar uzun süre dayandığınızı veya neden bu işten istifa etmek zorunda olduğunuzu açıklamak gibi olumsuz açıklamalar yapmak için bir yol olarak kullanmayın. Özgeçmişin sizi tanıtması gerekiyor, sizi aşağı çekmemesi gerekiyor, bu yüzden olumlu tutun.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir