"Enter"a basıp içeriğe geçin

Girişimciler Tükenmişlik İle Nasıl Başa Çıkabilir?

Bugün birçok insan girişimci olmayı hayal ediyor. Hiç şüphe yok ki, girişimcilik ödüllendirici ve zengin bir deneyimdir ve sizi bir başkası için çalışırken elde edemeyeceğiniz gerçek kariyer tatmini ile baş başa bırakır. Kendi hedeflerinizi belirlersiniz, kendi kurallarınızı koyarsınız ve kaderinizi yazarsınız ama tüm bu faydalar bedelsiz gelmez.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, son derece kararlı olmanız ve düzenli olarak fedakarlık yapmanız gerekir. Harika bir destek sisteminiz ve başlangıç ​​için olumlu bir tutumunuz olsa bile, girişimci olmanın ekstra baskısı ve son derece titiz bir rutin hayatınıza zarar vermeye başlayacaktır. Bu nedenle, girişimcilik tükenmişliği yaşayan sizseniz, dünyada yalnız değilsiniz.

Her yaştan ve deneyimden iş adamı, girişimcilik tükenmişliği ile mücadele edebilir. Yıllarca süren çabanın ve çoğu durumda monoton yaşam tarzının ardından bitkin düşmeniz oldukça doğaldır. Girişimcilik tükenmişliği, yaşınız ve deneyiminiz ya da ne kadar başarılı olduğunuzdan bağımsız olarak sizi her an etkileyebilir.

Bu yazıda 1) girişimcilik tükenmişliğinin nedenlerini , 2) girişimcilik tükenmişliğinin belirtilerini , 3) girişimcilik tükenmişliğini nasıl önleyeceğimizi ve 4) kısa bir sonucu keşfediyoruz.

Girişimcilik tükenmişliğinin nedenleri

Yukarıdaki tartışma bağlamında, aşağıdaki satırlar, girişimcilik tükenmişliğinin en yaygın nedenlerinden bazılarını açıklamaktadır.

1) Aşırı İş Yükü

Hiç şüphesiz girişimcilik tükenmişliğinin en yaygın nedeni aşırı iş yüküdür. Tüm sektörlerde ve mesleklerde rekabet sürekli olarak artıyor, bu da işletme sahiplerinin rekabeti aşabilmeleri ve sürdürülebilir bir büyüme oranını koruyabilmeleri için ekstra sıkı çalışmasını sağlıyor.

İkinci olarak, bazı girişimciler başarıya ulaşmak umuduyla ana hedeflerine odaklanmak yerine birçok farklı şeyi aynı anda yapmaya çalışırlar. Günümüzde çoğu girişimci o kadar çok işi elinde tutuyor ve o kadar çok sorumluluğu üstleniyor ki aileleri, arkadaşları veya refahları için zamanları yok. Tekrarlayan rutin nihayetinde kaçışı olmayan tükenmişliğe neden olur.

2) Profesyonel Yardım Almıyorsunuz

Bazen, paradan tasarruf etmek veya inatçılıktan dolayı iyi olmadığınız bir şeyi yapmaya çalışırsınız. Başarılı olmak istiyorsanız, neler yapabileceğinizin ve yalnızca uzmanların başa çıkabileceği şeylerin farkında olmalısınız. Her şeyi kendiniz yapmaya çalışırsanız, sadece çok fazla para ve değerli zaman israf etmekle kalmaz, tükenmişliğin en büyük iki nedeni olan stres ve yorgunluktan da muzdarip olursunuz.

3) Görevleri Delege Etmiyorsunuz

Çoğu girişimcinin görevleri çalışanlarına veya sanal asistanlarınıza devretmekten çekinmesi büyük bir ikilemdir. Sonuç olarak, sonuçları almak ve belirlenen hedeflere ulaşmak için gerçekten çok ve fazladan çalışmaları gerekir. Bu ekstra baskı ve iş yükü genellikle tükenmişliğe neden olur. Çalışanlarınıza görevler devretmenin önemi hakkında çok şey yazıldı ve sağlığınız için sorun yaratmadan başarılı olmak istiyorsanız bu talimatları izlemeniz gerekir.

4) Olumsuz Sonuçlara Boyun Eğmek

Başarısızlıklar bir girişimcinin hayatının önemli bir parçasıdır ve olumsuz sonuçlara kapılırsanız, asla başarılı olamazsınız. Tarih, insanların olumsuz durumları kendi lehlerine çevirdiği ve benzeri görülmemiş başarılar elde ettiği birçok örnek sunar ve bunu takip etmemeniz için hiçbir neden yoktur.

5) Aşırı Bilgi Yükü

Bu, aşırı bilgi yükü çağıdır ve herkes ihtiyaç duyduğu bilgilere gerçek bir güçlük çekmeden erişebilir ve girişimciler de istisna değildir. Bilgi bolluğu çok faydalı olabilir, ancak bir girişimci olarak sizin için de hayatı zorlaştırabilir. Aşırı bilgi yükü, zayıf karar verme ve stratejik düşünme eksikliği gibi birçok ciddi sorun yaratabilir. Ayrıca, iş temellerine daha az odaklanmanıza ve yararlı olan bilgileri ihmal ederek işletmenizi etkin bir şekilde bulutun altına sokmanıza neden olabilir.

6) Sinerji Eksikliği

Çalışanlarınız ve meslektaşlarınızla sinerjik iş ilişkilerinin olmaması da girişimcilik tükenmişliğinin bir başka nedenidir. İş birimleriniz arasında sinerji eksikliği varsa, gerekli kalite çıktıyı elde etmekte başarısız olurken işi yapmak için daha fazla kaynak tüketeceklerdir.

7) Yanlış Ortak Seçimi

Çok az düşünülen veya hiç düşünmeyen bir iş ortağı seçmenin sonuçları ciddi olabilir. Yanlış iş ortağı, işinizi aceleye getirebilir ve sonuç, büyük hayal kırıklığı ve bir zamanlar hayal ettiğiniz sonuçların eksikliğinden dolayı tükenmişlik olacaktır.

Girişimcilik tükenmişliğinin belirtileri

Girişimcilik tükenmişliğini önlemek için ihtiyati tedbirler almanız gerektiğini gösteren birçok uyarı işareti vardır . Bu bakımdan girişimcilik tükenmişliğinin en önemli belirtilerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

İşinize Odaklanmada Sorun: Tükenmişliğin en büyük ve en önemli belirtilerinden biri, görünürde herhangi bir neden olmadan işinize konsantre olamamanızdır. Neredeyse yaptığınız her şeye konsantre olmanızı imkansız kılan birçok sağlık sorunu vardır. Sorun ciddiyse veya aniden gelirse doktora gitmek zorunludur. Öte yandan, sadece işle ilgili konulara konsantre olamıyorsanız, tükenmişlik sizi çağırıyor.

Aile ve Arkadaşlar İçin Zaman Yok: Bir erkeğin sağlıklı, zinde ve motive kalması için ailesiyle mümkün olduğunca çok zaman geçirmesi gerekir. Benzer şekilde, en sevdiğiniz spor veya hobinize de düzenli olarak katılmanız gerekir. Hiç şüphe yok ki en çok sevdiğiniz şeyleri yapmak istiyorsunuz, ancak bazılarını özleyeceksiniz çünkü ilgilenmeniz gereken bazı önemli iş meseleleriniz var. Ancak, yalnızca işinizi düşünür ve önemserseniz, başka hiçbir şey yapmazsanız tükenmişlik sizi vurur.

Stres ve Depresyondan Acı Çekiyorsunuz: İşinize para kazanmak ve ailenize daha fazla neşe getirmek için başladınız. Beklentilerinize göre bir şeyler olmuyorsa, stres ve depresyon olası sonuçlardır. Stres, her işadamının hayatının ayrılmaz bir parçasıdır, ancak bunaltıcı ve acı verici hale gelirse, tükenmişlik çekersiniz ve yalnızca işinizin sizi mutlu edebilecek alanlarına odaklanmanız gerekir.

Bunalmışlık: Özel uzmanlık alanlarınızda kendinize bir unvan vermek her zaman ödüllendiricidir. Görevi başarmanın, kendi işinizi kurmaktan ve hedefinize ulaşana kadar son derece sıkı çalışmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bununla birlikte, sonsuza dek bir yerde saklanmak isteyen tüm bu şeylerden bu kadar bunaldığın bir zaman gelir. Aslında bu bir tükenmişlik belirtisidir ve bunu kolay almamalısınız. Unutmayın, belirli sınırlamalara sahip bir insansınız ve yapamadığınız zaman devam etmeye çalışmak yerine ara vermenin her zaman canlandırıcı olduğunu unutmayın.

Düşük Performans: Aşırı derecede sıkı çalışıyor musunuz ve neredeyse kendinizi tüketiyor musunuz, ancak genel performansınız düşüşte mi? Bu, kesinlikle korkunç derecede yanlış bir şey ve mümkün olan en kısa sürede düzeltici önlemler almanız gerektiği anlamına gelir. Çok çalışmak yerine, akıllıca çalışmalı ve daha az girdi ile daha fazla çıktı üretmeye çalışmalısınız.

Duygusal Tükenme: Duygusal tükenme, girişimcilik tükenmişliğinin ana bileşenlerinden biridir. İnsanlar ve iş talepleri ya da her ikisi nedeniyle tamamen tükendiğinizi hissettiğinizde ortaya çıkar. Duygusal olarak çok yorgun olduğunuz için duygularınızın kontrolünü kaybedersiniz. Duygusal tükenmenin bazı önemli belirtileri arasında uykusuzluk, artan karamsarlık, depresyon ve stres, azalan yaratıcılık, öfke ve başarısızlıklarınız için başkalarını suçlama vb. Yer alır.

Girişimcilik tükenmişliğinden nasıl kaçınılır veya üstesinden gelinir?

Girişimcilik tükenmişliği hayatınızı ve işinizi mümkün olan en kötü şekilde etkileyebilir. Ayrıca çoğu girişimcinin gelecek için plan yaparken tükenmişliğin sert sonuçlarını hesaba katmadığı da bir gerçektir. Ancak tükenmişliği uzak tutmak için aşağıdaki ipuçlarını izlemelisiniz.

Olumlu Bir Zihniyetle Başlayın: Aklınızda tutmanız gereken ilk şey, bir gecede başarıya ulaşamayacağınız ve böyle düşünenlerin yanlış yolda olduğudur. Başarılı bir iş kurmak ve yürütmek için muazzam miktarda zaman ve enerjiye ihtiyacınız var. Bu nedenle, çok kısa sürede çok şey başarmaya çalışırsanız tükenmişlik yaşarsınız. Unutmayın, girişimcilik uzun vadeli bir süreçtir ve uzun vadede başarınız ne kadar ileri gidebileceğinize bağlıdır.

Adil Beklentiler ve Hedefler Belirleyin: Memnuniyetsizlik ve bitkinlik, iş liderlerinin yaşadığı tükenmişliğin en büyük iki nedenidir. Uzun süre çalıştığınızda sonunda yorulacaksınız, ancak istenen sonuçları alamayacaksınız. Hedeflerinize ulaşmakta başarısız olduğunuzda hayal kırıklığı ortaya çıkar ve gerçekçi ve ölçülebilir hedefler belirlemenizi önemli hale getirir. Başarının uzun zaman alacağını ve buna göre hedef belirleme ve gelecek planlaması yapmanız gerektiğini unutmayın.

Erken Uyarı İşaretlerine Dikkat Edin: Diğer tüm rahatsızlıklar gibi, girişimcilik tükenmişliğinin de kendine özgü belirtileri vardır (yukarıda açıklanmıştır). Kendinizi ve kuruluşunuzu şiddetli sonuçlardan korumak için bu belirtilere ortaya çıkar çıkmaz dikkat etmeniz önemlidir. Her şeyin kontrol altında tutulması ve sorunsuz çalışması için mümkün olduğunca erken düzeltici önlemler almalısınız.

Görevlerinizi Önceliklendirin: Bir iş lideri olarak, özellikle işinizin ilk günlerinde birçok şey yapmanız gerektiği anlaşılabilir. Ancak zaman geçtikçe, görevlerinize öncelik vermeniz ve yalnızca en çok yapmayı sevdiğiniz işlere odaklanmanız gerekir. Tükenmişliği önlemek ve bu hedeflere ulaşmak istiyorsanız, görevlerinizi ve yaptığınız her şeyi iş hedeflerinizle uyumlu hale getirmek de zorunludur.

İyi Bir İş Ortağı Bulun: Tıpkı kötü bir iş ortağının işinizi tamamen mahvedebileceği gibi; iyi olan sizin için gerçek bir nimet olabilir. Birleştirilmiş becerileriniz ve bilgileriniz, işletmenizi yeni başarı boyutlarına taşıyabilir. Benzer şekilde, vergi ve kayıt avantajlarından yararlanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, gerektiğinde size çok ihtiyaç duyulan maddi ve manevi desteği sağlayabilir. Her şey yolunda giderse, hiçbir iş başarısızlığı ve tükenmesi olmayacak.

Delege Görevleri: Yukarıda belirtildiği gibi, bir girişimcinin her şeyi kendi başına yapması gerekmez. Aksine, çalışanlarınızı ve sanal asistanlarınızı güçlendirmeniz, onlara güven oluşturmanız ve mümkün olduğunca bir çok görevi onlara devretmeniz gerekir.

Bu sadece verimliliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda bireysel, ekip ve organizasyon düzeyinde daha yüksek verimlilik seviyelerine de yol açar. Bu aynı zamanda çalışanlarınıza büyüme fırsatları sağlar , bağlılıklarını ve desteklerini artırır. Sonuç olarak, organizasyon bir bütün olarak gelişir ve bu da herhangi bir tükenmişlik olasılığını ve benzer sorunları ortadan kaldırır.

İş Yaşam Dengesini Sürdürün: Uygun bir iş-yaşam dengesi sağlamanız kesinlikle önemlidir. Tüm enerjilerini işlerine yoğunlaştırdıkları ve aile ya da arkadaşlar için zamanları olmadığı için tükenmişlikten muzdarip birçok girişimci var. Girişimcilik sadece mesleğinizle ilgili değil, aynı zamanda yaşam tarzınızla da ilgilidir ve hayatınızın her iki yönü arasında gerçek sınırlar oluşturmaya çalışmalısınız.

Kendiniz İçin Mükemmel Bir Rutin Bulun: Herhangi bir rutin olmadan gelişigüzel çalışan ve nihayetinde bedelini ödeyen girişimciler var. İşinizi uzun vadede tükenmeden başarılı kılmak istiyorsanız, sizin için en uygun olan bir rutin bulmalısınız.

Örneğin, sabah 10’dan önce veya akşam 6’dan sonra çalışmayan birçok iş lideri var. Kendinize yaşam ve iş arasında bir denge sağlayan bir program belirlemelisiniz, aksi takdirde haftada yedi gün, günde yirmi dört saat işinize odaklanırsanız kendinizi yakmış olursunuz.

Düzenli Dinlenmeler, Tatiller ve Molalar Alın: Bir girişimci olarak hayatınızın asla kolay olmaması anlaşılabilir bir durumdur. Sadece ofisinizde değil, evinizde de birçok önemli işle ilgilenmeniz gerekiyor. Ancak bu, sağlığınızı ve refahınızı ihmal etmeye başladığınız anlamına gelmez.

Bir işletmeyi başarıyla yürütmek için gerekli olan enerjinizi ve canlılığınızı geri kazanmak için düzenli olarak dinlenmeniz gerekir. Benzer şekilde, aileniz veya arkadaşlarınızla tatile gitmek de zihninizi ve bedeninizi tazeleyecek ve ofisinize döndüğünüzde elinizdeki işlere daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Stresli Durumları Uzak Tutun: Girişimciler genellikle zirvede kendilerini stresli ve yalnız hissederler ve siz de aynı kaderi yaşayabilirsiniz. Bazen bir işi yürütmenin baskısı dayanılmaz hale gelir ve bu, kendinizi stresli hissetmeye başladığınız zamandır. Stresi uzak tutmanın en iyi yolu, esnek çalışma saatleri, ofiste eğlenmek ve dinlenmek için odalar, sınırsız tatiller ve hatta meditasyonlar içeren kapsamlı bir stres atma kılavuzu hazırlamaktır..

Uyku bir başka büyük stres kırıcıdır ve günde en az 6-8 saat uyumalısınız. Ayrıca diğer girişimcilerin yanında kalarak, stresinizi paylaşıp dağıtarak ve tutkulu olduğunuz şeyleri bularak ve eğlenerek girişimcilik stresini yönetebilirsiniz. Ayrıca, zorluklarınızı paylaşabileceğiniz ve sorunlarınız hakkında tavsiye alabileceğiniz güçlü bir destek grubu da oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz: Herkes sağlıklı beslenmenin ve zindeliğin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bilir. Ancak bir girişimciyseniz, sağlığınıza ekstra özen göstermeli ve egzersiz için yoğun programınızdan biraz zaman ayırmalısınız.

Egzersiz sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha yaratıcı olmanıza da yardımcı olur. Bazı zorlu fiziksel hedefler belirlemek, kararlılığın ve hedef belirlemenin önemini yeniden keşfetmenizi de sağlar. Tüm bunlar sonunda işinize konsantre olmanıza ve süreçte tükenmişliği önlemenize yardımcı olur.

Yaptığınız işin tadını çıkarın: Girişimcilerin zamanla işlerine olan ilgisini yitirdiği bir gerçektir. Bir zamanlar sevdiğin şeyler bir tür yük haline gelir ve gerçeklikten kaçmaya çalışırsın.

Yaptığınız şeyden zevk almıyorsanız, asla başarılı olamayacağınızı söylemekte yanlış bir şey yoktur. Öte yandan, bir işi sadece yürütmek için yürütüyorsanız, ancak ondan herhangi bir tatmin veya mutluluk elde edemiyorsanız, tükenmişlik ve diğer sorunlardan muzdarip olma ihtimaliniz de vardır.

SONUÇ

Girişimcilik tükenmişliği, kişisel ve profesyonel yaşamınızı mahvedebilir. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen stratejilerin bir kısmını veya tamamını uygulayabilirseniz, tükenmişliği kolayca önleyebilir veya en azından verebileceği zararı en aza indirebilirsiniz. En önemlisi, bu ipuçları işinize olan tutkunuzu yeniden keşfetmenize ve bir kez daha normal ve başarılı bir yaşam sürmeye başlamanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak, bir girişimci olarak sürekli olarak denemeler ve zorluklarla karşılaşmanız gerektiğini de hatırlamanız gerekir. Ancak bu zorlukları cesaret ve güvenle üstlenirseniz başarılı bir girişimci olursunuz. Dünyada, yeni fikirlere ve değişikliklere açıksanız ve zorluklar karşısında güçlü kalabilmeniz için sizi başarılı olmaktan alıkoyacak hiçbir şey yoktur.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir