"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Para Kazanmanın En Etkili Yolları

Yıllarca başkalarını daha fazla zengin etmek için çalıştım. Hayatımı büyük ölçüde değiştirmek zorunda olduğumu biliyordum.

Daha fazla özgürlüğe ihtiyacım vardı, bu yüzden internetten para kazanma fikri bana çok çekici geldi. Ancak internetten para kazanma sistemi (pasif gelir) oluşturmanın tek yolu, ilk aşamada çok çalışmak zorundasınız.

Tercih ettiğim internetten para kazanma yöntemi, bir blog açmak, Google üzerinden trafik çekmek ve daha sonra blogdan para kazanmaktı. Elbette başarmak uzun zamanımı aldı ama para gelmeye başladığında işimden ayrıldım. Ve yaşam kalitem arttı.

İnternetten çalışmak, insanların odalarından ayrılmadan becerilerini sunarak para kazanabilecekleri anlamına gelir. Tek ihtiyaçları olan bir internet bağlantısı ve neyse ki artık bunu her yerde bulmak mümkün.

Basit gerçek şu ki, belirli becerilere sahipseniz internetten para kazanmanın birçok yolu vardır. Bunlar yazma, düzenleme, tasarım, blog oluşturma ve daha fazlasını içerir.

İnternet sonsuz bir kaynaktır. Basitçe söylemek gerekirse internette her zaman için para kazanma yolları vardır.

İnternetten para kazanmak, kendi çalışma saatlerinizi seçmenizi ve tam anlamıyla kendi programınızı yaptığınız anlamına gelir.

Ayrıca, internetten para kazanmak, belirli saatte çalışmak yerine proje üretmekle ilgilidir, bu nedenle programınızı kendi ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak kolaydır.

İnternetten para kazanmak için bilmeniz gereken tek şey, becerikli olduğunuz tarafı bulmak ve bunu doğru kullanmaktır. Neyse ki, bunu anlamanıza yardımcı olabilecek yüzlerce kaynak var.

Ne kadar kazanabilirsiniz?

Birden çok gelir kaynağı yaratmak ve sonuçta pasif gelir elde etmek kısa vadeli bir internetten para kazanma stratejisi değildir. Çok daha uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor.

10 yıl önce İlk blog yazmaya başladığım dönem çok kazandığımı söyleyemem ama şu anda ayda 75.000 TL’den fazla kazanıyorum.

Blog yazarak satış ortaklığından bu kadar para kazanabilmenin çok nadir olduğunu lütfen unutmayın. Kendimi zirvede görmüyorum, ancak Türk satış ortakları arasında en iyilerden biriyim. Bu gelir, sahip olduğum birden fazla web sitesinden geliyor.

Ancak satış ortaklığı pazarlaması internetten para kazanmanın tek yolu değildir. İnternetten para kazanan insanların büyük çoğunluğu bunu genellikle çok sayıda gelir kaynağından elde eder.

Pasif gelir nedir?

Pasif gelir, yalnızca bir kez yaptığınız işler için defalarca ödeme yapılan yerdir.

‘’Blog nasıl açılır’’ konulu bir e-kitap yazıp 50 TL karşılığında web sitenizin kitlesine satmak, buna bir örnek olabilir.

Bu e-kitabı yazarak 250-300 saatlik bir zaman yatırımı yapmış olursunuz, ancak yakında kaldığı sürece size para kazandırır. Ayda sadece 100 adet satış yapsanız 5.000 TL pasif gelir elde edersiniz.

250 saatlik zaman yatırımı = aylık 5.000 TL

İnternetten Para Kazanma Fikirleri:

Okumaya başlamadan önce sadece sıkı çalışmanın ve kalıcılığın önemini tekrarlamak istiyorum. İnternetten para kazanmak, bunun için çalışmak zorunda olmadığınız anlamına gelmez.

Bu fikirlerin çoğu için çok çabalamak gerekiyor. İnternetten para kazanmak, ancak başlangıçta sıkı çalışırsanız işe yarar.

Daha önce de belirttiğim gibi zamanınız size para olarak dönecektir.

Pasif gelir satış ortaklığı faaliyetlerinde daha yaygındır. Bu kılavuzda satış ortaklığından çok konuşacağız, çünkü çok şey bildiğim bir şey.

Bu internetten para kazanma fikirleri %100 yasaldır. Hepsi uyurken para kazanmanın bir yolunu sunmanın yanı sıra kişiliğinize, tutkularınıza, deneyiminize veya beceri setinize uyan bir şey olma potansiyeline sahiptir.

Tüm pasif gelir akışları bu iki unsurdan birine veya her ikisine de yatırım yapmanızı gerektirir.

1) Zaman yatırımı

2) Parasal yatırım

Bizim amacımız zaman yatırımı yapmak, yani ikinci seçenek bizi ilgilendirmiyor. Tabii ki bazı fikirler için 500 TL gibi bir sermaye gerekebilir ama daha fazlasına gerek yok.

Hadi hemen başlayalım.

1. Blog açın

Blog açmak genellikle insanların internetten para kazanmaya çalışırken yaptıkları ilk şeylerden biridir. Bunun nedeni blogların kullanım amaclarının çok esnek olmasıdır.

Çoğu kişi blogları web günlüğü olarak düşünürken, İnternetin ilk günlerinen bu yana biraz gelişti. Bugün, bloglar tek başına gelir elde edebilecek önemli pazarlama araçlarıdır.

Blog oluşturmak nispeten basittir. Tek ihtiyacınız olan WordPress gibi bir blog yazılımı, hosting ve domain. Bir blog açmanın maliyeti, sahip olduğunuz domain uzantısına ve hosting hizmetine bağlı olarak biraz değişir.

Ancak, ayda sadece 50 TL’ye yeni bir blog açabilirsiniz. Blog sitenizi kurduktan sonra içerik üretmeye ve kitlenizi çekmeye başlayabilirsiniz.

Kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için sizi takip eden bir kitle bulmanız gerekir. Basit konular hakkında binlerce blog var. Başarılı olmanın anahtarı uygun bir niş bulmaktır.

Blog dünyası geniş ve rekabetçidir. Dolayısıyla, elinizde daha az rekabetli bir niş varsa, gelir elde etme olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, okuyucularınızı etkileşimde tutmak için düzenli olarak yüksek kaliteli içerik üretmeniz gerekir.

Blogdan nasıl para kazanılır?

Blogların pasif gelir elde etmesinin birçok yolu vardır. En kazançlı olanlardan biri satış ortaklığı pazarlamasıdır. Satış ortaklığı pazarlamasıyla esas olarak kitlenize ürün tanıtıyorsunuz.

Okuyucularınızdan biri blogunuzdaki bir promosyon aracılığıyla bir ürün satın alırsa bir komisyon alırsınız.

Satış ortaklığı pazarlamasından yararlanmak için blogunuzu bir promosyon makinesine dönüştürmeniz gerekmez. Aslında, bunu yapmak sadece okuyucularınızı kaçırır.

İçeriğinizi kolayca ortaklık bağlantıları içerecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, çok çeşitli ortaklık programları sayesinde asla güvenmediğiniz ürünleri tanıtmak zorunda kalmayacaksınız. Sevdiğiniz ve dürüstçe kitlenize önerebileceğiniz ürünlere bağlı kalabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz bir diğer gelir kaynağı da reklam alanıdır. Google AdSense ve alternatifleri, blogunuza dijital reklamlar yerleştirmeniz için size ödeme yapar.

Genellikle, reklam geliri her 1000 gösterim için veya tıklama başına ödenir. Blogunuzda önemli miktarda trafik varsa, reklamlar karlı bir seçenek olabilir.

Tabii ki blogunuzu ürünleri doğrudan okuyucularınıza satmak için de kullanabilirsiniz. Birçok internet girişimcisi, kılavuzlar, e-Kitaplar, online kurslar ve eğitim videoları gibi dijital ürünler satmayı tercih ediyor.

2. e-Kitap yazın

Doğru konuyu hedeflerseniz e-kitaplar çok kazançlı olur. Bir e-kitap yazmak söz konusu olduğunda en önemli ipucu, kurgudan uzak durmak ve okuyucularınıza değerli bir kaynak sağlamaktır. Bir roman veya hikaye yazmaya çalışmayın.

Kurgu dışı olmak zorunda. “Nasıl yapılır” tarzında kitaplar çok kazandırıyor. Ve bunların 50.000 kelime veya 500 sayfa olması gerekmez. Çoğu çok kısa ve nettir.

Kendi kendine yayınlama kolay bir iştir ve yazarlara, yayıncı bulmaya çalışmaktan farklı bir pazar yolu sunar. Kitabınızı kendiniz yayınlayabileceğiniz yerler sınırsız.

Pasif gelir potansiyeli

Kendi kitaplarını kendileri yayınlayan ve her ay kitaplarının dijital ve fiziksel satışlarından 5 bin TL ile 25 bin TL arası kazanç elde eden insanları tanıyorum.

3. Evinizdeki boş odayı kiralayın

Kolay para kazanmanın en iyi yollarından biri de evinizdeki bir veya daha fazla odayı kiralamaktır.

Çoğu insan Airbnb’yi duymuş olmalı. Kiracı bulmak için web sitesinde evinizdeki alanın reklamını yapıyorsunuz. Her iki taraf da bir anlaşmaya varırsa sadece birisinin geceyi evinizde geçirmesine izin verdiğiniz için ödeme alırsınız.

Genellikle Airbnb’yi kullanmak isteyeler tüm mülkü kiralamak zorunda olduklarını düşünür. Bu doğru değil. Bazı durumlarda, bir oda, bir çatı katı ve hatta bir garaj dahil olmak üzere mülkünüzün hemen hemen herhangi bir bölümünü kiralayabilirsiniz.

Pasif gelir potansiyeli

Evinizi kiralamak için gecelik fiyatlar, büyüklüğüne, konumun cazibesine ve olanaklara bağlı olarak 50 TL kadar düşük veya 1.000 TL kadar yüksek olabilir. Ve bir gece 50 TL bir servet gibi gelmeyebilir, ancak bu kolayca ayda 1.000 TL veya daha fazla olabilir.

Hepsi Airbnb’deki birkaç düğmeyi tıklatmaktan ve her misafir ayrıldıktan sonra biraz temizlik yapmaktan ibaret.

Airbnb kullanıcıları genellikle kısa süreli kiralamalarla uğraşırlar, yani evinizde en fazla birkaç gün veya bir hafta kalacaklar.

4. Satış ortaklığı yapın

Satış ortaklığı, blog yazarlarının ve içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmasının en yaygın yollarından biridir. Esas olarak satış ortaklığı pazarlamasının arkasındaki fikir, belirli ürünleri kitlenize tanıtmak için etkinizi kullanmanızdır.

Birisi bu ürünü tavsiyeniz ve satış ortaklığı bağlantınıza tıklayarak satın alırsa, şirket bu satışın belirli bir miktarını komisyon olarak size ödeyecektir.

Satış ortaklığı tüm dünyası oldukça yaygındır. Birçok işletme, ürünlerini satmak için satış ortaklarını kullanır, bu nedenle kitlenize gerçekten önermek istediğiniz ürünleri bulmakta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Doğrudan bir şirketle ortaklık kurabilir veya bir satış ortağı platformu aracılığıyla çalışabilirsiniz. Platformlar çok çeşitli şirket ve ürünlerle bağlantı kurmanıza olanak tanır, böylece olanaklarınızı artırır.

Kitlenizi bulmak

Satış ortaklığı pazarlamasında başarılı olmanın anahtarı, size güvenen bir kitleye sahip olmaktır. Bloglar, satış ortaklığı için kullanılan en yaygın yollardan biridir.

Nişinizi bulabilir, bir kitleyi çekebilir ve faydalı bulacakları ürünleri önerebilirsiniz. Yeni ortakların yaptığı büyük bir hata, herhangi bir ürünü zorlamaktır.

Ne yazık ki, her ürün aynı değildir. Kitlenizin görüş ve önerilerinize olan güvenini sarsmamak için inandığınız ürünleri tanıtmanız önemlidir.

Satış ortaklığı nasıl çalışır?

Blogunuzu ayarladıktan ve hazır hale getirdikten sonra ortaklık bağlantıları aracılığıyla ürünleri tanıtmaya başlayabilirsiniz.

Bir şirket veya ortaklık ağıyla çalışmaya karar verirseniz, genellikle okuyucularınıza verebileceğiniz doğrudan bir bağlantı alırsınız.

Bu bağlantı şirketin web sitesine veya N11 gibi daha büyük bir pazara yönlendirecektir. Okuyucularınız bu bağlantıyı tıklayıp bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, o satış için otomatik olarak komisyon alırsınız.

Satış ortaklığı pasif gelir potansiyeli

Satış ortaklığı pazarlamasında ne kadar kazanabileceğiniz, komisyon oranına, ürünlerin satış fiyatına ve yaptığınız satış sayısına odaklıdır. Komisyon oranları şirketten şirkete önemli ölçüde değişiklik gösterir.

Tipik olarak satılması biraz daha kolay olan ürünler için daha düşük oranlar kullanılır. Ürünün düşük bir fiyat etiketi veya yüksek talebi olabilir.

Daha yüksek komisyonlar bunun tersidir. Daha büyük bir etiket fiyatına sahip olabilir, bu da daha az satışa neden olur. Ancak, daha yüksek komisyon oranıyla, yaptığınız satışlardan daha fazla para kazanacaksınız.

Satış başına ne kadar kazanabileceğinizi bulmak oldukça kolaydır.

Örneğin, yüzde 10 komisyon oranıyla 500 TL fiyatlı bir ürünü tanıttığınızı varsayalım. 500 TL’nin yüzde 10’u 50 TL. Yani, satış başına 50 TL kazanacaksınız.

Promosyon ve satış ortağı bağlantınız aracılığıyla 10 satış elde yaparsanız, yalnızca bu tek ürün için günde 500 TL kazanabilirsiniz. Söylemeye gerek yok, satış ortaklığı oldukça kazançlı bir çaba olabilir.

Satış ortaklığı için hızlı bir başlangıç kılavuzu

  • Hedeflenecek nişinizi bulun: Sizi ilgilendiren bir şey veya araştırıp yazabileceğiniz bir konu bulun. Lütfen bu nişte uzman olmanız gerektiğini düşünmeyin.
  • Blog açın: WordPress alt yapısını kullanarak açmanızı tavsiye ederim.
  • İçerik oluşturmaya ve yazmaya başlayın: Satış ortaklığı pazarlamasındaki fikir, okuyucuların bir sorununu çözmesine yardımcı olmaktır. Okuyucularınıza yardımcı olacak içerik oluşturun.
  • Bir kitle oluşturun: Düşündüğünüz kadar zor değil, sadece SEO stratejilerine odaklanın.
  • İçeriğinizden para kazanın: Bunu reklamlar, satış ortaklığı pazarlaması veya ürünlerle yapabilirsiniz.

5. Bir blog satın alın

İnternet var olduğu sürece, insanlar blogdan veya kişisel web sitelerinden para kazanacaklar. Ama bu günlerde sıfırdan bir blog açmak, çok sayıda harika içerik üretmek ve bununla internetten para kazanmak için SEO uygulamak çok göz korkutucu bir görevdir.

İyi haber şu ki, daha kolay bir yol var; başka birinin zaten kurulmuş olan blogunu satın almak.

İlgi eksikliği, kariyer değişikliği veya diğer faktörler nedeniyle orada web sitelerini satmak isteyen başarılı blog sahipleri var.

R10, başarılı bloglar da dahil olmak üzere web sitesi satmak veya satın almakla ilgilenen kişiler için iyi bir forum.

Satın almadan önce aylık sayfa görüntüleme sayısı, trafik kaynakları, geçmiş performans ve diğer önemli göstergeler dahil olmak üzere ilgili tüm istatistikleri incelediğinizden emin olun.

Bir web sitesi satın aldıktan sonra, reklam yerleşimi ve web sitesine ait tüm fikri mülkiyet dahil olmak üzere tam kontrole sahip olursunuz.

Blog zaten para kazanıyorsa, mevcut reklamları ve satış ortaklığı bağlantılarını kendi bağlantılarınız ile değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

6. Online kurs oluşturun

Hiç belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istediniz mi? Muhtemelen belirli bir konuda bir eğitici video veya kurs bulmak için İnternette arama yaptınız.

İyi haber şu ki, herkes kolayca ve hızlı bir şekilde online bir kurs oluşturabilir. Ve online kurs oluşturmak ve satmak için en popüler yerlerden biri Udemy.

İnsanların sizden öğrenmek için ödemeye ne kadar istekli olacağına şaşırabilirsiniz. Müzik dersleri, yabancı dil eğitimi, pazarlama, programlama, tasarım, yemek pişirme veya el sanatları olsun, yetenekli olduğunuz her şey internetten para kazanma fırsatına dönüştürülebilir.

Udemy’de şu anda mevcut olan en ilginç niş kurslardan bazıları dalış dersleri, annelik için hazırlık ve çeşitli ‘’nasıl yapılır’’ temalı kurslar

Udemy’nin sezgisel ara yüzü bir kurs oluşturmayı ve satmayı gerçekten kolaylaştırır. Bir hesap oluşturmanız ve ardından satışa başlamak için bir kurs oluşturmanız istenir.

Udemy, video, ses, fotoğraf ve diğer medyaları online kursunuza entegre etmenize yardımcı olacak çeşitli araçlara sahiptir. Ayrıca, tüm kurs materyallerinizin barındırılmasını da yapıyor, böylece öğrenciler her zaman anında kullanılabilir.

Udemy, öğretmenlere ücretsiz bir katman da dahil olmak üzere farklı abonelik katmanları sunar. Ücretli katmanlar, ekstra özellikler ve kurslarınızın web sitelerinde daha iyi tanıtımını içerir.

Udemy ayrıca, kurslarınızdan birini başarılı bir şekilde satan herkese küçük bir komisyon ödediğiniz bir ortaklık programı uygulamanıza izin verir. Bu, kursunuzun farkındalığını artırmak ve daha fazla öğrenci çekmek için harika bir yoldur.

7. YouTube kanalı açın

İyi bir kamera ve biraz video düzenleme bilgisiyle bir YouTube kanalıyla önemli bir gelir akışı oluşturabilirsiniz. Birçok kişi bu video paylaşım sitesini videoları izlemek için eğlenceli bir yer olarak görse de, aslında kazançlı bir iş fırsatıdır. Binlerce vlogger, istekli bir kitle için videolar oluşturarak geçimini sağlar.

Video içerik oluşturanlar YouTube’dan reklam geliri yoluyla para kazanır. Sadık bir izleyici kitlesi geliştirmeye başladığınızda, videolarınızdan para kazanılabilir. YouTube’un para kazanma yönergeleri sık sık değişmekle birlikte, bunların karşılanması çok zor değildir.

Şu anda en az 1000 aboneniz ve 4.000 saatlik görüntülenmiş içeriğiniz olmalıdır. Para kazanma özelliği aktif olduktan sonra şirketler içeriğinizin önüne bir reklam yerleştirebilir.

Ürettiğiniz belirli video türlerine bağlı olarak ortaklıklar edinebilir ve satış ortaklığı taktiklerini kullanabilirsiniz.

Videolar YouTube’da süresiz olarak kaldığından uzun yıllar boyunca tek bir içerikten gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.

Birçok sıradan internet kullanıcısı platformda başarılı olurken, sizin biraz para kazanmak için aktör olmanıza gerek yok. Vlog, sürdürülebilir bir pasif gelir akışı oluştururken kitlenizi eğlendirmenin kolay bir yoludur.

Ne kadar para kazanabilirsiniz?

YouTube’da kazanabileceğiniz para miktarı tamamen kaç görüntüleme aldığınıza bağlıdır. Reklam geliri genellikle her bin gösterim için ödenir.

BGBM oranı olarak da adlandırılan bu oran yeni Youtuber’lar için genellikle alt uçtan başlar. İlk başladığınızda BGBM oranınızın yaklaşık 1 $ olmasını bekleyebilirsiniz. Yani videonuza gelen her 1000 görüntüleme için bir dolar kazanırsınız.

İlk başta çok fazla görünmese de bu miktar hızla artıyor. Bu, özellikle kanalınızda çok sayıda video varsa doğrudur. Videolarınız daha popüler hale geldikçe markalar ve pazarlama ajansları kanalınızda reklam vermek için daha fazla ödeme yapacak.

8. İnternette fotoğraflarınızı satın

Günümüzün dijital dünyasında görseller her şeydir. Yüksek kaliteli fotoğraflar her zaman talep görmektedir. Yaratıcı bir gözünüz varsa fotoğraflarınızı online olarak kolayca satabilirsiniz.

Para kazanmaya başlamak için herhangi bir profesyonel ekipmana bile ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan bir kamera veya akıllı telefon.

ShutterStock ve iStockPhoto gibi şirketler tutkulu fotoğrafçıları potansiyel müşterilerle buluşturuyor. Fotoğraflarınız reklam ajansları, haber ajansları, bloglar ve daha fazlası tarafından satın alınabilir.

Nasıl çalışır?

Başlamak oldukça basit. Önce birçok stok fotoğraf sitesinden birinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Genellikle bir hesap oluşturmak ücretsizdir. Bu şirketlerden bazılarının çeşitli üyelik gereksinimleri olsa da, bunların yerine getirilmesi nispeten kolaydır.

Hemen fotoğraf yüklemeye ve portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz. ShutterStock gibi bazı şirketler hareket halindeyken akıllı telefon fotoğrafları yükleyebilmeniz için bir mobil uygulamaya bile sahiptir.

Stok fotoğrafçılığında başarılı olmanın anahtarı içeriğinizin görülmesini sağlamaktır. Fotoğraflarınızın telif hakkı ve boyut gereksinimlerini karşıladığından emin olduktan sonra, kaliteli bir açıklama yazmanız gerekir.

Seçtiğiniz platforma bağlı olarak fotoğraflarınıza belirli anahtar kelimeler ekleyebilir, böylece potansiyel bir müşteri bir sorgu yaptığında ortaya çıkar.

Pasif gelir potansiyeli

Online fotoğraf satmanın en güzel yanı gelirin devamlı olmasıdır. Fotoğrafları çekip platforma gönderdikten sonra işiniz bitti. Bu fotoğraf daha sonra müşteriler tarafından uzun yıllar boyunca defalarca lisanslanabilir.

Gelir potansiyeli söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Çoğu stok fotoğraf platformu fotoğraf her indirildiğinde önceden belirlenmiş bir oran ödeyecektir.

Ancak, bu tutar müşterinin yaptığı satın alma türüne göre değişir. Genellikle her indirme için yaklaşık 30 sent kazanmayı bekleyebilirsiniz. Bu oran, popülariteniz arttıkça artabilir.

9. Telif satın alın

Müzik endüstrisi milyarlarca dolarlık bir para kazanma makinesidir. Çoğu kişi bu pastanın bir parçasını almak için bir müzisyen veya şarkı yazarı olmanız gerektiğini düşünürken, durum böyle değil.

Müzik telif hakkı çok kazançlıdır ve onlarca yıl pasif gelir elde getirebilir. Yaratmakta hiç rol almadığınız müziklerin telif hakkını satın alabilirsiniz. Bu telif haklarına sahip olduğunuzda şarkı her çalındığında veya pazarlamada kullanıldığında gelir elde edersiniz.

Nispeten güvenli bir yatırımdır. Çünkü gayrimenkul veya borsa yatırımlarından farklı olarak müzik ekonomiden etkilenmez.

Telif hakkı yasaları da oldukça sağlam ve yaratıcıları destekliyor. Sonuç olarak, müzik endüstrisinden para kazanmanın çeşitli yolları vardır.

Royalty Exchange gibi platformlar telif hakkı satın alma işlemini çok basit hale getirir. Bir hak sahibi telif haklarını satışa sunduğunda platform bir açık artırma yapar. Satış şartları her bir açık arttırma için önemli ölçüde değişiyor. Bu size uygun bir yatırım yapma fırsatı verir.

Bir müzik parçasının tüm haklarını satın almak zorunda değilsiniz. Birçok hak sahibi yüzde teklif eder. Bazıları tam telif hakkı kontrolü ve diğer avantajlar sunarak gelir potansiyelinizi daha da ileriye taşımanıza olanak tanır.

10. Freelance Yazarak Para Kazanmak

Serbest yazı işleri internette her zaman talep görmektedir, çünkü işletmeler yayınlamak için sonsuz miktarda içeriğe ihtiyaç duyar.

Serbest yazı akla gelebilecek herhangi bir konu hakkında olabilir. Serbest yazar olarak bir inşaat şirketi için bir site açıklaması yazıyor, yerel bir işletmenin sosyal medya yayınlarını bir araya getirmesine yardımcı oluyor veya özel tıbbi hizmetler hakkında bilgilendirici makaleler yazıyor olabilirsiniz.

Serbest yazarların iyi araştırmacılar olmaları gerekir, çünkü yapacakları iş, son teslim tarihleri olan pek çok konuda bilgili bir şekilde yazmakla ilgilidir.

SEO genellikle web içerikleri için gerekli olan bir beceri olduğundan arama motorları için makaleleri optimize etme konusunda bazı bilgilere sahip olmak da iyi bir özelliktir.

İyi yazabiliyor, kapsamlı bir araştırma yapabiliyor ve bazen sıkı son tarihler altında çalışabiliyorsanız, serbest yazı sizin için internetten para kazanma fırsatı olabilir.

SadeceON gibi siteler başlamak için iyi yerlerdir. Hatta r10 gibiforumlarda yüzlerce serbest yazma işi bulabilirsiniz.

Serbest yazarlar genellikle kendi çalışma saatlerini ve kendi ücretlerini seçebilirler, böylece proje başına ne kadar ödeme alacaklarına karar verirler.

Serbest yazar olmak için başka bir yaklaşım, uzmanlığınız olan alanlarda doğrudan bloglara ve web sitelerine başvurmak ve doğrudan hizmetlerinizi sunmaktır. Bu genellikle daha iyi kazanmanın bir yoludur, çünkü SadeceON gibi aracılar komisyon alır.

Birçok web sitesi sahibi olarak en iyi yazarlarımızdan bazılarını bu şekilde doğrudan benimle iletişime geçen kişiler arasından işe aldım.

11. Online Anketlere Katılarak Para Kazanmak

Bilgisayar veya akıllı telefona sahip olan ve internet bağlantısı olan herkes online anket doldurarak para kazanma fırsatına sahiptir.

Şirketler, müşteri demografik özellikleri hakkında daha iyi bir fikir edinmek ve insanların hangi ürün ve hizmetleri aradığını bulmak için sürekli olarak araştırmalar yapmaktadır.

Bu anketler yalnızca birkaç kısa soru olabilir veya yarım saat veya daha fazla sürebilir. Anket katılımcıları tüketim alışkanlıkları ve tercihleri ile ilgili soruları cevaplar ve zamanları için nakit veya ödül kazanırlar.

12. Transkripsiyon veya Altyazı İşleri

Online altyazı ve transkripsiyon işleri serbest yazıya benzer. Transkripsiyon işleri genellikle videolar izlemek veya ses dosyalarını dinlemek ve daha sonra bunları bir işletme veya kamu tarafından kullanılmak üzere yazmaktır. Ücret oranı, projenize veya uzmanlık seviyenize bağlı olarak farklı olabilir.

Bu arada altyazı, videolar için altyazı oluşturmakla ilgilidir. Bunlar reklamlardan eğitim videolarına kadar her şey olabilir. Altyazıların sesle senkronize edilmesi gerekir, böylece metin ekranda konuşulduğu sırada görünür.

Transkripsiyon ayrıntılı ve odaklanmış bir para kazanma yoludur, bu yüzden herkesin yapabileceği bir şey değildir. İyi haber şu ki, neredeyse her zaman transkripsiyon çalışmasına ihtiyaç var.

Serbest yazıda olduğu gibi tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve internete erişim. Dikkatlice dinleyerek notları doğru bir şekilde yazabiliyorsanız, yazıya dönüştürme veya altyazı sizin için internetten para kazanma fırsatı olabilir.

13. Online İngilizce Öğretme İşi

Online öğretmen olarak çalışmak için birçok fırsat var. Öğretmenler ve öğrenciler, tıpkı fiziksel bir sınıftaymış gibi görüntülü sohbet yoluyla iletişim kurabilecekleri online bir sınıfta buluşurlar.

Bu işlerin çoğu İngilizce öğretiyor. Bu işler, sınıf veya bire bir oturumlar için dünyanın her yerinden öğretmenleri ve öğrencileri birbirine bağlar.

Online İngilizce öğretmenleri saatte 15 dolar ya da daha fazla kazanabilirler. Ayrıca kendi zaman aralıklarını seçme özelliği, üniversite öğrencileri için harika bir iş haline getiriyor.

Online sınıflara ev sahipliği yapan birçok web sitesi, sınıftaki öğretmenlere yardımcı olmak için kendi müfredatlarını da sağlar.

İngilizce’yi ikinci dil olarak öğretmek, dil öğrenmeye çalışan insanlara yardım ederken iyi para kazanmak için harika bir yol olabilir.

14. Online Özel Ders İşleri

Dünyanın herhangi bir yerinden birine ders vermek kadar iddialı bir işle ilgilenmiyorsanız, özel ders sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Öğrencileri ve öğretmenleri aynı ortamda bire bir buluşturan onlarca ders sitesi vardır.

Hemen hemen her konuda öğretmen olmak için başvurabilirsiniz. Bildiğiniz belirli bir konuda özel ders arayan bir öğrenci varsa, bunun için de başvurabilirsiniz.

Çoğu online ders sitesi, becerilerinizi, deneyiminizi ve en bilgili olduğunuz alanları ayrıntılı olarak anlatan bir öğretmen profili oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu, öğrencilerin sizinle bağlantı kurmasını kolaylaştırır.

Özel dersler öğrencinin ihtiyaçlarına bağlı olarak uzun veya kısa süreli olabilir. Bir öğrenciyle belirli bir ders için tüm dönem boyunca çalışıyor olabilirsiniz veya sadece birkaç saat boyunca sınava hazırlanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Birçok seçenek var ve online öğretmenler ne tür bir iş yapacaklarına karar verme konusunda tamamen özgürdür.

Özel ders, üniversite öğrencilerinin ekstra para kazanması için klasik bir iş modelidir. Şimdi, derslerinde yardıma ihtiyacı olan öğrencilerle dolu tüm bir internetten yararlanabilirler.

Diğer internetten para kazanma yollarının çoğunda olduğu gibi kendi çalışma saatlerinizi seçebilir ve istediğiniz ücretleri alabilirsiniz.

15. Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medya yöneticisi olmak mükemmel bir internetten para kazanma fikridir. Çoğu insan muhtemelen Facebook, Twitter, Instagram ve diğerleri gibi çoğu sosyal medya platformuna zaten aktif olarak kullanıyor.

Günümüzde hemen hemen her işletmenin sosyal medya hesabı var ve bu platformları yönetmek çok fazla ayrıntı istiyor.

Dahası, işletme sahipleri sosyal medya sayfalarının nasıl yönetileceğini, hangi içeriği yayınlamaları gerektiğini veya müşterileriyle nasıl etkileşim kurmaları gerektiğini de bilmeyebilir.

Sosyal medya yöneticileri bunların hepsini halleder. Uzaktan kolayca yapılabilen bir iştir. Bir sosyal medya yöneticisi olarak, şirket fırsatlarının ve etkinliklerinin tanıtımına, müşterilerin ilgisini çekmeye ve reklam vermeye yardımcı olursunuz.

Her işletmenin sosyal medya kampanyalarını nasıl yürüteceği konusunda farklı fikirleri olacaktır, bu nedenle iyi iletişim becerileri önemlidir.

Bir şirket hesabından günde birkaç kez tweet atıyor olabilirsiniz veya belki de işletme en yeni ürünlerinin günlük Instagram yayınlarını istiyor olabilir.

Sosyal medya yöneticileri, işletme sahipleri ve müşterileri arasında aracı oldukları için cana yakın olmalı ve iletişim kurabilmelidir.

16. Özgeçmiş Yazarak Para Kazanmak

İnternette özgeçmiş yazma konusunda yardım arayan binlerce insan var. Becerilerini ve deneyimlerini en iyi nasıl göstereceklerinden emin olmadıkları ya da bilgilerini özel bir iş için uyarlama konusunda yardıma ihtiyaçları olsun, yardım için ödeme yapmaya hazırlar.

Etkileyici bir özgemişin nasıl yazılması gerektiğini biliyorsanız, bu internetten para kazanmak için harika bir fırsattır.

Özgeçmiş yazarı olarak müşterinizin isteklerine ve özel koşullarına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, potansiyel işverenlerin dikkatini çekmelerine yardımcı olmak için bunları uyarlayabilmelisiniz.

Birçok özgeçmiş yazarı SadeceON gibi halka açık freelance sitelerde iş ilanları bulabilir. Ayrıca, basit bir Google araması, bir başkasına yardım ederken aynı zamanda kolay para kazanmak için yüzlerce fırsata ulaşmanızı sağlayabilir.

17. Grafik Tasarımcı

Grafik tasarım becerileriniz varsa, bunu serbest grafik tasarımcı olarak para kazanmak için kullanabilirsiniz. Pek çok insan, küçük işletmelerinin logoları, şirket sunumları ve daha fazlası gibi bir kerelik projeler için grafik tasarımcı bulmak üzere internete yöneliyor.

Serbest grafik tasarımcı olarak kendi ücretlerinizi belirleme gücüne sahipsiniz. Belirli bir proje için gereken saatlik ücrete veya beceri düzeyine göre müşterileri nasıl ücretlendireceğinize karar verebilirsiniz.

Çalışmanız için uygun şekilde ödeme aldığınızdan emin olmak için Upwork gibi bir platformda böyle serbest işler yapmak iyi bir fikirdir.

Ayrıca, potansiyel müşterilere en iyi çalışma örneklerini gösterebileceğiniz bir web sitesine sahip olmak, daha fazla iş almanıza yardımcı olacaktır. WordPress gibi bir sistem kullanarak bir web sitesini kendiniz kolay açabilirsiniz.

18. Metin Editörü

İnternetteki insanlar sadece yazar aramıyorlar. Ayrıca editörlere de ihtiyaçları var. Bu bir okul projesi, bir şirket teklifi, bir özgeçmiş veya herhangi bir sayıda başka belge için olabilir.

İyi bir editör olarak sahip olmanız gereken tek şey ayrıntılara dikkat etmek ve dilbilgisini kavramaktır. İşiniz, her şeyin mantıklı olduğundan, uyumlu bir şekilde aktığından, noktalama işaretlerinin düzgün olduğundan ve dilbilgisinin iyi olduğundan emin olmaktır.

19. Uygulama Oluşturun

Uygulamalar hayatımızı ele geçiriyor. Onları seyahat etmek için kullanıyoruz, mali durumumuzu takip etmek için kullanıyoruz, eğlenmek için veya insanlarla ile iletişim için kullanıyoruz.

Bir uygulama için iyi bir fikriniz varsa neden devam edip yapmıyorsunuz?

Bir uygulama tasarlamak için deneyimli bir programcı olmanıza gerek yok. İnternette basit bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olacak onlarca yazılım var. Daha karmaşık projeler için bir profesyonelle çalışabilirsiniz.

20. Freelance Olarak Çalışın

İş bulamadıkları için mücadele eden çok yetenekli bireylerin birçok hikayesini duydum. İzlemek acı verici.

Bu insanlara verebileceğim en iyi tavsiye, büyük bir şirket için çalışmaktan kurtulmaktır. Çevremizdeki dünya hızla değişiyor ve artık eskisi gibi olmayacak. Daimi işlerin aksine serbest çalışma piyasası hızla yükseliyor.

Şimdi bazı insanlar bu değişime karşı dirençli olabilir. Elbette daha az istikrarlı, ancak madalyonun diğer tarafına bakmak gerek.

Serbest çalışan olmak ve iş almak temelde daha fazla özgürlük demektir. Kendi patronun olmak demek ve bu hepimizin uğraştığı bir şey değil mi?

İnternet sayesinde becerilerinizi pazarlamak ve insanların hizmetleriniz için size ödeme yapmalarını sağlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

SaceceON, Upwork veya Freelancer gibi web siteleri başlamak için harika yerlerdir. Tek yapmanız gereken bir profil oluşturmak, becerilerinizi listelemek ve yakında sizin için uygun olan potansiyel işlere erişebilmeniz.

21. İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Satın

Sadece ekstra para kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracaksınız. Çok fazla insan var ve ben kendimi buraya dahil ediyorum; yararsız mallara dayanamıyorum.

İhtiyacınız olmayan şeylerin hepsi iyi bir şekilde kullanılabilir. Bir adamın çöpü başka bir adamın hazinesidir ve çöpünüzü hazineye dönüştürmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

İnternet sayesinde sattıklarınızı arayan insanlarla kolayca bağlantı kurabiliriz. Hatta bu mallarla ticaret yapmaktan kazanç sağlayan insanları bile biliyorum.

Ya sadece daha yüksek bir fiyata satıyorlar ya da sattıkları ürünlerin değerini arttırmak için biraz zaman ayırıyorlar. Eski bir mobilya parçasını yenilemek gibi.

22. Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak

Sanal asistanlık işleri temel olarak çeşitli müşterilere organizasyon becerileri sunmakla ilgilidir. İnsanlar, sosyal medya sayfalarını yönetmek, veri toplamak, e-posta göndermek, projeler için araştırma yapmak veya müşterilere ulaşmak gibi geleneksel işleri yapmak için birine ihtiyaç duyduklarında sanal asistanlara giderler.

Sanal asistan olmak için deneyim gerekmez. Sadece odaklanabilmeniz ve hızlı bir şekilde organize olarak çalışabilmeniz için gereken becerilere sahip olmanız gerekir.

Elbette, uzaktan çalışacağınız için temel iletişim becerilerine de sahip olmanız gerekir. Sanal asistanlar iyi para kazanırlar ve çok çeşitli farklı sektörlerde çalışma ve farklı işler yapma fırsatına sahiptirler.

23. Veri Girişi İşleri

Veri girişi, çok kazançlı olmasa bile iyi bir internetten para kazanma yoludur. Bazen diğer seçenekler kadar ödeme yapmaz, ancak saatte 5 dolar aralığında olabilir.

Veri girişi esasen bir şirket için ev görevlisi olarak çalışmaktır. Yazılım sistemlerine manuel olarak yüklenmesi gereken projeler, bordro, fatura veya diğer şirket bilgileri hakkında size iş verilecektir.

Konu ve yazılım gereksinimleri şirkete bağlı olarak değişecektir ve aşina olmanız gereken bazı özel görevler olabilir. Ancak, çoğunlukla, veri girişi herhangi bir özel beceri veya önceki deneyim gerektirmez.

Veri girişi bazen biraz sıkıcı bir görev olabilir, ancak iyi haber, oldukça basit olmasıdır. Hızlı bir şekilde yazabiliyorsanız, bir veri girişi işi için mükemmel bir adaysınız demektir.

24. Amazon Mturk (Mikro İşler Yaparak Para Kazanmak)

Amazon’un, serbest yazarlar ve evden çalışan insanlar için, incelemeler yazmaktan müşteri hizmetlerine, manuel işlere kadar birçok farklı işi var.

Böyle büyük bir şirket için çok şey gerekiyor. Online çalıştığı için işlerinin çoğu buradadır. Bu, internetten para kazanmak isteyenler için iyi bir haber.

Bir Amazon Mturk olarak, sizden talep edilen çeşitli görevleri yapmak için oradasınız. Bu, anket doldurmak, içeriği netlik ve uygunluk açısından gözden geçirmek veya veri toplamak anlamına gelebilir.

Bu işler mikro görevler olarak bilinir ve Amazon pazarının verimliliğini ve üretkenliğini artırmak için tasarlanmış hızlı işlerdir.

Diğer birçok online işte olduğu gibi, kendi zamanlamanızı ayarlayabilirsiniz. Ancak, elbette, son teslim tarihlerini de karşılayabilmeniz gerekir. Bu tür işler için hızlı çalışmak şarttır, ancak programınızı istediğiniz zamana ayarlayabilirsiniz.

25. Arama Motorlarını Değerlendirin

Arama motoru değerlendiricileri, Google ve Bing gibi genel arama motorlarının hataları düzeltmesine ve sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktan sorumludur.

Bilgisayar algoritmaları bu hataları yakalamak için çok şey yapabilir. Ancak, yine de insanların bunları gözden geçirmesi önemlidir.

Arama motoru değerlendiricileri arama motorlarına bakar ve işlevleri ve bunların nasıl geliştirilebileceği hakkında online raporlar gönderir. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve internet bağlantısı.

Bu arama motorları büyük miktarda internet trafiğinin başladığı yerdir, bu yüzden verimli bir şekilde çalışması çok önemlidir.

Bir arama motoru değerlendiricisi olarak bir işe başlarsanız, işvereniniz size arama motorlarını test etmenize ve daha sonra geri bildirimde bulunmanıza yardımcı olacak bazı görevler verecektir. Özel bir beceri gerekmez ve istediğiniz zaman çalışabilirsiniz.

Bir arama motoru değerlendiricisi olarak başlamanıza yardımcı olabilecek birkaç site vardır. Bunlar arasında Leapforce, Lionbridge ve Appen.

26. Gizli müşteri Olun

Casus olmayı hayal ettiyseniz, gizemli alışveriş sizin için iyi bir iş olabilir. Şirketler kuruluşlarının müşteri etkileşimlerini izlemek amacıyla gizemli alışverişçiler kiralarlar.

Gizli müşteriler, düzenli müşteriler olarak poz verir ve müşteri hizmetlerinden nakliye sürelerine ve daha fazlasına kadar şirketle ilgili tüm deneyimlerini not eder.

Şirketler bu bilgileri hizmetlerini nasıl geliştirebileceklerine karar vermek için kullanırlar. Ayrıca şirketteki herkesin şirket politikasına uygun şekilde çalıştığından emin olmak için gizemli alışveriş yapanları kullanabilirler.

Bunun gibi işler hakkında iyi haber, gerçekten herhangi bir özel beceri veya hatta ekstra çaba gerektirmemesidir; yapmanız gereken tek şey alışveriş yapmak ve ardından raporunuzu göndermektir.

Her şirketin belirli gereksinimleri olacaktır, ancak gerçekten sadece işleriyle ilgili deneyiminizi duymak istiyorlar.

27. Ürün veya Uygulama Test işi

İster inanın ister inanmayın, ürünlerini kullanmak için insanlara ödeme yapmak isteyen şirketler var.

Genellikle ürün test uzmanları işe başvurur ve adreslerini verir. Daha sonra şirket onlara ücretsiz bir ürün gönderir.

Bu, makyaj ürünlerinden elektronik aletlere, ev eşyalarına kadar her şey olabilir. Ürün test edicilerin tek yapması gereken ürünü kullanmak ve şirket için bir inceleme yazmak.

Tüm bu süreç telefon uygulamaları için de geçerlidir. Uygulama geliştiricileri her zaman üretim peşinde ve uygulamalarının iyi çalıştığından ve rahat, işlevsel ve kullanıcı dostu olduğundan emin olmak istiyorlar.

Uygulama testçileri, uygulamayı telefonlarına indirip belirli bir süre boyunca kullanmalıdır. Genellikle, geliştiriciler online bir inceleme isteyecek ve karşılaştığınız aksaklıklar hakkında bilgi vermenizi isteyecektir.

Ürün ve uygulama testi, çok fazla çaba harcamadan ekstra para kazanmanın basit bir yoludur.

28. Para Kazandıran Uygulamalar

Akıllı telefonumuzu satın almak için çok para harcıyoruz, ancak akıllı telefonumuzun tüm potansiyelini kullanmıyoruz. Hayatımızı kolaylaştıracak birçok uygulama ve özellik var ve bazıları biraz para kazandırıyor.

Akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz ve bir miktar ek gelir elde edebileceğiniz yüzlerce para kazandıran uygulama vardır.

Sonuç

Şu anda internetin gücünü kullanarak fazladan gelir elde etmek için daha fazla fırsat olmamıştır.

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişi uzaktan çalışan topluluğun bir parçasıdır ve online yarı zamanlı veya tam zamanlı gelir elde etmektedir.

Her geçen gün kendi evinizin rahatlığında para kazanma olanakları artıyor.

Hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğuna karar vermeden önce, becerilerinizi ve yeteneklerinizi değil aynı zamanda ilgi alanlarınızı da düşünün; hoşunuza giden bir şey yaparak para kazanmak mükemmel bir şekilde mümkündür.

Bu, beğendiğiniz konular hakkında serbest yazı yazmak, ürünleri test etmek ve incelemeler yazmak veya günlerinizi sosyal medyada etkileşime girerek geçirmek olsun. İnternette kaliteli iş için para ödemek isteyen çok sayıda işveren var.

Acele etmeyin ve bağlantı kurun, farklı web sitelerini ve uygulamaları test edin ve sizin ve programınız için uygun olanı bulun.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir