"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Sermayesiz Para Kazanma Yolları

İnternet ile arası iyi olan pek çok kişi internetten para kazanma yollarına yoğun ilgi gösteriyor. Büyük bir kesim zaten vaktimin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorum, en azından bunu fırsata çevireyim diye düşünüyor olmalı.

Online kazanç için seçenek çok, ancak bu kadar fazla seçenek arasından işe yarayanı bulmak büyük problem. Gerçekten kazandıran fikirlerden çok daha fazla gereksiz yöntem var ve girişimciler bunların yarattığı bilgi kirliliği içinde yolunu bulmakta zorlanıyor.

İnternet ortamında yapacağınız tüm para kazanma girişimlerinde rekabet oranı oldukça yüksektir. Yerleşik bir işletme ile online ticaret yapan bir işletmeyi kıyaslamak gerekirse; faaliyetlerini internet ortamında yürüten şirketin daha fazla çalışması gerekir.

Bu yüzden öncelikle internetten para kazanma fikrini, az çalışarak çok para kazanmak gibi algılamaktan vazgeçin.

Evet, internet ortamında rekabet yoğundur, fakat buranın da kendine göre avantajları var. En büyük avantajı, milyonlarca potansiyel müşteri barındıran bir ortam olmasıdır.

Pasta bu kadar büyük olunca rekabet ne kadar yüksek olursa olsun, doğru yöntemi seçen bir girişimci ısrarla çalışmaya devam ederse kesinlikle internetten para kazanabilir. Hatta sürdürülebilir kazanç dediğimiz devamlı gelir getiren bir düzen kurabilir.

Öncelikle uygulama indir kazan veya reklama tıkla kazan gibi gereksiz girişimlerden uzak durmanız gerekiyor. Bu tür gereksiz kazanç fikirleri ile anca simit parası kazanırsınız. Eğer biri size bunun tersini söylüyorsa, lütfen arkanıza bile bakmadan oradan uzaklaşın.

Yok, bunlar çok kolaymış, ben şansımı denemek istiyorum diyorsanız, devamını okumanıza zaten hiç gerek yok. Kolay para hevesi ile yanıp tutuşan birinin internetten para kazanma ihtimali sıfırdır, çünkü böyle bir şey mümkün değil.

Şimdi, gerçekten potansiyeli olan internetten para kazanma yöntemlerinden bahsedelim;

1) Affiliate marketing (online satış ortaklığı)

Ürün sahibi olmasanız bile satış ortaklığı veren yüzlerce marka veya binlerce ürün içinden dilediğinizi seçerek komisyon kazanmanıza fırsat tanıyan bir ticaret ortaklığıdır.

Yapılacak tüm çalışmalar internet üzerinden belli platformlar aracılığıyla yürütülür. Üreticiler ile satış ortaklarını buluşturan bu platformlara affiliate ağları deniyor. Dileyen herkes bir kuruş bile ödemeden bu platformlara üye olarak dilediği ürüne veya ürünlere satış ortaklığı yapabilir.

Üye olduğunuz platformda istediğiniz ürünlere satış ortağı olursunuz ve internet ortamında uygun alanlar bularak bunları tanıtmaya çalışırsınız. Sizin çalışmalarınız sonucunda satılan her ürün size %10 ile %50 oranında komisyon kazandırır.

Bu işi klasik emlakçılık olarak düşünün, fakat burada işler online yürütülüyor. Herhangi bir ürünü önce satın alıp, sonra pazarlamaktan bahsetmiyorum. Bu yüzden maliyetsiz internetten para kazanma yolları arasında bu sistemin yeri bir başkadır. Simdi satış ortaklığı siteminin bireysel girişimcilere sunduğu başlıca avantajları sıralayalım;

-Tüm faaliyetler affiliate ağları üzerinden yürütülüyor,
-Sizin sadece ürünlerin reklamını yapacak bir veya daha fazla alana ihtiyacınız var,
-Ürün sahibini ve müşteriyi tanımanıza gerek yok,
-Siz hak ettiğiniz komisyonu ay sonunda üye olduğunuz platform aracılığı ile alıyorsunuz,
-Ürün ile ilgili hiçbir sorumluluk size ait değil,
-Ay sonunda sizin hak ettiğiniz kazanç üzerinden devlete vergi ödeniyor,
-Aylık kazanç gösterdiğiniz çabaya veya performansa göre 10 bin Türk Lirasını aşabilir,
-%100 yasal,
-Blog yazarlığı ile birlikte yapıldığında sürdürülebilir yüksek kazanç fırsatı sunuyor,
-Tüm sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram ve diğerleri) alanlarında uygulanabiliyor,
-Başlangıç maliyeti yok denecek kadar az.

Artık ülkemizde pek çok marka veya firma ürünlerini affiliate marketing sistemine açmıştır. Bu yüzden ürün bulma sıkıntısı çekme ihtimaliniz de yok.

2) Yazarak Para Kazanmak

Aslında bunu iki kategoriye ayırmak ve bu şekilde açıklamak çok daha mantıklı olur.

a) Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak internetten para kazanmak geçmişten günümüze pek çok değişiklik yaşadı. Artık blog üzerinden sadece reklam yayınlamak ile kısıtlı değiliz.

Affilite marketing ile blog yazarlığını harmanladığınızda sürdürülebilir kazanç garantisi olan bir sistem elde etmiş oluyoruz. Bunu çok fazla uzatmadan bir örnek ile açıklamak istiyorum.

Blog nasıl açılır, içerik hazırlamak ve diğer tüm çalışmaları şimdilik atlıyorum. Ayakkabı modası temalı bir blog açtığınızı düşünün. Yapmanız gereken tek şey, satış ortaklığı veren iyi bir ayakkabı markası bulmaktır.

Eğer kaliteli ve komisyon oranı yüksek olan bir marka bulursanız, bu blog size ciddi para kazandırır. Seçtiğiniz markanın tanıtım çalışmalarını bu blog üzerinden yaptığınızda geri dönüşüm çok yüksek olacaktır. Çünkü sizin blog sitenizi ziyaret eden herkes zaten bu arayış içindedir.

Blog yazarlığı her zaman kazançlı bir fikir olmuştur. Geçmişte kazanç sadece reklam gelirleri ile kısıtlı olduğu için çok yüksek ziyaretçi hedeflemek gerekiyordu.

Eğer reklam geliri üzerine bir blog açmak niyetinde değilseniz, artık para kazanmak için çok fazla ziyaretçiye ihtiyacınız yok. Satış odaklı tek bir konu üzerine çalışma yapmanız durumunda satış ortaklığı sayesinde her türlü para kazanma şansınız var.

Tabi ki reklam odaklı blog açmak ve yayınlanan reklamlar üzerinden para kazanmak her zaman geçerli bir fikir olarak kalacaktır. Fakat ilk başta dediğim gibi rekabet oldukça fazla olduğu için daha çok blog üzerinden satış ortaklı yapmaya meyilli olmanız gerekiyor.

Blog, tek bir konuya odaklı olduğunda bunu Google sıralamasına sokmanız ve ziyaretçi çekmeniz daha kolaydır. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi, ayakkabı, çanta veya elbise gibi tek bir konuya odaklanmanız lazım.

b) Makale Yazarak Para Kazanmak

Aslında bu konuda fazla söze gerek yok. Başlık zaten konuyu net bir şekilde özetliyor. Blog yazarları içerik üretmekte sıkıntı çektiğinde dışarıdan makale satın almayı seçer. Böylece ortaya yazarak para kazanmak isteyenler için bir fırsat çıkmış oluyor.

Yazmayı seviyorsanız bu size ciddi bir ek gelir getirebilir. Sakın hafife almayın lütfen. İyi bir yazar ayık 1500 TL kazanabilir. Yazdığınız konu ve makale içindeki kelime sayısı fiyatı belirler. Genelde makale satışları kelime bazında fiyatlanır ama konu araştırma gerektiriyorsa fiyat çoğu zaman katlanır.

3) Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Bunlar dışında Youtube ve diğer sosyal sitelerden para kazanmak her zaman mümkündür. Zaten bildiğiniz gibi Youtube isteyen tüm girişimcilere kapılarını sonuna kadar açmış durumda. Eğer yayınladığınız videoların ilgi göreceğine inanıyorsanız şansınızı denemekten çekinmeyin.

Fakat kopya video yayını yaparak para kazanmayı da beklemeyin. Aslında Youtube, yaratıcı ve özgün video çekebilen insanlar için kazançlı bir platformdur. Eğer bu konuda kendinize güveniyorsanız zaman kaybetmeden işe koyulmakta fayda var.

Bundan çok kısa bir süre önce ünlü ekonomi dergisi Forbes, Youtube üzerinden en çok kazanan ilk 10 internet girişimcisinin bir listesini yayınladı. Yaratıcı insanların neler kazandığını eğer görmediyseniz biraz tüyo verebilirim.

Listenin zirvesinde yer alanların yıllık kazançları 10 milyon dolardan fazlaydı. Belki bunlar sadece kişisel girişim değil ekip çalışması olabilir, fakat sonuçta video yayınlayarak elde edilmiş kazançtan bahsediyoruz.

Listenin sonunda yer alan internet girişimcileri bile yıllık 2-3 milyon dolar para kazanmış. Buradan çıkarılacak ders şu; kolay para peşinde koşmak yerine gerçekten kazandıran internetten para kazanma yöntemlerine kafa yormak lazım. Tabi ki böyle girişimler biraz da yaratıcılık istiyor.

Eğer siz de benim gibi yaratıcılık konusunda berbat bir kariyere sahipseniz, o zaman satış ortaklığı gibi diğer para kazanma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Ayrıca Facebook fan sayfaları veya popüler Twitter hesapları satış ortaklığı yapmak için kullanılabilir. Bu alanlar kısa zamanda milyonlarca insana erişim fırsatı sunmaları sebebiyle affiliate marketing için her zaman ideal platformlardır.

Sonuç

Yukarıda bahsi geçen internetten para kazanma yolları emek veren biri için fırsat olabilir. Daha en başta dediğim gibi, bu sektörde kolay para kazanmak isteyenlere yer yok. Sıkı çalışarak işinin hakkını veren her zaman kazanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir