"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Yerinde Daha Hedef Odaklı Olmak İçin 10 İpucu

Hedef odaklı olmak, kariyerinizde etkili sonuçlar üretebilecek değerli bir kişisel niteliktir. Seviyeniz, iş unvanınız veya sektörünüz ne olursa olsun, hedef belirleme, ilerlemenizi gözden geçirme ve stratejinizi gözden geçirmek önemlidir. Bu makalede, hedef odaklı bir zihniyet benimsemenin ve hedeflere ulaşmak için becerilerinizi geliştirmenin yollarını araştırıyoruz.

Hedef odaklı olmak ne demektir?

Hedef odaklı olmak, planlanan hedeflere ulaşmak için ilgili görevleri tamamlamaya odaklandığınız anlamına gelir. Görev odaklı veya sonuç odaklı olarak da bilinen hedef odaklı biri, işinde motive kalmak için hedefleri kullanır.

Hedef odaklı profesyoneller, gerçekçi hedefler belirlemelerine, zor hedeflere meydan okumalarına ve ilerlemelerini izlemelerine olanak tanıyan çeşitli beceriler uygular. Hedef odaklı bireylerin başarılı olmasına yardımcı olan bazı beceri ve nitelikler şunları içerir:

 • Planlama ve organizasyon: Her bir hedefe ulaşmak için gereken adımları planlayabilir, görevleri mantıksal bir sıraya göre düzenleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz kaynakları kolayca erişilebilir olacak şekilde toplayabilirsiniz.
 • Pozitiflik: İyimser bir bakış açısı, sorunlar yerine çözümlere odaklanmanıza, güveni artırmanıza ve hedeflere doğru çalışırken üretkenliği desteklemenize yardımcı olabilir.
 • Öz farkındalık: Bazı hedef belirleme stratejileri, güçlü yönlerinizi anlamanızı ve iyileştirme alanlarını belirlemenizi gerektirir. Bu farkındalık, başarınızı etkileyen sonuçları aramanıza yardımcı olabilir.
 • Karar verme: Hedefleriniz için daha acil veya hayati olan görevler olabilir. Seçenekleri gözden geçirmeniz, sonuçları önceden tahmin etmeniz ve hangi görevleri hangi sırayla tamamlamanız gerektiğine karar vermeniz gerekebilir.
 • Zaman yönetimi: Hedeflerinizde ilerleme kaydetmenizi sağlamak için net son tarihler belirleyin. Kendinize uzun vadeli hedeflere ulaşmanızı sağlayacak kısa vadeli kilometre taşları atamak için zamanlama veya takvim yönetimini kullanabilirsiniz.
 • Analiz: Hedefler belirlemek, son tarihleri ​​planlamak ve hedeflerinize ulaşmada mümkün olduğunca etkili olacak şekilde sürecinizi ayarlamak için eleştirel düşünme ve değerlendirme becerilerini uygulayabilirsiniz.

İş yerinde hedef odaklı olmanın ipuçları

Organizasyon, motivasyon ve zaman yönetimi için bazı yeni yöntemler deneyerek hedef belirleme ve bunlara ulaşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. İş yerinde daha hedef odaklı olmanıza yardımcı olması için şu ipuçlarını kullanın:

1 . Büyük hedefleri daha küçük eylemlere ayırın

Bir hedefi ve zaman çizelgesini belirledikten sonra, o görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan eylemleri planlayın. Hedefi aşamalara ayırmayı ve başarmak için tamamlanması gereken bir dizi eylem oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Bu program, günlük yapılacaklar listenizi yönetmenize ve hedefe doğru çalışmanıza yardımcı olabilir. Her görevi, daha kısa sürede tamamlayabileceğiniz daha küçük, yönetilebilir bölümlere ayırın. Örneğin, haftanın sonunda bir raporu teslim etme hedefine sahip olmak yerine, bunu Pazartesi günü takım arkadaşlarınıza e-posta göndermeye, Salı günü veri toplamaya, Çarşamba günü bölümlere ayırmaya vb. Bölebilirsiniz. Her küçük adım, daha büyük bir hedefi gerçekleştirmeyi kolaylaştıracaktır.

2 . Zamanını planla

Hedef odaklı olmak, yalnızca belirli bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak görevleri önceliklendirmek ve tamamlamak anlamına gelir. Yol boyunca ilerlemenizi takip etmek için bir takvim, yapılacaklar listesi ve dijital hatırlatıcılar kullanabilirsiniz. Vaktinizi hedeflerinize göre planlamanın birkaç ek yolu şunlardır:

 • Her gün tamamlamak için yalnızca birkaç görev seçin. Her gün odaklanılacak belirli sayıda şeye sahip olmak, görevlerinizi daha yönetilebilir hale getirebilir. İşten ayrılmadan önce, ertesi gün tamamlamayı hedeflediğiniz beş görevin bir listesini yapmaya çalışın. İlerlemenizi göstermek ve gündeminizdeki bir maddeyi bitirmenin memnuniyetini hissetmek için listenize e-posta göndermek gibi küçük görevler koyabilirsiniz. Bu planlama stratejisi, geceleri rahatlamanıza ve ertesi güne hedefleriniz üzerinde çalışmaya hazır şekilde başlamanıza yardımcı olabilir.
 • Önceden planlamak. Günlük planın yanı sıra haftalık ve aylık planlar da yapabilirsiniz. Bu planlar, birkaç güne yayılmış birden çok görev gerektiren uzun vadeli hedefler için en iyisidir. Günlük görevlerinizi seçmek ve çalışma haftanızı planlamak için bu uzun vadeli hedef ana hatlarını kullanabilirsiniz. Günlük görevler için kullandığınız aynı hazırlık stratejisini kullanmayı deneyin. Haftanın sonunda, önceki haftanın başarılarını gözden geçirmek ve yeni son tarihler ve sorumluluklar belirlemek için zaman ayırın. İlerlemenizi takip etmek için her ay, üç aylık dönem veya yılın sonunda bu süreci takip edin ve stratejinizi gerektiği gibi iyileştirin.
 • Araçları kullanın. Hedefinizin kapsamını göstermek için takvimler veya vizyon panoları kullanarak hazırlık stratejinizi geliştirebilirsiniz. Neyi başarmak istediğinizi kendinize hatırlatmak için bu araçları, yapılacaklar listeleriniz veya dijital hatırlatma programlarınızla birlikte sık sık görebileceğiniz yerlere yerleştirin.

3 . Görevleri önceliğe göre düzenleyin

Günlük, haftalık veya aylık bir plan yaptığınızda, önce hangi görevleri tamamlamanız gerektiğini de not edin. Size hangi sırayla çalışmanız gerektiğini hatırlatan bir sisteme sahip olun. Son tarihe, tamamlama süresinin uzunluğuna, zorluk seviyesine veya motive olmanıza ve hedefleriniz üzerinde çalışmaya devam etmenize yardımcı olabilecek başka herhangi bir şekilde organize edebilirsiniz.

4 . Her şeyi not edin

Bazı insanlar için kağıda bilgi yazmak, görevler veya daha büyük hedefler gibi önemli öğeleri hatırlama yeteneklerini geliştirir. Dijital takvimler ve listeler genellikle kullanışlıdır, ancak yapılacaklar listenizi, düşüncelerinizi ve diğer hedefle ilgili bilgileri fiziksel olarak da yazmayı deneyebilirsiniz. İşle ilgili görevler ve hedeflerinizi ana hatlarıyla belirtmek için bir not defteri kullanabilirsiniz. Ayrıca organize olmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olabilecek birçok fiziksel planlayıcı türü vardır.

5 . Zaman kazandıran stratejileri deneyin

İş gününüz boyunca üretken kalmak, hedef odaklı olmanın önemli bir parçasıdır. Bunu yapmanın bir yolu, başkalarına bağlı diğer öğelerin ilerlemesini beklerken küçük, basit görevleri tamamlamaktır. Üretkenliği korumak için iş gününüz boyunca sık sık kısa molalar vermek de iyi bir fikirdir.

6 . Kendini motive et

Kendinizi motive etmenin etkili yollarını bularak kısa ve uzun vadeli planları takip etme becerinizi artırabilirsiniz. Büyük veya küçük tüm gün boyunca sizi motive eden şeylere dikkat edin ve bunları iş akışınıza entegre edin.

7 . Üretken alışkanlıklar geliştirin

Hangi alışkanlıkların hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını düşünün ve bu alışkanlıkları rutin hale getirmek için bir plan yapın. Bu alışkanlıklar, her gün belirli bir saatte işe gitmeyi veya ofisten ayrılmadan önce her zaman e-postaları yanıtlamayı içerebilir. Öz disiplin, zamanınızı daha verimli kullanmanıza ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Bir alışkanlık geliştirmek için en iyi strateji, bir duvar veya masa takvimi kullanmaktır. Takvimi kolayca görülebilecek bir yere yerleştirin ve alışkanlık haline getirmeye çalıştığınız eylemi tamamladığınız her gün için büyük bir ‘X’ veya başka bir simge çizin. Eylemi yapmadığınız gün, eksik ‘X’ dikkatinizi ona çekecek ve takvimi tamamen doldurmanız için sizi motive etmeye yardımcı olacaktır.

8 . İlerlemenizi düzenli olarak takip edin

Hedeflerinizi ana hatlarıyla belirlemenin ve onlara ulaşmak için gereken daha küçük görevlere öncelik vermenin yanı sıra, hedef odaklı olmanın gerekli bir parçası, ilerlemenizi düzenli olarak gözden geçirmektir. Uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi ve bunlara ulaşmak için attığınız adımları değerlendirmek için her günün sonunda veya her hafta belirli bir zaman planlayabilirsiniz.

Görevleri ne kadar etkili bir şekilde tamamladığınızı ve belirli hedeflere ulaşmada ne kadar ilerleme kaydettiğinizi gözden geçirmek için bir yöntem geliştirin. Görevleri tamamlamaktan kendinizi sorumlu tutmak için yapılacaklar listenizi bir kontrol listesi gibi kullanmayı düşünün. Ayrıca, çeşitli görevler için ne kadar zaman harcadığınızı izleyen bir araç da oluşturabilirsiniz. Bir göreve ne zaman başladığını ve ne zaman bitirdiğini yazmayı dene. Zamanınızı etkileyen olası dikkat dağıtıcı unsurları veya proje engelleyicileri not alın.

Bu araçları, potansiyel olarak zaman alıcı görevleri belirlemek, üretkenliğinizin önündeki olası engelleri tanımak ve iş akışınızı düzene sokmak için kullanabilir, böylece hedeflere ulaşma becerinizi geliştirebilirsiniz.

9 . Bir hesap verebilirlik ortağı bulun

Görevlerinize odaklanmanın bir başka yolu da size yardımcı olacak bir hesap verebilirlik ortağı bulmaktır. Birbirinizin ilerlemesini izlemek ve birbirinizi motive etmek için bir iş arkadaşınız, arkadaşınız veya aile üyenizle birlikte çalışmayı düşünün. Sorumluluk ortağınızla her gün hızlı bir şekilde kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin, böylece ilerlemenizi güncelleyebilir veya hedefleriniz doğrultusunda çalışmaya devam etmek için motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

10 . Yapıcı geri bildirim isteyin

Meslektaşlarınızla görev tamamlama süreçlerini ve zaman yönetimi yöntemlerini tartışarak hedef odaklı yaklaşımınızı geliştirmek için profesyonel ağınızı kullanabilirsiniz. İş arkadaşlarınızın veya diğer sektör profesyonellerinin, geliştirdikleri alışkanlıklar ve takip ettikleri süreçler dahil olmak üzere neler kullandığını keşfedin. Daha üretken, hedef odaklı bir çalışan olmak için sürecinizi daha da iyileştirmek için stratejilerinden birini uygulamayı düşünün.

Uzun vadeli hedefleriniz ve bunlara ulaşmak için belirlediğiniz adımlar hakkında geri bildirim almak için her ay veya üç ayda bir sorumluluk ortağınızla görüşmeye çalışın. Hatta onlara hedef stratejileri hakkında geri bildirimde bulunabilir ve belki de kendi başınıza yeni, nesnel bir bakış açısı bulabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir