"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşverenlerin Aradığı En İyi 32 Nitelik ve Beceri

Kapitalist düzenin bu vahşi zamanlarında, kendinize uygun bir iş bulmak yeterince zor.

Bu yapılırsa, bir sonraki adım gelir; özgeçmişinizi şirkete göndermeli ve görüşmeye gitmek için seçilmeyi ummalısınız.

İş bulma sürecinde, nitelikleriniz ön plana çıkar; okula nerede gittiniz, önceki işleriniz nelerdi, vb.

Artık eğitiminiz ve deneyiminiz hakkında gerekli tüm bilgileri listelediğinize göre, en zor kısım geliyor.

Yıllar boyunca sahip olduğunuz nitelikleri ve ustalaştığınız becerileri de listelemelisiniz.

Bu oldukça zor gelebilecek bir kısımdır; eğitiminiz söz konusu olduğunda, manipülasyon için fazla alan yoktur, çünkü bunlar değiştirilemeyen saf gerçeklerdir.

Bununla birlikte, becerileriniz ve uzmanlığınız söz konusu olduğunda, kulağa oldukça çekici gelecek ve sizi özgeçmiş denizinde öne çıkaracak bir şeyler söyleyebilirsiniz.

Elbette, arzu edilmeyen ya da okuyucunun yanlış ya da istenmeyen izlenime kapılmasına neden olan bir şeyi listelerseniz, onu tamamen mahvedebilirsiniz.

Biraz araştırma yaparak, iyi bir üne sahip bir şirketin iş adayından bekleyeceği nitelik ve becerilerin neler olduğunu açıkladık.

1. SUNUM BECERİLERİ

Başlamadan önce, bunu ilk önce vurgulamam gerektiğini düşünüyorum; tüm becerileriniz, almaya çalıştığınız her iş için eşit derecede önemli değil.

Bu nedenle, başvurduğunuz her iş pozisyonu için ayrı bir özgeçmiş yapmanızı öneririm. Örneğin, hemşire olmak istiyorsanız idari becerileriniz gerekli olmayacaktır.

Aradığınız meslek için önemli olduğunu düşündüklerinizi seçmenizin nedeni budur.

Elbette, sahip olduğunuz bazı ek nitelikleri her zaman listeleyebilirsiniz, ancak özgeçmişinizin beş sayfadan oluşmasını istemezsiniz. Böyle bir durumda okunmaz bile.

Bu yüzden becerilerinizi önemlerine göre sıralayın. Özgeçmişinizi düzenleme ve yazma şeklinizin de sizin hakkınızda çok şey anlattığını, organizasyon becerilerinizi ve önceliklendirme becerinizi göstermesi gerektiğini asla unutmayın.

2. BELİRLİ BİR İŞ İÇİN ÖZEL BECERİLER

Daha önce de belirttiğim gibi, belirli bir iş türü için tüm beceriler önemli değildir. Bir şirketin satış departmanında çalışmak istiyorsanız, örneğin, iletişim ve müşteri hizmetleri becerileriniz çok önemli olacaktır.

Bu örnekte olduğu gibi, becerileriniz doğrudan şirketin kârına fayda sağlayabilir ve sizi pozisyon için mükemmel bir aday yapar. Bu nedenle, işe başvururken bunu daima aklınızda bulundurun.

3. İLETİŞİM BECERİLERİ

İletişim becerileri her iş için oldukça gereklidir. Evden kendi başınıza çalışıyor olsanız bile, patronunuz veya şirketten bazı meslektaşlarınız olmak üzere en az birkaç kişiyle iletişim kurmanız gerekecektir.

İletişim becerilerinizi her zaman vurgulamanızın nedeni budur. İş arkadaşlarınızla iletişim kurmakta kötü olduğunuzu düşünüyorsanız, bu engeli aşmanız ve bu konuda daha iyi olmaya çalışmanız gerekir.

Size hiçbir şekilde uymayan bir grup çalışanın içindeyseniz ve özel hayatınızda onlarla asla görüşmeyecekseniz çok zor olabilir, ancak işin özü birlikte çalışmanızdır.

Onlara asla duygusal olarak bakmayın, ancak sağduyunuzu uyandırın ve onların iş arkadaşlarınız olduklarını ve hepinizin aynı hedefe sahip olduğunun farkına varın; maaşınızı kazanmak ve şirket için elinizden gelenin en iyisini yapmak.

4. MÜŞTERİ HİZMET BECERİLERİ

Bu aynı zamanda sahip olunması gereken en önemli niteliklerden biridir, çünkü çoğu iş müşterilere karşı nazik ve hoş olmayı gerektirir. Müşteri hizmetleri becerileri sadece bir zorunluluktur.

Müşterilerle doğrudan çalışmasanız bile, onlarla bir noktada temasa geçmeniz mümkündür, bu nedenle müşterilerle iletişim söz konusu olduğunda becerilerinizi geliştirmeye çalışın.

5. EKİP ÇALIŞMASI

Bu kesinlikle sahip olunması gereken bir şey. İş arkadaşlarınızla çok fazla iletişim gerektirmeyen bir pozisyonda çalışmak isteseniz bile, çalışanlar arasındaki ilişki için esastır.

Her başarılı şirket, birbirine güvenen ve bu nedenle onu güçlü ve sürdürülebilir kılan insanlardan oluşan bir yapıdır.

İş arkadaşlarınızı sevmeniz gerekmez, ancak onlara ve işlerine saygı duymanız gerekir. Ayrıca, tüm iş arkadaşlarınız, kendiniz için çalışmanın yanı sıra, tüm ekip için çalıştığınızın da farkında olmalıdır.

6. BİREYSEL ÇALIŞMA

Bir grupta çalışabilmenin yanı sıra sorunları kendi başına çözebileceğini de göstermelisin.

Buradaki kilit nokta, sanırım, takım için çalıştığını göstermek, ancak sürekli olarak diğer insanlara güvendiğini göstermemek ile bencil olmadan kendi başına bir problem üzerinde ne kadar yetenekli olduğunu göstermek arasındaki mükemmel dengeyi bulmak.

7. İDARİ BECERİLER

Ekonomi ya da benzeri bir departmanda çalışıyorsanız, idari becerilerin ne kadar önemli olduğundan bahsetmeyeceğim bile, bu işinizin özüdür.

Bununla birlikte, birçok insan bunun ekonomi ile ilgili bile olmayan diğer işlerde işe yarayabileceği gerçeğini ihmal ediyor.

Bir yazarsanız, yönetim hakkında çok şey bilmeniz şart değildir, ancak yazdığınız metnin fiyatını belirlemek için kesinlikle temelleri bilmeniz gerekecektir; her iki tarafın da imzalaması gereken anlaşmanın noktaları ve bunun gibi.

Gerçek şu ki, özel hayatımızda da her gün idare ile uğraşıyoruz (faturalarınızı ödersiniz değil mi?), öyleyse neden bunu istediğiniz iş pozisyonunu almanıza yardımcı olabilecek bir varlık haline getirmeyelim?

8. SÖZLÜ VE YAZILI ANLATIM

Buna hak ettiği ilgi gösterilmiyor. Kabul edelim, kendinizi iyi ifade edemiyorsanız, bu dünyada tek bir iş çıkaramazsınız.

İşinizi geliştirmek, fikirlerinizi sunmak, kabul ettirmek ve karşı tarafı ikna etmek için kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz gerekiyor.

Yazma becerileriniz de aynı derecede önemlidir. Kaliteli bir yazılı e-posta bazen bir iş sözleşmesini getirebilir. İyi olan şey, bu sizin de öğrenebileceğiniz bir şey. Bu becerilere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, yazma kursuna gidebilir ve fikirleriniz hakkında konuşma konusunda güven kazanabilirsiniz.

Başka bir durum; şirketiniz için bir satış konuşması yaptığınızı hayal edin. Oradaki en önemli şey nedir? Fikrinizi sunma şekliniz. Sunmanın özü nedir? Sözlü beceriler. Buradaki deseni görüyor musunuz?

9. YABANCI DİL BECERİLERİ

Yabancı dil bilgisi gerektirmeyen bir işe başvuruyor olsanız da, bu noktayı asla atlamamalısınız. Kullandığınız tüm dilleri yazın; yazma, okuma ve iletişim becerilerinizi.

Bilginizin çok zayıf olabileceği dilleri yazmaktan çekinmeyin. Örneğin, lisede Rusça okuduysanız, muhtemelen bunu tamamen unutmuşsunuzdur, ancak bu bilgiyi geri almanız bir veya iki ayınızı alır.

Bu tür bir bilgi, yabancı bir müşterinizin olduğu ve işvereninizin hızlı bir çeviriye ihtiyaç duyduğu bir durumda çok önemli olabilir; çok zor değil, sadece önemli bir e-postanın çevirisi gibi.

Tavsiyem, hayatınızda dil öğrenmeyi asla bırakmayın! Bir noktada her zaman işe yarayacaklar. Ayrıca, bu günlerde dil öğrenmek için paraya ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan motivasyon ve internet erişimi.

YouTube ve diğer web sitelerinde bilginizi genişletmek için kullanabileceğiniz yüzlerce öğretici var. Duolingo gibi etkileşimli ve öğrenmeyi çok daha kolay hale getiren bazı benzer uygulamaları kullanabilirsiniz.

10. TEKNOLOJİ BECERİLERİ

Bunu tartışmanın bile bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, teknoloji patlama yaşıyor ve hayatta kalmak için oyunda olmak zorundasınız.

Microsoft Office ve benzeri programlar gibi bilgisayar biliminin temelleri, işin doğası ne olursa olsun, bilmeniz gereken alanlardır.

Mesleğiniz için önemli olduğunu düşünüyorsanız, işinizde sosyal ağlardan da bahsetmelisiniz. Bugünlerde Instagram ve Facebook profilleriniz sanal kimliğinizin bir şeklidir, bu nedenle bunları akıllıca kullanın.

Orada yaratıcılığınızı ve bilginizi de ifade edin! Batı dünyasındaki şirketlerin çoğunun, adayın sosyal ağ profillerini araştırdığını unutmayın, bu nedenle işe alım görevlinizden daha akıllı olun ve durumu kendi yararınıza kullanın!

11. MÜZAKERE BECERİLERİ

Müzakere etme yeteneğiniz de anlamlıdır. Bir fabrikada sadece işçi olsanız bile, bir gün izin almaya çalışırken müzakere becerilerinizi kullanmanız gerekecektir! Tabii ki, pazarlama veya yönetim departmanında çalışmak istiyorsanız bunlar varsayılan olarak gereklidir.

12. MOTİVASYON

Motivasyon iki yönden önemlidir; yeterince motive oldunuz mu ve başkalarını motive edebilir misiniz? Her iki durumda da çok gereklidir. Daima daha yüksek hedeflere ulaşmaya çalışın.

Pozisyonun gerektirdiğinden daha fazlasını vermeye istekli olduğunuzdan bahsedin (elbette abartmayın, açıklarken objektif kalmaya çalışın).

Motivasyon, yıllarca süren eğitim ve hayatınızın belirli bir alanına adanmışlık yoluyla inşa ettiğiniz bir şeydir, bu nedenle şu anda sevmediğiniz bir işiniz olsa bile, olumlu yönlerini bulun, onlara odaklanın ve elinizden geldiğince geliştirin!

13. ANALİTİK BECERİLER

Çok fazla analiz felce yol açar ve bu felsefi bir gerçektir. Bununla birlikte, özellikle iş söz konusu olduğunda belirli bir miktardaki analiz, zorunluluklardan biridir.

Problemin kendisi ne kadar küçük veya önemsiz olursa olsun, problemi adlandırıp onun yapısına girmeden başarılı bir parçası olamazsınız.

14. GİRİŞİMCİLİK BECERİLERİ

Girişimcilik, kapitalist bir toplumda ana iştir. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, girişimcilik becerileri sıradan bir çalışanı başarılı bir iş adamından ayıran şeydir.

Hedefinize ulaşmak ve istediğiniz işi alabilmek için ekonominin, mikro ve makronun bir parçası olmaya layık olduğunuzu göstermelisiniz. Bu becerileri, ünlü girişimcilerin yazdığı kitapları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Farklı alanlarda başarılı insanlarla yapılan röportajları dinleyebilir ve onların deneyimlerinden öğrenilecek ne olduğunu görebilirsiniz.

15. SADAKAT

İş dünyasının sürekli formlarını değiştirip her gün yeni bir şeye dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu değişim çağında, bir işveren için çalışanların sırtını kolladığını görmek çok önemlidir.

Tabii ki batan gemiden asla ayrılmayın demiyoruz, bu, bugünlerde tam bir çılgınlık olurdu. Ancak, zamanlar zorlaşsa bile (çünkü zorlaşırlar) şirketiniz için dışarı çıkmaya istekli olduğunuzu gösterin.

16. GÜVEN

Güven hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızla ilgilidir. Fikirlerinize ne kadar inandığınıza bağlı olarak kariyeriniz durgunlaşabilir veya yükselebilir. Bir özgeçmiş yazarken veya işe alım görevlisi ile mülakat yaparken ideallerinizin arkasında durduğunuzu ifade etmelisiniz.

Elbette bu, tüm fikirlerinizin sizi doğru yöne götüreceği anlamına gelmez, bazen tam tersi olur, ancak en önemli şey, eylemleriniz için tüm sorumluluğu almaya hazır olmanızdır.

Kulağa zor geldiğini biliyorum, ancak işveren bu beceriye değer verecek; kimse yapmasa bile kendinize inanın!

17. CESARET

Bu özgüvene oldukça benziyor ve bunu becerilerinizden biri olarak listelemeniz bile gerekmiyor, ancak bunun belirtilmesi gerektiğini hissettim çünkü cesaret olmadan güven tek başına pek bir şey yapamaz.

Elbette güven size yer kazandırabilir ama cesaret sizi birbirine benzeyen çalışanların denizinde öne çıkaracak özelliktir. Benzer ürünler arasında ürününüzü en çok satan ürün haline getirecektir.

Fikrinizin, ürününüzün veya hizmetinizin başkalarına ne kadar küçük, önemsiz ve hatta komik görünse de bir etki yaratacağına dair cesaret ve inanç çok önemlidir.

18. HIRS

Hırs, her iş pozisyonu için çok önemli bir beceridir. Bir kapıcı pozisyonu için başvuruyor olsanız bile, var olan en iyi kapıcı olmak için hırslı olmalısınız! İşverenler hevesli insanları sever, kendileri ve şirket için de daha fazlasını başarmak ister.

Çalışanların aslında şirketin aynası olduğunu, şirketin enerjisini ve titreşimini yansıttığını her zaman hatırlayın.

19. HEDEF DEĞERLENDİRME

Becerilerinizi gösterirken ve çalışmanızın tüm iyi yönlerini sıralarken gerçekçi kalmaya çalışmalısınız. Çok fazla denemeyin, çünkü övünüyormuşsunuz gibi gelebilir.

Onlara her zaman, belirttiğiniz her şeyin yüzde yüz doğru olduğu, objektif ve gerçekçi bir aday ile karşı karşıya oldukları izlenimi bırakın.

20. BASKI ALTINDA ÇALIŞMA YETENEĞİ

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm şirketler zor günler yaşıyor. Öte yandan, bazı zamanlar çok yoğun geçebilir. Örneğin, bir oyuncak şirketinde çalışıyorsanız, Noel’den hemen önce bir çılgınlık döneminden geçme olasılığınız yüksektir.

Hangi pozisyonda çalışırsanız çalışın, temizlikçi olsanız bile kaosu hissedeceksiniz. Bir görüşme sırasında (ve tabii ki özgeçmişinizde), baskı altında çalışırken yetenekli ve rahat olduğunuzu göstermelisiniz.

Teslim tarihleri, kaos veya acil sipariş söz konusu olduğunda büyük olasılıkla zaman zaman patlamak isteyecek olsanız da, göstermemeye çalışın. Önceki çalışma deneyiminizde farklı görevleri nasıl yürüttüğünüzü sunun.

Onlara, içinizdeki işçiyi yenmek için hiçbir engelin yeterince büyük olmadığı izlenimini bırakın.

21. STRESLİ DURUMLARDA NASIL TEPKİ VERİRSİNİZ

Bu, bir önceki noktaya sıkı sıkıya bağlıdır. Hatta bazı şirketler bir görüşme sırasında size bir görev bile verir – size varsayımsal bir durum sunarlar, bunu mümkün olan en iyi şekilde çözmeniz gerekir.

Şimdi, tüm becerilerinizi bir araya getirmeniz ve stresli bir durumda ne yapacağınızı ve bunu nasıl devam ettireceğinizi göstermeniz gereken zamandır.

Sorunu en verimli şekilde çözmek için hızlı tepki verebildiğinizi gösterin.

22. LİDERLİK BECERİLERİ

Takım liderliği ile hiçbir ilgisi olmayan bir yer için başvuruyor olsanız da, onlara bir durum gerektirdiğinde dışarı çıkıp lider olacak birini vermek iyi olur.

Daha önce listelenenlerin bazılarını birleştiren önemli bir beceridir – güveninizi, cesaretinizi, yönetim becerilerinizi, başkalarını motive etme yeteneğinizi vb. Gösterir.

23. ÖNCELİK VEREBİLİR MİSİNİZ

Olası her görev üzerinde çalışırken önceliklendirme çok önemlidir. Önceliklendirmeyi iyi bilen bir kişi bir işi iki saat içinde bitirirken, yapmayan biri bütün gününü onun için harcayabilir. Önemli şeyleri, önemli olmayanlardan nasıl ayıracağınızı öğrenmelisiniz.

Acil ve önemli olan şeyleri acil olan ancak önemli olmayan şeylerden, önemli olan ama acil olmayan şeylerden ve son olarak önemli veya acil olmayan şeylerden ayırma yeteneğinize odaklanır. Günlük rutininizde de size yardımcı olabilir, bu nedenle birçok düzeyde faydalıdır.

24. DÜRÜSTLÜK

Bunun için fazla zaman harcamayacağım, oldukça basit; bu dünyada arkasından iş çeviren bir personel isteyen patron yok.

Bir hata yapsanız bile dürüst bir insan olduğunuzu gösterin; her çalışanın zaman zaman hata yapmasına izin verilir! Onları bu iş için güvenilir bir aday olduğunuza inandırmak önemlidir.

25. ZAMAN YÖNETİMİ BECERİLERİ

Kapitalist dünyada vakit nakittir. Bu sözü hepimiz kaç kez duyduk? Her nasılsa, çoğu insan bunu unutuyor gibi görünüyor.

Örneğin, mülakata geç kalıyorsanız, işe alınacağınızı nasıl beklersiniz? Bir mülakata gidecekseniz, bir işe ihtiyacınız olduğu anlamına gelir, bir işe ihtiyacınız varsa, yaşamak ve hayatta kalmak için ona ihtiyacınız var, değil mi?

Öyleyse, varoluşunuzun neye bağlı olduğu bir şeye geç kalırsanız işe alınmayı nasıl beklersiniz?

Her zaman görüşmeden en az on beş dakika önce gelin, iyi bir izlenim bırakın ve böylece biraz rahatlayın, şirketteki atmosferi hissedin ve o durumda size iyi gelmeyen tüm düşüncelerden kafanızı boşaltın.

26. ORGANİZASYONEL BECERİLER

Organizasyon becerileri, daha önce listelediğimiz diğer birçok yönle iç içe geçmiş durumda, ancak bu sahip olunması gereken bir şey, bu yüzden bunu bir kez daha gözden geçirmemiz gerektiğini hissediyorum.

Zamanınızı akıllıca nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, tek bir sorun üzerinde çalışarak günler hatta haftalar geçirmekten kat kat daha faydalı olacaktır. Görevleri nasıl devredeceğinizi ve sorunu en hızlı, en verimli şekilde nasıl çözeceğinizi bildiğinizi göstermelisiniz.

27. ÇALIŞKAN BİR ÇALIŞAN MISINIZ

Pekala, bunun hakkında tartışmaya gerek yokmuş gibi hissediyorum; eğer bir iş arıyorsanız, hayatını iyileştirmek ve elinden gelenin en iyisini yapmak isteyen çalışkan bir kişi olduğunuz açık olmalıdır.

Özgeçmişinizde bu kaliteyi vurgulamanıza gerek yok ama onları çok çalışmak ve şirkete elinizden gelenin en iyisini yapmaya istekli olduğunuz izlenimi altında bırakmanız çok önemli.

28. HEDEF BELİRLER MİSİNİZ

Bu, genel olarak hayatta ihtiyacınız olan bir beceridir. Hedefinizi adlandırıp belirleyebilmeniz büyük önem taşımaktadır. Bu, bu hedefe ulaşmanızın ilk adımıdır. İkinci adım motivasyondur ve geri kalanı ise – çalış, çalış, çalış!

Bir vizyonu olan, ne istediğini bilen ve onu nasıl elde edeceğini bilen birinin görünümünü oluşturmanız önemlidir. Kariyeriniz boyunca ulaşmayı başardığınız kariyer hedeflerinizi yazabilirsiniz. Bu alanda en iyisini gösterme fırsatını kaçırmayın!

29. YARATICILIK

Başvurduğunuz işin niteliği ne olursa olsun, bunun sahip olabileceğiniz en önemli niteliklerden biri olduğuna kesinlikle inanıyorum. Neden diye sorulabilir. Örneğin, bir mağazada kasiyer olarak çalışmak istiyorsanız, yaratıcılık önemli değildir ve herhangi bir şekilde şirket için faydalı olamaz.

Peki, mağazayı düzenlemek için atanan kişinin bulunmadığı ve yöneticinin sizi öğeleri yeniden düzenlemeniz için görevlendirdiği bir durumu hayal edelim.

Fazla ayrıntılı olmadığını biliyorum, ancak yaratıcılığınızı ifade ederseniz ve yönetici bunu görürse, şirkette daha iyi bir pozisyon elde edebilirsiniz.

Bu küçük, alakasız bir örnek, ancak mekanizma diğer bazı durumlara da aktarılabilir ve yaratıcılığınızı kişiliğinizin bir parçası olarak listelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

30. HOBİLERİNİZ DE ÖNEMLİDİR

Bu genellikle sonunda ortaya çıkan bir şeydir, ancak belirli bir şekilde oldukça önemli olabilir. İşiniz dışındaki hobileriniz ve ilgi alanlarınız, özgeçmişinizi diğerlerinden ayıran şeydir.

Örneğin haftada birkaç kez tenis oynamayı veya spor salonuna gitmeyi seviyorsanız bundan bahsetmelisiniz.

İşe alım görevliniz, kendi sağlığına özen gösteren kendini adamış bir kişi olduğunuz hissine kapılacaktır.

Ayrıca (ve bu bir numara ya da bir manipülasyon gibi gelebilir), ancak özgeçmişinizi okuyan kişinin sizinle aynı şeyleri sevmesi olabilir, bu nedenle işi alma sürecinde bir artı olabilir.

31. KALICILIK

Kalıcılık, bir fikri olan kişi ile bu fikri taşıyan kişi arasındaki farkı yaratan şeydir. En önemli özelliklerden biridir.

Yıllar içinde başardığınız bazı projelerle ısrarı gösterebilirsiniz.

Dünyanın en büyük şirketlerinin bile yıllar içinde farklı türde sorunları oldu, ancak sırf dirençli oldukları için başarılı kalmayı başardılar.

Devamlılık söz konusu olduğunda başka bir şey daha vardır – kişi ne zaman duracağını bilmelidir. Bu, çalışma deneyiminiz aracılığıyla öğrendiğiniz bir şeydir.

32. ÖNCEKİ DENEYİMDEN ÖĞRENME YETENEĞİ

Özgeçmişiniz, yıllar süren eğitim ve sıkı çalışma boyunca ne kadar büyüdüğünüzü göstermelidir. Çalıştığınız her pozisyondan tecrübe ve bilgi edinmiş bir kişi olarak sizin adınıza konuşmalıdır.

Ayrıca, bilgi edinmek için diğer insanların deneyimlerini de kullanmanız gerekir. Örneğin, bildiğiniz belirli bir şirketteki mevcut durumdan bahsedebilir ve sorunlarını nasıl çözeceğinizi söyleyebilirsiniz.

Başkalarının hatalarından ders alın. Hepsini kendin yapacak kadar uzun yaşayamazsın.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir